İŞÇİLERİN VE EMEKÇİ HALKLARIN DÜŞMANI “DEMİR LADY” M.THATCHER HAYATINI KAYBETTİ

Kapitalist ülkelerde uzun yıllara dayanan işçi sınıfını ve emekçilerin mücadeleleri sonucu elde edilen ve kısaca “sosyal devlet” kavramında ifadesini bulan ekonomik, demokratik hak ve özgürlükler, yakın tarihsel dönemde emperyalist-kapitalist sermaye güçleri ve kurumları tarafından saldırıya uğradı. 

İngiltere emekçilerinin ve dünya emekçi halklarının düşmanı “Demir Lady” M. Thatcher hayatını kaybetti

demir-lady

Kapitalist ülkelerde uzun yıllara dayanan işçi sınıfını ve emekçilerin mücadeleleri sonucu elde edilen ve kısaca “sosyal devlet” kavramında ifadesini bulan ekonomik, demokratik hak ve özgürlükler, yakın tarihsel dönemde emperyalist-kapitalist sermaye güçleri ve kurumları tarafından saldırıya uğradı. Önemli kazanımların zorla geri çekildiği, yok edildiği süreçte hükümetler de önemli işlev yüklendiler. İngiltere’de başbakan M.Thatcher öncülüğünde emek dünyasına yönelik saldırılar ve hak gaspları yoğun olarak yaşandı. Thatcher döneminde İngiltere ve birçok ülkede bu saldırılar emperyalist-kapitalist egemen güçlerin politikası oldu.

İşçiler bu politikaların uygulayıcısı halk düşmanı Thatcher’in ölümünü,  ’Ding dong, cadı öldü’ şarkısıyla karşıladı. ’Ding dong, cadı öldü’ isimli şarkı, Judy Garland tarafından seslendirilen ve 1939 yapımı Amerikan Oz Büyücüsü filminde kullanılmıştı. Bu hafta içerisinde izlenme ve indirme rekoru kıran şarkı, M. Thatcher karşıtlarının tepki ve protestolarını ifade eden bir marş haline geldi.

Bugün yapılan klasik İngiliz kraliyet cenaze töreninde halk, cenaze geçişi sırasında sırtını dönerek M. Thatcher cenazesini protesto etti. Ellerinde protesto dövizleri taşıyan işçiler,  ayrıca tören alayını yuhaladılar. Thatcher döneminde ‘hayatta kalmayı başardığını’ ifade eden bir kadın, “Hâlâ onun politikalarının sonuçlarıyla yaşıyoruz.” derken,başka bir gösterici ise “Thatcher, milli bir kahraman mı? Bunu madencilere, çelik işçilerine İskoçyalılara sorun. Size doğru cevabı verirler.” dedi. Bir diğeri ise Thatcher’ın açlık grevindeki İrlandalıların ölmesine göz yumduğuna dikkat çekti.

TURGUT ÖZAL M. THATCHER BENZERLİĞİ

Turgut Özal ile M. Thatcher ile 1986 yılında, Başbakanlık resmi konutunda yapılan görüşme sırasında “Hükümetlerimizin, şahsi girişime ve özel teşebbüsün önemli rolüne ağırlık veren ekonomi politikaları arasında birçok benzerlik bulunduğunu biliyorum. Hatta bir İngiliz gazetesi bana, politikalarımın Thatchercı değil, Özalcı olduğunu söyledi. Bunu iltifat olarak kabul ediyorum” şeklindeki sözleriyle, Özal ve Thatcher arasında işçi hakları düşmanlığı konusundaki ortak yanlarını açıklamasıyla hafızalara yer etmişti.

İŞÇİ SINIFI VE SOSYALİZM DÜŞMANININ CENAZE TÖRENİNDE TÜRKİYE’Yİ KÜLTÜR BAKANI ÖMER ÇELİK TEMSİL ETTİ

Dünya emekçi halklarının ve işçi sınıfının düşmanı Thatcher’in cenaze töreninde Türkiye’yi AKP hükümetinin Kültür Bakanı Ömer Çelik temsil etti.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler