THY grevi 4. gününde

THY  işçilerinin grevi 4. günü, greve katılan işçilerin sayısının artmasıyla birlikte sürüyor. Grevdeki işçiler THY Genel Müdürlük önünde grevi sürdürürken uçaklarda aksama, personel eksikliği haberleri geliyor. Grevdeki işçilere destek ziyaretleri gerçekleştiriliyor.

THY  işçilerinin grevi 4. günü, greve katılan işçilerin sayısının artmasıyla birlikte sürüyor. Grevdeki işçiler THY Genel Müdürlük önünde grevi sürdürürken uçaklarda aksama, personel eksikliği haberleri geliyor. Grevdeki işçilere destek ziyaretleri gerçekleştiriliyor.

Enerji-Sen, TAŞ. İŞ. DER (Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği), Divriği Kültür Derneği, DİP, ESP grevdeki THY işçilerini ziyaret etti.

SGBP GÜÇLÜ BİR EYLEM YAPACAK

Sendikal Güç Birliği Platformu’na bağlı sendikalar bugün Hava-İş Sendikasında bir toplantı gerçekleştirdi. THY gündemini tartışan SGBP’ye bağlı sendikalar grevdeki THY işçilerine güçlü bir eylemle destek kararı aldı. Eylemin tarihi önümüzdeki günlerde açıklanacak.

ENERJİ-SEN’DEN DESTEK ZİYARETİ

Enerji-Sen üyesi işçiler bugün grevdeki THY işçilerini ziyaret etti. Sloganlar eşliğinde grev alanına giren işçiler coşkulu bir şekilde karşılandı. Enerji-Sen üyesi işçiler, grevdeki THY işçileriyle uzun sohbetler gerçekleştirdi.enerji-sen-ziyaret-thy-grev1

Ziyaret sırasında görüşlerini aldığımız Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman, ‘AKP hükümeti işçilerin grev hakkını nasıl elinden alırız planındadır’ dedi. 1 Mayıs’ta yaşananlara ve Taksim yasağına da değinen Duman, ‘AKP hükümeti emek hareketini zapturapt altına almak istiyor’ dedi.

AKP iktidarının fiili direniş ve eylemlerin önünü kesmek ve Türkiye’yi grev yapılamaz hale getirmek isteğinde olduğunu ifade eden Duman ‘Bugün bu direnişin kazanılması aslında tüm Türkiye işçi sınıfının kazanımı demektir. İşçi sınıfının ayak direnesidir ve inadıdır.’ dedi.

THY direnişinin başından beri fiili destek verdiklerini belirten Ali Duman’ın konuşmasının tamamı için tıklayın.

TAŞ. İŞ. DER: ‘THY İŞÇİSİ, İŞÇİ SINIFI BİR ARAYA GELEBİLİRSE NELERİ DEĞİŞTİREBİLECEĞİNİ ÇOK İYİ GÖSTERDİ ‘

Emek.org.tr muhabirine konuşan TAS. İŞ. DER Genel Başkan Yardımcısı Güneş Cengiz THY işçilerinin yanındaydık, yanında olmaya devam edeceğiz dedi. THY işçilerinin grevinin türkiye işçi sınıfı adına önemli bir noktayı oluşturduğunu ifade eden Güneş Cengiz, ‘THY işçisi, işçi sınıfı bir araya gelebilirse neleri değiştirebileceğini çok iyi gösterdi. Biz bu direnişin en başından beri yanındaydık ve içindeydik. Elimizden geldiği ve olanaklarımız ölçüsünde katılmaya çalıştık. Zafere ulaşması için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Katılmaya ve insanları katmaya çalışacağız.” dedi.

ESP: ‘THY GREVİ İŞÇİ SINIFI MÜCADELESİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR DURAK’

THY grevini işçi sınıfı mücadelesinde çok önemli bir durak olarak gördüklerini ve AKP’nin faşist baskılarına karşı odaklandıkları noktanın THY grevi olduğunu belirten Ezilenlerin Sosyalist Partisi MYK üyesi Beycan Taşkıran, ‘Taşeronlaşmayla ilgili tasarı hazırlandı. Bu grevi kaybedersek hep beraber AKP hemen devreye bu yasaları koyacak. O nedenle bu grevin kazanılması bizim açımızdan bir zorunluluk. Grevin emekçilere taşınması  tabi ki birleşik mücadeleyle yanıtlanması ve sahiplenilmesi çok önemli. Halkların Demokratik Kongresi adına da gündemimize aldık. Bu konuda tepkilerimiz ve tutumlarımız olacak. HDK’nin ilk günden bu yana da bir sözü ve tutumu var. Bunu daha etkin söylemek gerekiyor. Asıl hepimize böyle bir görev düşüyor.’ Dedi.

DİP: ‘BU GREV AKP’YE KARŞI BİR GREVDİR’

Destek ziyareti sırasında Emek.org.tr muhabirine konuşan DİP Genel Başkanı Sungur Savran şunları söyledi:

‘Devrimci İşçi Partisi, 305 işçinin atıldığı günden beri sürdürülen mücadelenin Türkiye işçi sınıfının genel mücadelesi açısından çok büyük önem taşıdığını düşünüyor. Grev hakkına taarruz ki bildiğimiz gibi 305 işçinin işten atılmasına yol açan ona karşı yapılan eylem oldu.  Grev hakkına taarruz Türkiye işçi sınıfını başka şeylerle beraber 1963’e kadar geri götürüyor. Dolayısıyla buralara kadar geri itilmeye karşı verilen mücadele bir sembolik anlam taşıyor. ‘

Grevin AKP hükümetine karşı verilen bir grev olduğunu belirten Savran, ‘Bu grev bizce hükümete karşı verilen bir grevdir. Hamdi Topçu’nun ve Temel Kotil’in arkasında R. Tayyip Erdoğan var. Yani Hava-İş, Tayyip Erdoğan ile bir mücadele veriyor. 12 Eylül’e benzer uygulamalarla üstelik. Grev çadırının yasaklanması, sembolik olarak işçi eylemlerinde 12 Eylül’ün damgasını taşır. O dönemde yasaklanmıştır. Daha sonra bu hak kazanıldı. Bugün Hava-İş’in eylemde bunu yasaklayarak işçinin üzerine saldığı polisiyle, grev çadırını yasaklayarak kendisinin 12 Eylül’ün referandumundan sonra biz 12 Eylül’e son verdik iddiasının ve propagandasının tamamen yalan bir propaganda olduğunu ortaya koymuş durumdadır. ‘ dedi.

Emek.org.tr

thy-grevi-4-gun

enerji-sen-ziyaret-thy-grev

thy-grevi-4-gun1

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler