İzmir’de emekçiler iş bıraktı, Konak Meydanı’na aktı

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin dün açıkladığı iş bırakma kararının ardından bugün emekçiler İzmir’de sokaklara çıktı, iş bıraktı. Onbinlerce emekçi hep bir ağızdan yasaklanan Konak Meydanı’nda “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları attı. Sabahın erken saatlerinde İzmir’in dört bir yanında iş yerlerine grev pankartlarını asan emekçiler sokağa çıktı. Yeşilyurt Hastanesi’nde oturma eylemi, Tepecik […]

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin dün açıkladığı iş bırakma kararının ardından bugün emekçiler İzmir’de sokaklara çıktı, iş bıraktı. Onbinlerce emekçi hep bir ağızdan yasaklanan Konak Meydanı’nda “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları attı.

Sabahın erken saatlerinde İzmir’in dört bir yanında iş yerlerine grev pankartlarını asan emekçiler sokağa çıktı. Yeşilyurt Hastanesi’nde oturma eylemi, Tepecik Hastanesi’nde basın açıklaması yapılırken Karşıyaka, Şirinyer, Yamanlar Vergi Dairelerinde, SGK Rant tesislerinde iş bırakıldı.

Sağlık çalışanlarına darp

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde emekçilerin iş bırakma eylemine bir grup “AKP’yi devirebileceğinizi mi sanıyorsunuz” gibi söylemlerle darp etmeye çalıştı. Bu saldırı üzerine hastanede ki sağlık çalışanları bir yürüyüş yaparak saldırıyı kınadı.

Eğitimciler toplantıyı terk etti

Yıl sonu liselerde ve ilköğretim okullarında seminerler ve değerlendirme toplantıları yapıldığı sırada eğitim emekçilerin hükümetin günlerdir süren orantısız şiddetine dikkat çekerek grev çağrısı yaptı ve toplantıyı terk etti.

“Taksim’de yaşanan polis şiddetini kınıyoruz”

DİSK’e bağlı sendikalar saat 12:00’dan itibaren ilçe ve merkezdeki iş yerlerinden ayrılarak Basmane Meydanı’nda bir araya geldi. “Taksim’de yaşanan polis şiddetini kınıyoruz” pankartıyla Konak Meydanı’na yürüdü.

Yürüyüş boyunca “hükümet istifa”, “kavga bitmedi daha yeni başlıyor” sloganları atan emekçilere çevreden destek büyüktü. Konak Meydanı’na gelindiği sırada polisin TOMA’larla alanı çevirerek “alana girmeme” uyarısına rağmen emekçiler geri adım atmadı.

Konak Meydanı’nda konuşan KESK Dönem Sözcüsü İsmail Akyol, polis şiddetinin Başbakan’ın mitinginde verdiği talimatla başladığına dikkat çekti. Polisin orantısız şiddetini, doktor ve hemşirelerin gözaltına alınmasını protesto ettiklerini ifade eden Akyol,” Ancak özgürlük ve saygı isteyen halkımız iktidarın tüm vahşi saldırganlığına inanç ve onurla karşı koymayı sürdürüyor. Direniş tüm Türkiye’yi sarıyor, AKP iktidarını sarsıyor” dedi. Emek ve demokrasi mücadelesinin örgütleri olarak AKP’nin despotik bir rejim oluşturma yönündeki saldırganlığının durdurulmasının bugünün en yakıcı demokratik görevi olduğunun farkında olduklarını belirten Akyol, “Talepler karşılanıncaya polis şiddeti sonra erinceye kadar alanlarda olmaya devam ediyoruz” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, halkın büyük direnişi karşısında giriştiği iç savaş kışkırtıcılığının AKP tabanında karşılık bulmaması nedeniyle çılgına dönerek dizginsiz bir rejimi kurma yoluna girdiğini belirten Akyol, “AKP’nin despotik bir rejim oluşturma yönündeki bu saldırganlığının durdurulması bugünün en yakıcı demokratik görevi olduğu kanısındayız. Bu nedenle bu gün Türkiye’nin her yerinde grevdeyiz. Talepler karşılanıncaya ve polis terörü sona erinceye kadar alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi.

izmir-is-birakma-emekciler-1

izmir-is-birakma-emekciler-2

izmir-is-birakma-emekciler-3

İlgini çekebilecek diğer içerikler