Roman Dernekleri Federasyonu Merkezi Açıldı

Marmara Bölgesi Romanları Dernekleri Federasyonu merkezi, 7 Ekim Pazar günü, İstanbul-Kumburgaz’da açıldı.

Marmara Bölgesi Romanları Dernekleri Federasyonu merkezi, 7 Ekim Pazar günü, İstanbul-Kumburgaz’da açıldı.

Marmara Bölgesindeki 11 il ve 31 ilçede, dernekleri üzerinden örgütlenen Romanlar federasyonlaştı.

Partilerin ve değişik sivil toplum örgütlerinin katıldığı açılış, coşkulu geçti. Açılışta CHP milletvekili Süleyman Çelebi, İstanbul ve çevre illerden CHP il ve ilçe yöneticileri, AKP temsilcileri, Hava-İş sendikası temsilcileri yer aldılar.

Federasyon merkezi açılışında Hava-İş direnişine destek verildi.
Marmara Bölgesi Romanları Dernekleri Federasyonu Başkanı Serdal BAYRAKLAR açılış konuşmasında; Romanların ülkemizde önemli ayrımcılıklara maruz kaldığını, baskı ve haksızlıklara uğradıklarını vurguladı. Bundan sonra Romanların, federasyon olarak güçlerini birleştirdiklerini ve daha güçlü biçimde yurttaşlık haklarının ve insanca yaşama mücadelesinin içinde olacaklarını açıkladı. Ülkemizde baskılar altında olan, haksızlıklara uğrayan tüm sosyal kesimlerle dayanışma gerçekleştireceklerini belirten başkan Bayraklar, son günlerde grev hakkı için mücadele eden Hava-İş üyesi işçilerin işten atılmalarının kabul edilemeyeceğini ve işçilerin yanında olduklarını da vurguladı.

Roman Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Sinan Karaca ÖZTÜRK de, federasyonlarının baskı ve haksızlıklar karşısında kararlı duruşlar sergileyeceklerini ve Roman hakları için mücadele edeceğini açıkladı. Aynı zamanda hak mücadelesi içinde olanlarla da dayanışma gerçekleştireceklerini örneğin Hava-İş sendikasının ve işçilerinin uğradıkları haksızlıklar ve kanunsuzluklar karşısında onların yanında olduklarını, Hava-İş sendikasının ve işçilerini de kendi mücadelelerinin yanında görmek istediklerini açıkladı.

Açılış töreninde bulunan CHP milletvekili Süleyman Çelebi’de yaptığı konuşmada, Romanların uğradığı ayrımcılıkların karşısında olduklarını ve Roman yurttaşlık hakları mücadelesini desteklediklerini belirtti. Ayrıca Romanların Hava-İş direnişiyle dayanışma içinde olmalarının da çok önemli olduğunu ve desteklerinin devamını diledi.

Emek.org.tr

roman-dernekleri-federasyon-merkezi-acildi-1

roman-dernekleri-federasyon-merkezi-acildi-2

İlgini çekebilecek diğer içerikler