THY grevi 4. gün notları

Grevin 4. Günü olan 18.05.2013 tarihinde birkaç önemli gelişme yaşandı.Önce belirtelim ki bunlar arasında greve yeni katılımları saymıyoruz. Artık rutin biçimde her gün pilotlar, kabin amirleri ve uçucu işçiler grubundan katılım bilgisi sürekli olarak geliyor. Bugün için üç kaptan pilotun, kabin amirleri ve uçucuların katılımı bilgisi grev alanında anons edildi. Bu kısa bilgide dahi ortalama 25 kişinin grevci olması söz konusudur. Aralarda anons geçilen ve alana gelerek alkışlanan ikişer üçer grevci işçiler var.

Grevin 4. Günü olan 18.05.2013 tarihinde birkaç önemli gelişme yaşandı.

Önce belirtelim ki bunlar arasında greve yeni katılımları saymıyoruz. Artık rutin biçimde her gün pilotlar, kabin amirleri ve uçucu işçiler grubundan katılım bilgisi sürekli olarak geliyor. Bugün için üç kaptan pilotun, kabin amirleri ve uçucuların katılımı bilgisi grev alanında anons edildi. Bu kısa bilgide dahi ortalama 25 kişinin grevci olması söz konusudur. Aralarda anons geçilen ve alana gelerek alkışlanan ikişer üçer grevci işçiler var.

Artık alıştığımız bir bilgi türü de THY yalanlarıyla ilgili. THY uçuşlarla ve greve katılanlarla ilgili çarpıtmalara ve yalan bilgi yaymaya devam ediyor. Bazı yaşanan gerçekleri de tahrif ederek gizlilik uyguladığı da konuşuluyor. Örneğin Toronto veya Frankfurt uçaklarının personel eksikliğinden saatlerce rotar yaptığı, hatta eksik değil tam personelle uçtukları görüntüsü çizildiği söylenmektedir.  Sonuçta uçakların yerde personel beklediği ve rotarlara girdiği olgusu, artık saklanamayan grev gerçeklerinden oldu.

Yer Hizmetleri kısmında TGS AŞ çalışanlarının önemli bir kısmına mecburi fazla mesai yapılacağının bildirildiği ve uygulandığı da bilinenler arasındadır.

Grev alanında gündüz saatlerinde Grev Komitesi masasına gelerek isim kaydı yaptırabilen grevci sayısı akşam 17.00 de 98 idi ve kayıt devam edecekti. Alanda bir masa oluşturuldu. Grev Komitesi masası alandaki kayıtlar, iletişimler, yemek dağıtımı ve görev dağılımlarını düzenliyor.

Bugün daha önce Ankara’da uçuştan sonra greve katılan kaptan pilotun, otobüs yolculuğu sonrası alana gelerek grevcilerle kucaklaşması da coşkulu anlardan birini oluşturuyordu.

Gündüz saatlerinde Sendikal Güç Birliği Platformu sendikalarının toplantı halinde olduğu bilgisi alana ulaşmıştı. Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, daha sonra THY Genel Müdürlüğü önündeki grev alanında yaptığı açıklamada SGBP Önümüzdeki birkaç gün içerisinde diğer sendikaları, dernekleri, partileri Hava-İş sendikası binasında toplantıya çağıracağı ve birlikte eylemlilik sürecini öreceklerini belirtti.  THY grevi kastedilerek “Onlar bizi unutturmaya çalışıyorlar, biz kendimizi unutturmayacağız” temel düşüncesiyle hareket edileceğini de vurgulayan Atilay Ayçin, toplantıya Sendikal Güç Birliği Platformunu oluşturan sendikaların Genel Başkanlarının katıldığını bildirdi.

Diğer bir gelişme notu ise THY yönetiminin sendikayı sözleşmeyi imzalamaya davet etmesi ve karşılık olarak da sendikanın aldığı tavırla ilgili açılamaydı. THY yönetiminin geri adım atarak sıkıştığını da ele veren bu tutumu olumsuz karşılanarak reddedildi.  Atilay Ayçin açıklamasında “müzakerelerin kesildiği yerden görüşmeye başlarız. Onun dışında yapılan ahlaksız ve terbiyesiz tekliflere kapalıyız” diyerek THY teklifini kendi üslubunca ve THY yönetiminin anladığı dilden reddetti.

Grev alanının yine kalabalık ve coşkulu olduğunu gözlemedik. Alanda 305 işçinin taleplerinin yazıldığı 353 gün ve işe iade talebinin yazıldığı pankart yanı sıra grevin 4. Gününde olduğunu belirten pankartta dikkati çeken bir görsellik oldu. Grev alanı polis barikatı koruması altında olan genel müdürlük binasının hemen önünde. Polis barikat demirlerini biraz daha öne kaydırmış ve işçileri ileriye taşımış. Yani işçiye tanıdığı alanı daraltmış. İşçiler sıcaklığın arttığı saatlerde ilerideki serin ağaç altlarını kullanarak daha geniş bir alana yayılmış durumda. Grevcilerin çocukları da alanda kendilerini göstermeye başladı. Onlar önde anne ve babalar arkalarında koşturup duruyorlar. Birkaç aylık bebekleriyle gelenleri de görüyoruz.

Grev alanında en hareketli ve coşkulu ve neşeli yer olarak çay pişirilen ve dağıtımının yapıldığı ocak kısmı dikkati çekiyor. Hemen her türlü malzeme, yiyecek ihtiyaçları da buradan karşılanıyor.

4. gününde de grev alanında halaylar çekildi, direnişçilerin oluşturduğu koro eski ve yeni şarkılarını seslendirdi. Özellikle Deniz Gezmiş’leri anlatan “Şarkışla’ya düşürmesin “ dizesiyle başlayan türküyü, işçilerin kendi mücadelelerine uyarladıkları düzenlemişler. Bu parça da ilgiyle dinlendi.

Bugün yine destek amaçlı gelen işçiler ve emek dostları oldu. Enerji-Sen işçileri, Tek Gıda İş sendikası sekreteri, Emek ve Özgürlük Cephesi temsilcileri, Kaldıraç ve Mücadele birliği platformu temsilcileri, Çağrı Merkezi Çalışanları, Taşeron İşçileri Dayanışma Derneği (TAŞ-İŞ-DER) yönetim kurulu üyeleri, Emeğin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci İşçi Partisi (DİP), Divriği Kültür Merkezi gruplarıyla grev alanındaydılar. 18.05.2013

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler