İSİG Meclisi, ülkemizde ilklerden sayılan bir çalışmaya imza attı. İSİG Meclisi dün işçilerin ve halkın beslenme sorunu kapsamında Tuzla’da “Beslenme Çalıştayı” gerçekleştirdi. “Yeterli, Sağlıklı, Dengeli Beslenme Çalıştayı”na birçok kurumdan temsilci ve işçiler katıldı. İşyerlerinde ve yaşam alanlarında yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenme konusu ele alınırken, tarımsal üretim sorunları, gıda tüketiminde örgütlenme biçimleri ve deneyimleri de […]

İSİG Meclisi, ülkemizde ilklerden sayılan bir çalışmaya imza attı. İSİG Meclisi dün işçilerin ve halkın beslenme sorunu kapsamında Tuzla’da “Beslenme Çalıştayı” gerçekleştirdi.

“Yeterli, Sağlıklı, Dengeli Beslenme Çalıştayı”na birçok kurumdan temsilci ve işçiler katıldı. İşyerlerinde ve yaşam alanlarında yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenme konusu ele alınırken, tarımsal üretim sorunları, gıda tüketiminde örgütlenme biçimleri ve deneyimleri de paylaşıldı.

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık,  Devrek Güneşi Kooperatifi Başkanı Saniye Uysal, İSİGM Beslenme Çalışma Grubu’ndan Çetin Durukanoğlu, Bosch Çalışanları Tüketim Kooperatifi Başkanı İsmail Kaya ve Deriteks Sendikası İşyeri Temsilcisi Burkay Orda deneyimlerini paylaştı

Deriteks Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, işyerlerinde yemek ihtiyacının karşılanması yöntemleri ve yaşanan sorunlara ilişkin görüşlerini paylaştı. Sendikal denetimin olumlu sonuçlarını açıklayan Servi, yemeklerin işyerinde üretilmesinin yemek kalitesini artıracağını ve maliyetlerini düşüreceğinden söz etti.

Mücadele Birliği gazetesi haberine göre, katılımcılar kendi alanlarındaki gözlemlerini ve işyerlerinde işçilerin beslenme konusunda yaşadıklarına ilişkin paylaşımlarda bulundular.

Beslenme grubunun uzun soluklu çalışmalara yönelmesi ve anketlerle birlikte emek güçlerinin bu konuda birlikte çalışmalar yapması ve dayanışma beklentisi de toplantıda ifade edildi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar