THY grevi 3. gününde

THY işçileri, grevi üçüncü gününde coşkuyla sürüyor. İşçiler grevde ve mücadele etmekte kararlı. Gün boyu kendi yazdıkları şarkıları söyleyen ve slogan atan işçiler Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’ya seslenerek ‘Hamdi baksana kaç kişiyiz saysana’ diye soruyor.

THY işçileri, grevi üçüncü gününde coşkuyla sürüyor. İşçiler grevde ve mücadele etmekte kararlı.

Gün boyu kendi yazdıkları şarkıları söyleyen ve slogan atan işçiler Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’ya seslenerek ‘Hamdi baksana kaç kişiyiz saysana’ diye soruyor.

KESK’TEN GREVDEKİ THY İŞÇİLERİNE ZİYARET

Bugün saat 14:00’de Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, grevdeki THY işçilerini ziyaret etti.

Sloganlar eşliğinde grev alanına giren KESK’lileri işçiler alkışlarla karşıladı. Burada bir konuşma yapan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Barış Uluocak Türkiye’nin dört bir yanındaki kamu emekçileri adına THY işçilerini selamladığını belirtti.kesk-ziyareti-izlemek-icin-tiklayin

KESK’in yürüttüğü siyasetin altını çizen Uluocak, ‘Kamu emekçileri yıllardır grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı için mücadele etti. Grevli, toplu sözleşmeli, sendikalı ve iş güvenceli çalışmanın ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden yanınızdayız. Ve yanınızda olmaya devam edeceğiz.’ dedi.

AKP iktidarının emek düşmanı politikalarını protesto eden Uluocak ‘Güvenceli istihdam yok. Taşeronlaştırma var, güvencesizleştirme var. Grev hakkı yok. Hayır böyle bir şeye hakkınız yok. İş güvencemiz ve geleceğimiz için direnmeye devam edeceğiz.’ dedi

KESK’in ardından grevdeki THY işçilerini İnsan Hakları Derneği (İHD), Öğrenci Kolektifleri ve Birleşik Taşımacılık Sendikası’da (BTS) ziyaret etti.

ATİLAY AYÇİN: ‘KAFA KARIŞIKLIĞINA VE SÖYLENTİ KİRLİLİĞİNE YOL AÇIYORLAR’

Bugün birçok internet sitesinde THY yönetiminin Hava-İş Sendikasını görüşme çağrısı yaptığı iddia ediliyordu. Konuya dair işçilere ve kamuoyuna açıklama yapan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin ‘Özellikle airporthaber.com sitesi atilay-aycin-konusmaüzerinden THY yönetiminin yaptığı açıklamalar kafa karışıklığına ve söylenti kirliliğine yol açıyor. İşverenden bir çağrı geldiyse sizlerle paylaşırız. Airporthaber.com şöyle dedi, airkule.com şöyle dedi. Bunlar sahibinin sesi. Bunlarda yayınlanacak her habere cevap verirsem olayın ciddiyeti kalkar ortadan’ dedi.

Toplu Sözleşmesini bu haliyle dair kabul edip, etmediklerini işçilere soran Atilay Ayçin ‘Onlar bizi masaya kendi şartlarında çağırıyorlar’ dedi. İşçilere bu şartlarda sözleşmeyi kabul ediyor musunuz diye soran Atilay Ayçin, ‘Hayır’ cevabının ardından ‘O zaman bu dedikodulara kulak asmayın’ dedi.

Atilay Ayçin’in konuşmasının tamamı için tıklayın.

THY İŞÇİSİ YUNUS EMRE SEVER: ‘ASLA UMUDUNU KAYBETME’

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız direnişçi THY işçisi Yunus Emre Sever şunları söyledi: ‘Ben atıldığımdan 1 ay sonra koluma çok anlamlı olduğunu ve hayat felsefem olarak düşündüğüm ‘Asla umudunu kaybetme’ cümlesini yaptırdım. Direnişimiz gibi grevimizde kararlı bir şekilde çığ gibi büyüyor. Ve sonunda yine kazananın emekçiler olacağına kendi varoluşuma nasıl ona da öyle inanıyorum. Güçlü ülkeler zayıf ülkeleri sömürdüklerinde insani bir erdem oluyor ama, anayasal hak olan grevine sahip çıkan emekçiler terörist oluyor’ dedi.

SEVER: POLİS BASKISI SÜRÜYOR

Polis işgalinin hala sürmekte olduğunu ifade eden Sever, ‘Greve iki saat kala polis direniş alanımızı işgal etti. Çok az sayıda olmamıza rağmen elimizden geldiğinde direndik. Eğer biz dış hatlarda olsaydık çok daha çabuk bir şekilde başarıya ulaşacağımızı biliyoruz. Bu sebeple polis havalimanının dört bir yanını işgal etti. Greve katılmak isteyen işçi arkadaşlarımızın üzerinde korku hegemonyası kurdu.

SEVER: GREV ÇADIRI KURDURMUYORLAR

Polis işgalinin devam ettiğini belirten Sever, ‘Grevimizin başladığı geceden beri en yasal hakkımız ve grev sembolümüz olan grev çadırı hakkımızı saçma sapan prosedürlerle engelliyorlar. 357 gündür yağmura, çamura ve tüm baskılara rağmen sürdürdüğümüz direnişimiz gibi grevimizi de burada başarıyla sürdüreceğiz.’ dedi.

SEVER: ‘GREVİMİZİ KIRMAK İÇİN SATILMIŞ MEDYA GÖREV BAŞINDA’

Medyada çıkan yalan haberlere de değinen Sever, ‘Airporthaber.com ve airkule.com siteleri ve özellikle baş yazarlarından Bahadır Altan ve Sefa İnan gibi kişiler, gelecek dönemde sendika yönetimine talip olduklarından dolayı yaptıkları haberler ve yazdıklarıyla THY yönetiminin yalanlarına çanak tutuyor. 89 yılından beri işçi haklarını savunan ve büyük kazanımlarla sonuçlanan toplu iş sözleşmelerine imza atan Hava-İş sendikasını sarı sendikalaştırmak istiyorlar.’ dedi.

Sever, Emek.org.tr muhabirlerine direniş sürecinde yazdığı şiiri paylaştı:

Direnmek aşktır, yaşamaktır,

Yaşamaktır direnmek.

Nefes almak, vermek..

Zamanı  sonsuzluğunda kabul etmek.

Ve düşünebildik nihayet.

Yunus Emre Sever

Emek.org.tr

THY-GREV-3-GUN

kesk-thy-ziyareti1

THY-GREV-3-GUN-1

THY-GREV-3-GUN-2

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler