ÇAPA HASTANESİ TAŞERON İŞÇİLERİNDEN “TAŞERONA HAYIR” EYLEMİ

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde sağlık emekçisi taşeron işçiler, bugün 21.11.2012 saat 12.30 da basın açıklaması eylemi yaptı.

Çapa Taşeron İşçileri

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde sağlık emekçisi taşeron işçiler, bugün 21.11.2012 saat 12.30 da basın açıklaması eylemi yaptı.

Çapa hastanesinde taşeron olarak çalıştırmaya son verilmesini isteyen işçiler, taşeron şirket yerine asıl işverenleri olan üniversite dekanlığına bağlı kadrolu çalışma talebini dile getirdiler.

Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (Taşiş-Der) düzenlediği basın açıklamasına Hava-İş sendikası yöneticileri ve THY-TEKNİK direnişçi işçileri destek verdi.

Basın açıklamasından önce yürüyüş kortej düzenleyerek hastane bahçesinde yürüyüş gerçekleştiren taşeron işçileri, hasta yakınlarından ve diğer işçilerden ve sağlık emekçilerinden alkışlarla destek aldılar.

“Taşeron öldürür”, “Taşeronda çalışmak istemiyoruz”, “kesilen maaşlarımız geri verilsin” sloganları atan işçiler, yürüyüşte  “taşeron sistemi tedavi edilebilir bir hastalıktır” ve “kesilen maaşlarımız geri verilsin” taleplerinin yazılı olduğu dövizleri taşıdı.

Dekanlık önünde Hava-İş sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Kaya Sayın bir konuşma yaptı. K. Sayın “Hava-İş sendikası olarak, taşeron işçilerinin mücadelesini desteklediklerini, onların mücadelelerini kendi mücadeleleri olarak gördüklerini” belirtti.

Taşeron işçileri derneği Başkan yardımcısı Güneş Cengiz basın açıklaması metnini okudu. Güneş Cengiz açıklamasında “Taşeron sisteminin ortadan kaldırılıp bütün işçilerin iş güvenceli kadrolarda sigortalı ve sendikalı olarak çalışacağı koşulları oluşturacak yasal düzenlemelerin yapılması taleplerini mecliste grubu bulunan partilere ilettiklerini ve bu konuda onlardan söz aldıklarını” ifade etti. Ayrıca temel bir talep olarak da,” Kamuda kadrolu işçi, memur ile taşeron işçi ayrımının ortadan kaldırılmasını, eşit işe eşit ücret düzenlemeleri yapılmasını yeni çıkacak yasada talep ettiklerini” ekledi.

Basın açıklaması talepleri içeren sloganlarla Dekanlık binası önünde sona erdirildi.

Emek.org.tr

Çapa Hastanesi Taşeron İşçileri

İlgini çekebilecek diğer içerikler