Yenimahalle’de ağaçları katlettiler, halka saldırdılar

AKP iktidarı doğanın talanına, polis ise saldırıya devam ediyor. Bugün Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı için Yunus Emre Parkı’ndaki ağaçları katleden Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni halk protesto etti. Polis ise doğasına, yaşamına ve geleceğine sahip çıkan halka saldırdı. Seçimler öncesi Ankara Büyük Belediyesi’nin o meşhur projeleri yeniden başladı. Seçimler öncesi ABB Başkanı Melih Gökçek’in bir […]

AKP iktidarı doğanın talanına, polis ise saldırıya devam ediyor. Bugün Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı için Yunus Emre Parkı’ndaki ağaçları katleden Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni halk protesto etti. Polis ise doğasına, yaşamına ve geleceğine sahip çıkan halka saldırdı.

Seçimler öncesi Ankara Büyük Belediyesi’nin o meşhur projeleri yeniden başladı. Seçimler öncesi ABB Başkanı Melih Gökçek’in bir bölümünü açmak istediği hat nedeniyle Yunus Emre Yeşil alanındaki ağaçlar katledildi.

Yine polis saldırısı

insan-zinciri

Kesilen alanın etrafı akşam saatlerinde tahta paravanlarla kaplandı. Halk ise paravanın etrafına yazılar yazdı, pankart ve resimler astı.

Ağaçların katledilmesine karşı akşam saatlerinde bir araya gelen halk, Yunus Emre Kavşağı’nda eyleme başladı. Eylemin duyulmasıyla birlikte ağaçlara sahip çıkan halkın sayısının artmasıyla saat 22:50’de polis, “eylemin yasadışı olduğunu ve dağılmaları gerektiği yönünde” çağrı yaptı. Polisin bu çağrısına halk da megafonla seslenerek “eylemin meşru bir hak olduğunu, polis müdahalesinin hukukdışı olduğunu” belirtti. Yaklaşık 20 dakika süren gerginliğin ardından TOMA ve Akrep ile polis saldırıya geçti. Tazyikli su ve biber gazıyla saldıran polis birçok kişiye sağlık sorunu yaşattı. Çatışmalar sırasında polis, alanın içerisine girerek işgal etti.Halk eylem boyunca “Polis simit sat onurlu yaşa”, “Polis defol, parklar bizimdir”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı.

Bugün saat 00:10 halkın eylemi sonlandırdığı sırada Belediye ekiplerinin yeniden alana gelmesiyle birlikte yeniden çatışma çıktı. Tepki gösteren halka polis ikinci kez saldırdı.

Halk, 24 Temmuz Çarşamba 21:00’da 202 numaralı Yenimahalle otobüslerinin son durağında ve parkta buluşmak üzere eylemi sonlandırdı.

40-50 yaşında 40 Karaçam’ı katlettiler

yenimahalle-saldiri

Dün sabah 03:00 saatlerinde çok sayıda çevik kuvvet polisi, bir TOMA, zabıta ve iki otobüs dolusu sivil polis ile birlikte Yunus Emre Yeşil Alanı’na gelen Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ekipleri kepçe türü iş makineleriyle ağaçları katletti. Sökülen ve kesilen ağaçlar kamyonlarla başka bir yere götürüldü. Yaklaşık 40-50 yaşında 40 Karaçam söküldü.

İki girişim daha olmuştu

Bugün yok edilen Yunus Emre Yeşil Alanını inşaata açmak için belediye iki kere girişimde bulunmuştu. Birincisinde alanın çevresine inşaat paravanları çekilmiş fakat halkın tepkisi nedeniyle kaldırılmıştı. İkinci girişim ise geçtiğimiz cuma günü gecenin geç saatlerinde ağaç sökme makineleriyle bölgeye gelen belediye ekiplerince yapılmıştı. Alanda bulunan Üç ağacı söken ekipler, yine halkın tepkisi nedeniyle bölgeden ayrılmak zorunda kalmıştı.

katledilen-karacam

İlgini çekebilecek diğer içerikler