LGBTT NEFRET CİNAYETİ MAĞDURU TRANS BİREYLERİ ANDI

Tüm dünyada LGBT hak savunucularının ve insan hakları aktivistlerinin uluslararası eylem günü olan bugün, İstanbul LGBT Dayanışma Derneği, Hebûn LGBT Diyarbakır, Siyah Pembe Üçgen İzmir, Lamb daistanbul, SPOD, Kaos GL ve Pembe Hayat LGBTT Taksim Meydanı’nda yaptıkları eylem ile nefret cinayeti mağduru trans bireyleri andı

LGBTT

Tüm dünyada LGBT hak savunucularının ve insan hakları aktivistlerinin uluslararası eylem günü olan bugün, İstanbul LGBT Dayanışma Derneği, Hebûn LGBT Diyarbakır, Siyah Pembe Üçgen İzmir, Lambdaistanbul, SPOD, Kaos GL ve Pembe Hayat LGBTT Taksim Meydanı’nda yaptıkları eylem ile nefret cinayeti mağduru trans bireyleri andı.

‘Nefret cinayetlerini durdurun’ pankartı açan LGBTT üyeleri, nefret cinayetlerinde kaybedilen trans bireyler için mum yaktı.

LGBTT adına açıklama yapan Özgür Arkadaş, 20 Kasım Nefret Cinayeti Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü’nün tarihsel önemini hatırlattı. ‘ Bundan tam 14 yıl önce Rita Hester adlı trans kadın, ABD’nin Boston şehrinde kendi evinde göğsüne aldığı 20 bıçak darbesiyle öldürüldü. Dünya trans hakları hareketi Rita Hester cinayetini sembol haline getirerek, her yılın 20 Kasım gününü nefret karşıtı mücadeleyi çeşitli etkinliklerle dünya gündeminde tutmaya devam etmektedir’ dedi.

Arkadaş, trans bireylere yönelik şiddet ve cinayetlerin en çok hissedildiği ve yaşandığı ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini söyledi. ‘Trans kırım ülkesine dönen bu coğrafyada katiller, polis ve avukatların yönlendirmesi ile “Bana ters ilişki teklif etti” safsatasını kullanarak ağır tahrik indirimlerinden yararlandırılıyor. Beş, altı yıl gibi komik sürelerle serbest bırakılan katiller yanı başımızda yaşamaya devam ediyorlar.’ diye konuşan Arkadaş, hükümetin sorumsuz ve kışkırtıcı açıklamaları ile katillere zemin hazırladığını ifade etti.

Nefret cinayetlerinin engellenmesi için toplumsal muhalefeti trans bireyleri hedef alan nefret suçlarına ve cinayetlerine karşı mücadele etmeye, egemen zihniyete karşı taraf olmaya çağıran Arkadaş, ‘Bugüne kadar baskı, zulüm ve zorbalık karşında nasıl dik durup mücadele ettiysek, bundan sonrada mücadele etmeye devam edeceğiz. Ama bu defa tek başımıza değil, bu coğrafyanın tüm ötekileriyle.’ şeklinde konuştu.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler