THY İŞÇİLERİNİN BU HAFTAKİ DURAĞI KARTAL MEYDANI

THY A.O VE TEKNİK A.Ş’de işten çıkarılan 305 işçi işe dönüş mücadelesini sürdürüyor. Her hafta İstanbul’un farklı bir merkezinde oturma eylemleri düzenleyen Hava-iş Sendikası’nın bu haftaki adresi Kartal Meydanı’ydı.

thy işçileri kartal eylemi hava-iş

THY A.O VE TEKNİK A.Ş’de işten çıkarılan 305 işçi işe dönüş mücadelesini sürdürüyor. Her hafta İstanbul’un farklı bir merkezinde oturma eylemleri düzenleyen Hava-iş Sendikası’nın bu haftaki adresi Kartal Meydanı’ydı.

222 gündür Atatürk Havalimanı Dış Hatlar önünde direnen THY işçileri sık sık ‘Direndik kazandık sıra işe dönüşte’, ‘Zafer direnen emekçinin olacak’, ‘Direne direne direnişten zafere’, ‘İş ekmek yoksa barışta yok’, ‘İşçilerin birliği sermayeyi yenecek’ sloganları attı. Kartal Meydanı’ndaki 16. oturmaya Deri-iş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi ve Tuzla Şubesi, Tek Gıda-iş Sendikası yönetici ve temsilcileri, Türk Metal Sendikası Şube Başkanı, Belediye-İş Sendikası,  Yol-iş Sendikası,  Harp-iş Sendikası  Anadolu Yakası Şubesi, TKP, Disk Emekli Sen, EMEP,  Partizan, DİP, Tüm-İGD ve UİDDER de destek verdi.

Hava-iş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin yaptığı konuşmasında sınıf hareketi adına önemli çağrılarda bulundu. Şişecam işçilerinin polisin fabrika işgaline müdahale ihtimaline karşı Kartal eylemi öncesi Şişecam fabrikasına dayanışma ziyaretinde bulunduklarını belirten Ayçin, dayanışma, birlik ve mücadelenin önemine vurgu yaptı.

ŞİŞECAM İŞÇİSİ ÖRNEK BİR MÜCADELE GÖSTERMİŞTİR

Ayçin, Şişecam işçilerinin direnişine dikkat çekti ve şunları söyledi: ‘Fabrikası kapanan ancak fabrikasını teslim etmek istemeyen Şişecam işçileriyle her gün dayanışma ve destek içerisindeydik. Ancak bugün sabahın erken saatlerinde yaklaşık 3000 polis ile etrafı sarılmış, işyerinde bulunan tüm üretim araçları sökülerek, bir başka yere yani Eskişehir’e nakil edilmek istenmiştir. Ancak orada bulunan, gerçekten Türkiye işçi sınıfı adına yükseliş dönemlerine imza atmış olan Şişecam işçileri, yine kendilerinden gerçek işçiliği göstermiş, işyerlerini teslim etmeyerek yaklaşık 3000 polisin geri adım atmasını sağlamıştır ve örnek bir davranış göstermiştir. Buradan, orada söylediğimiz gibi Şişecam işçisi arkadaşlara yalnız olmadıklarını söylemek istiyoruz.’

İşçilere yönelik baskı, tehdit, işten çıkarmaların işçi sınıfı açısından aynı anlamı taşıdığını ifade eden Ayçin, ‘Oradaki saldırı yalnızca Topkapı-Şişecam’a yapılan saldırı değil. Nasıl ki bugünkü mevcut iktidar bizim üzerimizden topluma bir mesaj vermeye çalışıyorsa, yine Şişecam üzerinden Türkiye işçi sınıfına, onlar gibi olmayan ve düşünmeyen bütün ilerici unsurlara bir mesaj vermeye verilmeye çalışılıyor’ dedi.

THY GENEL MÜDÜRÜ ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERİYOR

Atilay Ayçin’in ardından direnişçi THY işçileri adına basın açıklamasını gerçekleştiren Hüseyin Uysal, Avrupa 3.’sü, Dünya 7.’si olan THY şirketinin, önde gelen marka haline gelmesinin çalışanlar sayesinde gerçekleştiğini söyledi ve THY Genel Müdürü Temel Kotil’in çalışanlara gönderdiği yeni yıl mesajını eleştirdi. Kotil’in çalışanlara gönderdiği yeni yıl mesajının ‘Kabin ekibin yolculara iyi hizmet vermiyor ve bu durumun düzeltilmemesi halinde ben size yapacağımı biliyorum’ anlamı taşıdığını ifade eden Uysal, ‘Kotil mesajında uçuş emniyetinin güçlendirilmesine, bu konudaki zaafların aşılmasına yönelik hiç bir şey söylemiyor. Ancak istatistikler ne Türkiye’nin ne de THY’nin iyi bir yerde olmadığını göstermektedir’ diye konuştu.

Uysal, Temel Kotil’in aba altından sopa gösterdiğini ve bu mesajlarla sessiz tepkiyi ortadan kaldıramayacağını söyledi ve ‘durum bundan sonra daha kötüye gidecektir’ dedi. Temel Kotil’e çağrıda bulunan Uysal, ‘sürekli olarak Hava-iş’e bay-pas etmekten vazgeçin. Sosyal diyalog sistemini oturtturun ve Hava-iş ile sorunları yöntemi ile tartışın’ dedi. Uysal, sözlerine 305 işçinin işe iade edilmesi talebi ile son verdi.

Emek.org.tr

thy işçileri kartal eylemi hava-iş

thy işçileri kartal eylemi hava-iş

thy işçileri kartal eylemi hava-iş

thy işçileri kartal eylemi hava-iş

İlgini çekebilecek diğer içerikler