SGK, Covid-19’u meslek hastalığı saydı

COVİD19 hastalığını meslek hastalığı saymayan SGK geri adım attı. Sağlık meslek örgütleri, sendikalar ve emek kamuoyunun uzun süredir gündemde tuttuğu koronavirüs (Covid-19) hastalığının meslek hastalığı sayılması talebi karşılık buldu. İzmir Tabip Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, koronavirüsün (Covid-19) meslek hastalığı sayılması için yaptığı başvuru kabul edildi. Karar emsal niteliğinde bir karar olarak niteleniyor. İzmir Tabip Odası’nın […]

COVİD19 hastalığını meslek hastalığı saymayan SGK geri adım attı.

Sağlık meslek örgütleri, sendikalar ve emek kamuoyunun uzun süredir gündemde tuttuğu koronavirüs (Covid-19) hastalığının meslek hastalığı sayılması talebi karşılık buldu.

İzmir Tabip Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, koronavirüsün (Covid-19) meslek hastalığı sayılması için yaptığı başvuru kabul edildi. Karar emsal niteliğinde bir karar olarak niteleniyor.

İzmir Tabip Odası’nın geçen yıl koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren iş yeri hekimi Dr. Muharrem İdiz için SGK’ye yaptığı başvuru kabul edildi.

Pandemide ilk günlerden bu yana, Covid-19’un sağlık çalışanları adına meslek hastalığı kabul edilmesi için girişimlerde bulunan İzmir Tabip Odası’nın çabaları sonuç verdi. Tabip Odası, geçen yıl nisan ayında yaşamını yitiren Dr. Muharrem İdiz’in yakınları adına SGK’na başvuru yaptı. Başvuruda Dr. Muharrem İdiz’in ölümünün meslek hastalığı sonucu olduğunun kabul edilmesi ve yakınlarına ölüm geliri bağlanması talep edildi.

‘COVİD19 MESLEK HASTALIĞI’

SGK tarafından yapılan ilk incelemede, Covid-19’un mesleki bulaşıcı hastalıklar listesinde olmadığı gerekçesiyle başvuru reddedildi. Kararın ardından İzmir Tabip Odası bu kez Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu’na itiraz etti. İlgili sağlık kuruluşlarından ve işyerlerinden istenilen kayıtlarla yeniden değerlendirilen başvuru sonucunda, ölümün meslek hastalığına bağlı olduğu değerlendirdi. Dr. Muharrem İdiz’in eşi ve kızına, meslek hastalığına bağlı ölüm geliri bağlandı.

Kararın emsal teşkil etmesi gerektiğini belirten İzmir Tabip Odası, yaptığı açıklamada, “Kamu veya özel sağlık kurumu ayrımı yapılmaksızın, Covid-19 nedeniyle vefat eden sağlık emekçilerinin yakınlarının mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gereklidir. Sağlık emekçilerinin yakınları, uzun hukuksal süreçlerle karşı karşıya kalmamalı, sosyal güvenlik hukukundan kaynaklı aylıkları ivedilikle bağlanmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar