İstanbul’da 450 kayıp, 169 gözaltı

15 Haziran akşamı Gezi Parkının polis tarafından işgal edilmesinin ardından süren direniş boyunca İstanbul Barosu ile Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi’nin açıkladığı kriz masası telefonlarına, 450 kayıp ve gözaltı başvurusu geldi. ÇHD İstanbul Şubesi’nden İlknur Alcan’ın Bianet’e yaptığı açıklamada, 169 kişinin Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü, Güvenlik Şubesi’nde tutulduğunu ve bugün 14:00’ten sonra ifadelerinin alınacağını söyledi. Vatan […]

15 Haziran akşamı Gezi Parkının polis tarafından işgal edilmesinin ardından süren direniş boyunca İstanbul Barosu ile Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi’nin açıkladığı kriz masası telefonlarına, 450 kayıp ve gözaltı başvurusu geldi.

ÇHD İstanbul Şubesi’nden İlknur Alcan’ın Bianet’e yaptığı açıklamada, 169 kişinin Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü, Güvenlik Şubesi’nde tutulduğunu ve bugün 14:00’ten sonra ifadelerinin alınacağını söyledi. Vatan Caddesi’ndeki 169 yurttaşın dışında gözaltına alınanların, gözaltına alındıkları ilçelerin Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduklarını ve kesin gözaltı sayısının tespit edilemediğini belirten Alcan, “Polisin alıkoyduğu insanların yasal gözaltı işlemi yapılmaksızın bazı yerlerde tutulduğu ve darp ile kötü muamele uyguladığı iddiaları da bize ulaştı.” dedi.

İstanbul’da gözaltına alınanlar arasında, en az iki gazeteci de var. İMC TV editörü Gökhan Biçici dün Şişli’de Gezi direnişini takip ederken dövülerek gözaltına alındı. Ulusal Kanal kameramanı Emre Fidan da gözaltında.

ÇHD Ankara Şubesi de kentte tespit edilebilen gözaltı sayısının 116 olduğunu açıkladı.

Eskişehir’de bu sabah yapılan polis saldırısının ardından yaklaşık 30 kişi gözaltına alındığı belirtiliyor.

İlgini çekebilecek diğer içerikler