Soma Katliamı ile adalet arasında uçurum

Soma katliamı davasında 4 yıl sonra mahkeme kararını açıkladı. Sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. eski patronu Alp Gürkan beraat etti. İşçi yakınları ve emek kamuoyu, yargı sürecine ve karara tepki göstererek adaletsizliği  protesto ediyor. Adalet bu mu? Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 15 sene hapis cezası verdi. Bu cezanın yatarı 5,5 […]

Soma katliamı davasında 4 yıl sonra mahkeme kararını açıkladı. Sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. eski patronu Alp Gürkan beraat etti. İşçi yakınları ve emek kamuoyu, yargı sürecine ve karara tepki göstererek adaletsizliği  protesto ediyor.

Adalet bu mu?

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 15 sene hapis cezası verdi. Bu cezanın yatarı 5,5 sene. İndirimsiz haliyle bile katledilen her işçi için 18 gün hapis cezası verilmiş oldu. Katiller, her işçi için 6 gün cezaevinde kalacak.

Katliam ile ilgili adalet duygusu yaratmayan komik hapis cezaları

İşletme Müdürü Akın Çelik  22 yıl iyi hal indirimiyle 18 yıl 9 ay, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’ ya 22 yıl 6 ay, Şirket teknik nezaretçisi Ertan Ersoy’a 22 yıl, indirimle 18 yıl hapis cezası verildi. “Asıl patron benim” diyen Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 kişi ise beraat etti.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş eski patronu Alp Gürkan, katliam davasında beraat etti.

Kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ı 15 yıl, Genel Müdür Ramazan Doğru’yu 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik’i 18 yıl 9 ay, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’yı 22 yıl 6 ay, maden mühendisi Ertan Ersoy’u 18 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum etti.

Karar protesto edildi

Kararları beğenmeyen madenci aileleri de alkışlı protestoya başladı. Avukatlar mahkemeyi protesto ederek ailelerin yanına geçti. Polis kalkanlarla ailelerin önünü set kurdu. Madenci ailelerinden fenalık geçirenler oldu. Protestonun büyümesi üzerine mahkeme başkanı sanıkları duruşma salonundan çıkardı. Madenci yakınları Mahkeme Heyeti’ne “Kendi çocuklarınız ölseydi böyle mi yapardınız?” diye tepki gösterdi. Mahkeme heyetindekiler cübbelerini çıkarıp zorunlu araya giderken ‘yuh’ sesleri ve alkışlarla protesto edildi. Avukatlar “Hiçbir yere gitmiyoruz. O kararı yüzümüze okuyacaklar” diyerek kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı.

Patron Alp Gürkan’a beraat

Mahkeme heyeti Soma A.Ş. eski patronu Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 sanık hakkında beraat kararı verildi. Savcılık şirketin eski patronu Alp Gürkan’ın tutuklanmasını talep etmişti.

Diğer sanıklara verilen cezalar şöyle:

Mehmet Ali Günay Çelik’e 13 yıl hapis, iyi hal indirimi ile 11 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Haluk Evinç, Hilmi Karakoç, Hüseyin, Mehmet Erez ve Fuat Ünal Aydın 10 yıl hapis iyi hal indirimi ile 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Haluk Evinç, Hilmi Karakoç, Hüseyin, Mehmet Erez ve Fuat Ünal Aydın’a 10 yıl hapis iyi hal indirimi ile 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Murat Bodur’a iyi hal indirimi de uygulanarak 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Protesto sokağa taşınıyor

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay mahkeme salonunda yaşananları ve alınan kararı “Bu karar vicdanları yaralamıştır” sözleriyle değerlendirdi.

Erbay’ın açıklaması şu şekilde:

“Sanıklara mahkeme tarafından ”taksirle öldürme” nedeniyle ceza verilmesi sanık yakınları ve vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Soma’da meydana gelen facia bir kaza değil cinayettir. Sanıklara “kasten öldürme” nedeniyle ceza verilmesi gerekiyordu. Maden ocağında alınması gereken tedbirler sorumlular tarafından alınmamıştır. Bu sebepten dolayı alınan bu karar anneleri, babaları, çocukları, vicdanları yaralamıştır. Madenci yakınları şimdi yürüyüş kararı aldı ve yürüyüş düzenlenecek.”

Mahkemeyi izleyen başta emek kurumları temsilcileri ve aileler, mahkeme sonrası toplanarak protesto yürüyüşü gerçekleştirecek.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar