17 Haziran: Emekçiler iş bıraktı, direniş sürüyor!

18:55 – Gözaltına alınan; Cansın Özgür, Fahri gerçek, Elif Gerçek, Naciye Gerçek, Kadir Orhan Emniyet serbest bırakıldılar. 18:53 – İstiklal Caddesi’nde oturma eylemi devam ediyor. 18:11 – Pangaltı’da polis barikatı önünde kitlenin bekleyişi sürüyor. 18:05 – Yeniden toplanan direnişçiler polis barikatı önünde “Taksim bizim, İstanbul bizim!” sloganları atıyor 17:56 – Fransız Konsolosluğu önünde polis gaz bombalarıyla […]

18:55 – Gözaltına alınan; Cansın Özgür, Fahri gerçek, Elif Gerçek, Naciye Gerçek, Kadir Orhan Emniyet serbest bırakıldılar.

18:53 – İstiklal Caddesi’nde oturma eylemi devam ediyor.

18:11 – Pangaltı’da polis barikatı önünde kitlenin bekleyişi sürüyor.

18:05 – Yeniden toplanan direnişçiler polis barikatı önünde “Taksim bizim, İstanbul bizim!” sloganları atıyor

17:56 – Fransız Konsolosluğu önünde polis gaz bombalarıyla saldırdı! 

17:48 – İstiklal Caddesinde yürüyen direnişçiler polis barikatıyla karşılaştı.

17:39 – KESK ve TMMOB’un basın açıklamasını sonlandırmasından sonra halk yürüyüşe geçti. Halk İstiklal Caddesinde.

17:27 – İstanbul Pangaltı’daki DİSK korteji basın açıklamasını sonlandırdı.

17:18 KESK ve TMMOB üyeleri basın açıklamasını sonlandırdı.

17:13 – KESK üyeleri Taksim Tünel’de basın açıklaması yapıyor.kesk-basin-aciklamasi

17:00 – DİSK üyeleri polis barikatıyla karşılaştı.

16:58 – DİSK üyeleri Halaskargazi Caddesi’ndedisk-yuruyus

16:52 – DİSK üyeleri yürüyüşü sürdürüyor.disk

16:37 – KESK üyeleri oturma eylemine devam ediyor, polis ablukası sürüyorkesk-oturma-eylemi

[info] İzmir’de emekçiler iş bıraktı, Konak Meydanı’na aktıizmir-is-birakma-emekciler-1 [/info]

16:25 – KESK üyeleri Taksim Tünel’de oturma eylemine devam ediyor.kesk-tunel

16:15 – KESK üyeleri toplanıyor, polis müdahaleye hazırlanıyor. (@ahmetsaymadi paylaştı)kesk

15:41 – Levent’ten Taksim’e doğru giden Jandarma aracıjandarma

15:22 – Dersim’de halk sokaklardadersim

15:12 – Emekçiler, yasaklanan Konak Meydanı’nı özgürleştirdi.konak-meydani

15:09 – İzmir’de emekçiler meydanlarda “Konak Meydanı”izmir

14:59 – Sosyal medya üzerinden saat 19.00′da Güvenpark’ta, saat 21.00′de Kennedy’de olma çağrıları yapıldı.

14:58 – Osmanbey metro durağı emniyetten gelen talimatla kapatıldı.

14:57 – DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin bugün saat 16:00’da iki koldan Taksim Meydanı’nda yapacağı yürüyüşe ilişkin Valilik “Taksim Meydanı ve çevresinde sağlanmış olan huzurlu ortamın sürdürülmesini engellemeye matuf bu tür çağrılar yasal değildir. Taksim Meydanı’nda yasal olmayan toplanmalara bundan sonra da müsaade edilmeyecektir.” dedi.

14:33’den itibaren Sendika.Org’dan yararlanılmıştır.

14.33 Ankara’da emekçilerin eylemi sona erdi.

14.23 İzmir’de binlerce emekçi Konak Meydanı’na girdi. emekçiler haykırıyor: “Her yer Taksim, her yer direniş”

14.11 Bolu’da emekçiler 17.30′da Akbank önünde olacak.

14.08 TDHB adına yapılan konuşmada da AKP faşizmi ve polis saldırılarına tepki gösterildi. Konuşmaların sonlanmasının ardından oturma eylemine başlandı.

14.07 Antalya’da Aydın Kanza Parkı’nda bir araya gelen 1.500 emekçi Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan konuşmaların ardından eylem sona erdi.

13.57 Ankara’da TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da pankartların kaldırılmasını, ıslıkların ve sloganların daha güçlü bir biçimde haykırılmasını dile getirdiği konuşmasında “Mücadeleye devam” dedi.

13.54 İstanbul’da grevin etkisi Yıldız Teknik Üniversitesi’nde etkisi yoğun hissedildi. Birçok akademisyen işte değil eylemde.

13.49 Ankara’da KESK Genel Başkanı Lami Özgen de özgürlük, adalet ve eşitlik için yürütülen mücadeleyi selamladı, halkın en demokratik ve meşru hakları için yürüttüğü mücadelenin yanında olduklarını ifade etti.

13.45 Ankara’da DİSK Genel Başkanı Kani Beko, günlerdir süren direnişte ve demokrasi mücadelesinde yitirilenler için bir dakikalık saygı duruşuna çağırdı. Beko, belirledikleri dört talep gerçekleşene kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

13.40 Ankara’da TTB Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, “Arkamızda polis barikatı var ve bize ‘adım atarsanız kafanızı kırarız’ diyorlar. Bir gün gelecek meydanlar dolacak” dedi. İlhan, polis kurşunlarıyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün, gaz bombasıyla yaralanan Dilan Dursun’un hesabını soracaklarını belirtti.

13.33 Ankara’da Emekçiler polis barikatına yaklaşık 50 metre mesafede basın açıklamasını gerçekleştirmeye başladı. Basın açıklamasını KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Çakmak okuyor.

13.30 Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’na üye kamu emekçileri 09.00-12.00 saatleri arasında iş bırakarak eylem başlattı. Lefkoşa’daki sendika binası önünde toplanan yüzlerce kamu emekçisi, Türkiye Konsolosluğu’na yürüyor.

13.25 Ankara’da cadde üzerindeki insanlar, polisin anonslarına dağılarak değil, eyleme katılarak ve slogan atarak karşılık veriyor. Binlerce kişi “Zıplamayan Tayyip” sloganlarıyla zıplıyor.

13.22 Ankara’da Ziya Gökalp Caddesi’nde Mithatpaşa Köprüsü’nün altına TOMA ve akreplerle barikat kuruldu. Emekçiler, barikatın önüne kadar geldi.

13.22 Edirne’de greve çıkan sendikalar ve meslek örgütleri AKP il binası önünde basın açıklaması okuyor.

13.18 Eğitim Sen Hatay Şubesi önünde toplanan 300 kişi Ulus Meydanı’na yürüdü. Kitle burada bir basın açıklaması yapıyor.

13.12 Dersim’de kamu kurumlarında hizmet üretimi tamamen durdu. Hastaneler, acil servisler dışında çalışmıyor. Genel-İş üyelerinin de tamamı iş bıraktı. Kentte esnaf da kepenklerini indirdi. Halk, Sanat Sokağı’nda bir araya geliyor.

13.10 Ankara’da Polis şimdi de “Eylemle ilgisi olmayan vatandaşlar, zarar görmemeniz için lütfen dağılın” anonsu yapıyor.

13.08 Ankara’da Kolej Meydanı’nda bir araya gelinmesinin ardından yürüyüş henüz başlamamışken polis kitleye “Dağılın” anonsu yapmaya başladı.

12.59 SES Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası’nın yaklaşık 2.500 kişilik korteji Kolej’e ulaştı. Sağlık emekçileri, attıkları sloganlarda ve taşıdıkları dövizlerde ülkenin dört bir yanındaki direnişlerde yaralananlara gönüllü revirler aracılığıyla hizmet veren hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik soruşturma ve baskılara tepkili.

12.46 Hopa’da emekçiler Hopa Meydanı’nda bir araya geldi.

12.38 Hacettepe Kavşağı’nda işporta tezgahı açmış bir kişi, SES üyelerine saldırdı. Saldırgan, SES üyelerinin tepki göstermesi üzerine kaçarak uzaklaştı.

12.35 Sağlık emekçileri, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nden çıkmadan önce SES Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara ve Ankara Tabip Odası Başkanı Özden Şener birer açıklama yaptı.

12.20 Ulus’tan yürüyen BES üyeleri Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nden çıkan sağlık emekçileriyle buluştu. Çok sayıda sendika, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti de Kolej’de bir araya geldi.

11.56 BES Ankara 2 Nolu Şube üyesi yaklaşık 50 emekçi Ulus Vergi Dairesi’nden yürüyüşe geçti.

11.47 Ankara’da yüzlerce DİSK üyesi Aksu Caddesi’nden Kolej Meydanı’na geliyor.

11.42 Ankara’da sağlık emekçileri bulundukları hastanelerden Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne doğru ilerliyor.

İzmir‘de DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDHB üyeleri 13.00′da Basmane’de bir araya gelip Konak’a yürüyecek.

Ankara: DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TDHB saat 12.30′da Kolej’e çağrı yaptı.

BES 2 Nolu Şube üyeleri, 11.30′da Ulus Vergi Dairesi önünde toplanacak. Önce Sıhhiye’deki Adliye önünde adliye emekçileri ve hukukçularla buluşacak, oradan 12.30′da Kolej’e gelecek. SES Ankara Şubesi üyeleri 11.30′da işyerleri önünde, saat 12.00′da da Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ndeki Heykel önünde buluşacak ve Kolej’e yürüyecek.

11.41 Artvin Hopa’da halk, grev için saat 12.00′da Hopa Parkı’nda bir araya gelecek.

11.00 Samsun DSİ önünde Tüm Bel-Sen üyeleri bir araya geldi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler