DİSK ve SGBP Üyesi 10 Sendika Yarın Meclis Önünde

Yarın saat 10’da Sendikal Güç Birliği Platformu, Türk-İş Genel Merkezi önünde yönetimini ve protokol anlaşmasını protesto edecek. Ve ardından DİSK ile birleşerek TBMM önünde basın açıklamasıyla TİİK yasasına karşı basın açıklaması yapılacak.

TBMM gündeminde bulunan Toplu İş İlişkileri Yasa tasarısına DİSK, Sendikal Güç Birliği Platformu ve Sosyal-iş, Koop-İş, Tez Koop-İş sendikaları karşı çıkıyor. Yarın saat 10’da Sendikal Güç Birliği Platformu, Türk-İş Genel Merkezi önünde yönetimini ve protokol anlaşmasını protesto edecek. Ve ardından DİSK ile birleşerek TBMM önünde basın açıklamasıyla TİİK yasasına karşı basın açıklaması yapılacak.

Özellikle getirilmesi düşünülen barajlar nedeniyle birçok sendika işlevsiz yada kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olması; işçileri sendikasızlaştırma ve sendikaları küçültme, dahası yandaş ve sarı sendikacılığı teşhir etme yönleriyle tasarıya karşı çıkılıyor.

Tasarı genelinde kıdem tazminatı fonu, bölgesel asgari ücret ve özel istihdam büroları taslaklarıyla kölece çalışma koşularını öngören TİİK yasası sendikalar tarafından reddediliyor.

Hak-İş ve Türk-İş genel merkezlerinin yandaş-sarı sendikal tutumuna karşı DİSK ve Türk-İş içerisinde ki birçok sendika karşı çıkıyor.

BASIN-İŞ, BELEDİYE-İŞ, DERİ-İŞ, HAVA-İŞ, KRİSTAL-İŞ, PETROL-İŞ, TEK GIDA-İŞ, TEZ KOOP-İŞ, TÜMTİS, TGS ve DİSK basın açıklamaları ve gösterilerle tepkilerini göstermeye devam ediyor.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler