NECKERMANN ÇALIŞANLARI İLE DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Almanya’nın en büyük katalogla satış firmalarından biri olan Neckermann, Temmuz 2012′de iflas bayrağını çekti ve böylelikle firmanın Türkiye’deki çağrı merkezi de fiilen iflas etmiş oldu

neckermann çalışanları ile dayanışma çağrısı

Neckermann’da Neler Oldu?

Almanya’nın en büyük katalogla satış firmalarından biri olan Neckermann, Temmuz 2012′de iflas bayrağını çekti ve böylelikle firmanın Türkiye’deki çağrı merkezi de fiilen iflas etmiş oldu.

Neckermann, Almanya’daki çalışanlarının alacaklarına Türkiye’deki çalışanlarının alacaklarına oranla çok daha özenli davrandı nedeni de basit: Almanya’da işçiler sendikalıydı ve örgütlüydü, Türkiye’de ise ne bir sendika vardı ne de örgütlülük. Bu nedenle firmanın Türkiye lokasyonundaki yetkililer, çalışanlara dönüp: “Bu saatten sonra kimseye bir ödeme yapılmayacak, kıdem ve ihbar tazminatlarını unutup başka iş arayın.” diyebildi.

Neckermann Çalışanları Firmanın Yalanlarına Kanmadı

Neckermann firmasının Türkiye’deki yetkilileri, işçi alacaklarından kurtulmak için türlü oyunlar çevirdi ancak derneğimizle de temas halinde olan Neckermann çalışanları bu numaraların hiçbirini yutmadı. Çalışanlar derneğimiz şemsiyesi altında biraraya geldi ve Almanya Başkonsolosluğu’nun önünde bir basın açıklaması yaparak, yaşadıkları haksız ve hukuksuz uygulamaları kamuoyuna duyurdu ve alacaklarını tahsil etmek için hukuki yollara başvurmak için harekete geçti.

Neckermann Çalışanlarıyla Dayanışma Zamanı

Neckermann çalışanları haklarını alabilmek için hukuki yollara başvurmak durumunda. Ne var ki son bir aylık ücretlerini, ihbar ve kıdem tazminatlarını alamayan Neckermann çalışanlarının bir kısmı hukuki süreci başlatmanın getirdiği mali yükü karşılayacak durumda değil.

Neckermann çalışanları mağduriyetinde yalnız değil bunu biliyoruz, en basitinden Turkcell Global Bilgi’de halihazırda yaşanan ve yavaş yavaş bir skandala bürünen durumu biliyoruz. Ücretini alamayan Roseteks işçilerinin yaşadıklarını, Birleşik Metal-İş Sendikası’na geçmeleri fiziki saldırılarla engellenmeye çalışılan Bosch işçilerinin yaşadıklarını, grev hakkını savunduğu için işlerine son verilen THY işçilerinin yaşadıklarını biliyoruz. Ancak şunu da biliyoruz ki bu cendereden çıkış, mağduriyette değil hak arayışında yalnız kalmamak, birbirimize yalnız bırakmamaktır.

Bütün üye ve dostlarımızı Neckermann işçileri için düzenleyeceğimiz kahvaltıya bekliyoruz.

http://on.fb.me/SuIUrl

Tarih: 02.12.2012 (Pazar) Saat: 11.00 – 14.30

Yer: Şiirci Cafe (Süslü Saksı Sok. 18/A Beyoğlu/İstanbul)

Neckermann çalışanları ile dayanışma için çalışmayan arkadaşlarımızdan 15 TL çalışan arkadaşlarımızdan 20 TL katkı bekliyoruz.

İlgini çekebilecek diğer içerikler