ODTÜ direndi, direniyor, direnecek!

22:58 Direnişin süreceği belirtilerek eylem sonlandırıldı. ODTÜ direndi, direniyor, direnecek! 22.08 Yerleşkeye her girişinde püskürtülen polisin sinirleri alt üst oldu. Polis araçlarından üniversitelilere “Oradan bir şey sallama, buraya gel lan buraya” anonsu yapıldı. Üniversiteliler polise gülerek “Barikat şahane, sen gel” diyerek karşılık verdi. 21.54 Atılan gaz bombaları iade edilirken, hep bir ağızdan “Sık bakalım, sık […]

22:58 Direnişin süreceği belirtilerek eylem sonlandırıldı. ODTÜ direndi, direniyor, direnecek!

22.08 Yerleşkeye her girişinde püskürtülen polisin sinirleri alt üst oldu. Polis araçlarından üniversitelilere “Oradan bir şey sallama, buraya gel lan buraya” anonsu yapıldı. Üniversiteliler polise gülerek “Barikat şahane, sen gel” diyerek karşılık verdi.

21.54 Atılan gaz bombaları iade edilirken, hep bir ağızdan “Sık bakalım, sık bakalım” söyleniyor.

21.42 Yerleşkeye giremeyen polis, yine tellerin etrafına konuşlandı, gaz bombası ve plastik mermiyle saldırıyor.

21.36 Direniş alanında Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım ve Hasan Ferit Gedik’in adları haykırılıyor, üniversiteliler hep bir ağızdan “Burada” diyor.

21.33 İnşaat alanına yürüyen ODTÜ’lülere polis bir kez daha saldırdı. A4 kapısına gelen polis, barikatları aşamadı, okula giremedi.

21.31 ”ODTÜ faşizme mezar olacak” sloganlarıyla yeniden yürüyüşe geçildi.

21.28 Üniversiteliler, polisin geri çekilmesi üzerine çok daha sağlam barikatlar kuruyor.

21.24 Polis, A4 kapısından inşaat alanına kadar geri çekildi.

21.17 Direniş sloganlarla sürüyor: “İsyan, devrim, özgürlük!”

21.13 A4 kapısındaki polis üniversitelilerin kurduğu barikatları kaldırarak yolunu açmaya çalışıyor.

21.05 Gaz bombalarının etkisi yine yurtlardan hissedilmeye başlandı. Direnişçiler Sunshine Cafe’den aldıkları iki büyük şemsiyeden barikat oluşturdu.

21.00 ODTÜ “Katil polis ODTÜ’den defol” sloganlarıyla inliyor.

20.48 A4 kapısında direniş sürerken, katılım her geçen dakika artıyor.

20.47 Öğrenci Kolektifleri, okul yönetimiyle yaptıkları görüşme doğrultusunda polisin yerleşkeye girmesine dair herhangi bir izninin olmadığını aktardı.

20.36 Barikatlar yeniden ileri taşınıyor.

20.27 Yurtlardaki üniversiteliler, polis saldırısının yoğunlaşması üzerine yurtlarından inerek direnişe katılmaya başladı.

20.24 Polis A4 kapısından bir kez daha yerleşkeye girdi. Gaz ve ses bombalarına havai fişeklerle karşılık verilmeye devam ediliyor.

20.07 Çatışma yeniden A4 kapısında. Polis, plastik mermi de kullanmaya başladı.

20.01 Yoğun gaz ve ses bombasının kullanıldığı saldırıda yaralananlar ve gazdan etkilenenler için yurtlar bölgesinde revir oluşturuldu.

19.57 Polisin yeniden yerleşke içerisine girmesi tehdidine karşı yurtlar bölgesine de barikatlar kurulmaya başlandı.

19.50 Polisin yerleşke içerisine girmesiyle ilk önce dağılan üniversiteliler, daha sonra polise karşıdan ve yandan havai fişeklerle karşılık verdi. Bir anda havai fişeklerin arasında kalan çevik kuvvet polisleri gaz bombası atarak ve koşarak yerleşkeden çıkmak zorunda kaldı. TOMA’lar da geldiği gibi hızla geri döndü.

odtu-10-ekim-direnis-1

19.46 Üniversiteliler “AKP elini ODTÜ’den çek” sloganlarıyla direniyor.

19.41 Ve polis ODTÜ’ye girdi! A4 kapısında çatışma devam ederken polis hızla ilelreyerek yerleşkenin içine girdi. Dört bir yana gaz bombası atılıyor. Üniversiteliler yurtlar bölgesine çekildi.

19.33 ODTÜ’lülerin polis saldırısına direnişi sürüyor.

19.21 Bir çevik kuvvet amiri ve yaklaşık 10 polis, herhangi bir izin olmaksızın yerleşkenin içine girdi. 10-15 metre kadar ilerleyerek gaz bombası atan polislere üniversiteliler havai fişeklerle karşılık verdi. Bunun üzerine polisler geri çekilmek zorunda kaldı.

19.18 Polis helikopteri direniş alanının üzerinde uçuş yapıyor.

19.14 Polisler tel örgülerin çevresine yayılmış olarak yerleşke içerisine onlarca gaz bombası attı. Üniversiteliler gaz bombalarını polise iade ediyor.

19.11 Çevik kuvvet polisleri de koşarak saldırıya geçti. Polisler A4 kapısının ve tel örgülerin dibine kadar gelerek gaz bombalı saldırısını sürdürüyor.

19.07 Polisin gaz bombaları ve tazyikli sularla yaptığı saldırıya üniversiteliler taşlarla karşılık veriyor.

19.02 A4 kapısından çıkıp inşaat alanına geçen üniversiteliler burada önceki gün yaptıkları gibi sembolik “direniş duvarı” örmeye başladılar. Bunun üzerine polis saldırıya geçti.

18.39 A4 kapısına konuşlandırılan yüzlerce çevik kuvvet polisi saldırı için hazırlık yapmaya başladı.

18.32 ODTÜ’lüler “Yol yapma boşuna, yıkacağız başına”, “Gökçek yolunu al başına çal”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla A4 kapısına doğru yürüyüşünü sürdürüyor.

18.24 ODTÜ öğrencileri yurtlar bölgesine geldi. Sloganlarla ve konuşmalarla yurttaki üniversiteliler de eyleme çağrılıyor.

17.45 Yemekhane önünde bir araya gelen ODTÜ öğrencileri yürüyüşe başladı.

ODTU-10-EKIM-direnis

ODTÜ ve 100. Yıl’dan geçirilmek istenen otoyol projesine karşı üniversitelilerin ve mahallelilerin direnişi sürüyor. Dün, inşaat alanının yanına Direniş Duvarı ören ve “Yolu başına yıkmadan, vazgeç bu sevdadan” diyen ODTÜ’lüler bugün de inşaat alanına bir yürüyüş gerçekleştirecek. Yemekhane önünde bir araya gelen üniversiteliler, yerleşke içerisinde yürüdükten sonra A4 kapısına gelecek. 100. Yıl Migros önünde buluşacak mahalleliler de A4 kapısında ODTÜ’lüle ile buluşacak.

Kaynak: Sendika.Org

İlgini çekebilecek diğer içerikler