‘1974’DEN BERİ SUSMADIK SUSMAYACAĞIZ’

Çağdaş Hukukçular Derneği, 15 avukatında içerisinde bulunduğu 89 kişinin gözaltına alınmasını bugün Taksim’de gerçekleştirdikleri yürüyüşle protesto etti.

Çağdaş Hukukçular Derneği

Çağdaş Hukukçular Derneği, 15 avukatında içerisinde bulunduğu 89 kişinin gözaltına alınmasını bugün Taksim’de gerçekleştirdikleri yürüyüşle protesto etti.

72’den bu yana halkın haklı mücadelesinin yanında olan avukatlara sabahın erken saatlerinde operasyon düzenlenmiş, 15 avukat ise gözaltına alınmıştı. Operasyon sonrasında destek için ÇHD’nin önünde toplanan avukatlara da polis biber gazı ile müdahale etmişti.

Avukatlar, günlerdir çeşitli eylemlerle bu tutuklama terörünün son bulmasını ve gözaltına alınan avukatların serbest bırakılmasını istiyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yalnızca üç görüş odasının bulunması sebebiyle gözaltında bulunan meslektaşları ile görüşemeyen avukatlar, gözaltı sürecinin hukuka uygun işlemesini talep ediyorlar. Gözaltındakilerin maruz kaldıkları işkence sebebiyle açlık grevine başladığı da avukatların verdikleri bilgiler arasında.

Bu tutuklama terörünün, AKP iktidarının kendisine muhalif olan tüm güçleri susturma operasyonunun bir parçası olduğu belirtilen eylemde avukatlar mücadeleden kaçmayacaklarının altını bir kez daha çizdi.

Gözaltına alınan avukatların ortak noktası ise haksızlığa maruz kalan işçilerin, öğrencilerin, gazetecilerin mahkemelerde savunmasını üstlenmek.

‘Halkın Savunmasına Sahip Çıkanlar Engellenemez’ diyerek Taksim’de bir araya gelen ÇHD üyesi avukatlar,  ‘ÇHD susmadı, susmayacak’, ‘Devrimci avukatlar onurumuzdur’  sloganlarını atarken, mahkeme salonlarında birlikte koşturdukları direnişçi işçiler oradaydı. Ayrıca BDP milletvekili Sebahat Tuncel’de destek verdi.

Eylem basın açıklamalarının okunmasıyla son buldu.

Emek.org.tr

Çağdaş Hukukçular Derneği

Çağdaş Hukukçular Derneği Direnen İşçiler

sebahat tuncel

İlgini çekebilecek diğer içerikler