İnkarcılığa ve asimilasyona karşı on binler Kadıköy’de buluştu

“İnkarcılığa, asimilasyona karşı eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü” sloganıyla Kadıköy’de düzenlenen mitingte on binlerce yurttaş bir araya geldi. Saat 12.00’da Kadıköy İskelesi’nde toplanan yurttaşlar, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Aleviyiz haklıyız, kazanacağız” ve “Haksızlık karşısında asla boyun eğmeyeceğiz” yazılı pankartlar açtı, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarını attı. Ilk sözü alan […]

“İnkarcılığa, asimilasyona karşı eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü” sloganıyla Kadıköy’de düzenlenen mitingte on binlerce yurttaş bir araya geldi. Saat 12.00’da Kadıköy İskelesi’nde toplanan yurttaşlar, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Aleviyiz haklıyız, kazanacağız” ve “Haksızlık karşısında asla boyun eğmeyeceğiz” yazılı pankartlar açtı, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarını attı.

Ilk sözü alan Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hüsniye Takmaz, “Bizler tarih boyuncu yok sayıldık. Katliamlar sürgünler yaşadık. Horlandık fakat hiçbir zaman bizden olmayanı ötekileştirmedik. Türkiye ‘de yaşayan tüm insanların inançlarını, kültürlerini eşit koşullarda yaşayabilecekleri her türlü ayrımcılıktan uzaklaştırılmış toplumsal uzlaşmanın içinde, laik, demokratik hukuk devletinde eşitce, özgürce yaşamalarının arzusu içindeyiz. Bu özlemi gerçekleştirmek Türkiye’deki bütün insanların boynunun borcudur” diye konuştu.

Yaşamlarını yitiren aydın, sanatçı ve devrimcilerin isimlerinin haykırıldığı eylemde, Tuzluçayır’da yapılmak istenen Cami-Cemevi asimilasyon projesi protesto edildi.

Ülkenin pek çok noktasından Kadıköy’e gelen yurttaşlar, Grup Yorum ve Tolga Sağ’ın söylediği türküler eşliğinde halaylar çekerek mitingi sonlandırdı.

Fotoğraf: Masai Mavi, Emek.org.tr

alevi-mitingi-1

 

alev-mitingi-eoc

-alevi-mitingi-2

 

alevi-mitingi-4

alevi-mitingi-3

İlgini çekebilecek diğer içerikler