Somalı aileler: “Adaleti yeryüzüne çıkaracağız”

Soma Maden katliamı sonrasında mahkemenin verdiği karara tepki gösteren Somalı aileler, adalet arayışı temelinde yürüyüş başlattı. “Adaleti yeryüzüne çıkaracağız” sloganıyla, Beşiktaş – Abbasağa Parkı’ndaki adalet forumuna katılan Somalı maden işçi aileleri, adaletsizliğe isyan ederek duygu ve düşüncelerini açıkladı. Önce Çanakkale ve sonrasında da İstanbul’a gelen Somalı maden işçilerinin aileleri, Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda adalet forumuna katıldı. […]

Soma Maden katliamı sonrasında mahkemenin verdiği karara tepki gösteren Somalı aileler, adalet arayışı temelinde yürüyüş başlattı.

Adaleti yeryüzüne çıkaracağız” sloganıyla, Beşiktaş – Abbasağa Parkı’ndaki adalet forumuna katılan Somalı maden işçi aileleri, adaletsizliğe isyan ederek duygu ve düşüncelerini açıkladı.

Önce Çanakkale ve sonrasında da İstanbul’a gelen Somalı maden işçilerinin aileleri, Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda adalet forumuna katıldı.

‘Memleket biziz’ çağrısıyla gerçekleşen foruma  HDP ve CHP milletveilleri, emek ve meslek örgütleri ve demokratik kitle örgüt temsilcileri katıldı. Ailelere Gezi direnişinde oğlu Berkin Elvan’ı kaybeden Gülsüm Elvan ve Cumartesi Anneleri de destek verdi. Aileler işçi mezarlarından getirdikleri toprak ve kömürü forumda da yanlarından ayırmadı.

Mahkeme kararına tepki

Katliamda yaşamını yitiren işçi Uğur Çolak’ın annesi Gülsüm Çolak, Mahkeme kararına tepki göstererek şöyle konuştu:

“Çocuklarımızı gömdükleri toprağın altına bizi de diri diri gömdüler. Acaba mahkeme bizden yana olur mu adalet olur mu diye bir umutla bekledik. Yüreğimize bir su serper mi dedik. Biz bekliyorduk ki olası kasttan müebbet yesinler. O zaman belki yüreğimize su serpilirdi. Yarın yine bir maden ocağında aynı tehditle, aynı baskıyla bu işçilere zulüm yapmayacaklarını nerden bilelim? Çocuklarımızın bedeli 15 yılmış. Patronu da beraat ettirdiler. Ruhsatını eline verdiler, çalıştırabilirsin dediler., “İçimiz gerçekten yanıyor. Herkes adalet arıyor. Kim sahip çıkacak bize?”

Önceki gün Çanakkale’de konuşan Somalı işçi ailelerinin programı şöyledir:

14 Temmuz’da (Cumartesi) Tuzla ve Kocaeli’de,

15 Temmuz’da (Pazar) Zonguldak’ta,

16 Temmuz (Pazartesi)Ankara’da bulunan Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) önünde basın açıklaması yapılacak.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar