İş cinayetleri durdurulamıyor! 

İSİG: 2021 Kasım ayında en az 164 işçi hayatını kaybetti İSİG Meclisi raporunda,164 emekçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği açıklandı. Üç çocuk işçi yaşamını yitirdi. İş cinayetlerinde ölenlerin 23’ü kadın işçi, 141’i erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, gıda, eğitim, ticaret, sağlık, konaklama ve genel işler işkollarında meydana geldi. Açıklamada yedi göçmen/mülteci işçi hayatını kaybetti: 3’ü […]

İSİG: 2021 Kasım ayında en az 164 işçi hayatını kaybetti

İSİG Meclisi raporunda,164 emekçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği açıklandı. Üç çocuk işçi yaşamını yitirdi.

İş cinayetlerinde ölenlerin 23’ü kadın işçi, 141’i erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, gıda, eğitim, ticaret, sağlık, konaklama ve genel işler işkollarında meydana geldi.

Açıklamada yedi göçmen/mülteci işçi hayatını kaybetti: 3’ü Suriyeli, 2’si Türkmenistanlı, 1’i Afganistanlı ve 1’i Rusyalı olduğu ifade edildi.

  • Akkuyu nükleer santral inşaatında en az 3 işçi hayatını kaybetti. İşçiler şantiyedeki ölümlerin gizlendiğini belirtiyor.
    • Tarım işkolunda 10 işçi ve 7 çiftçi hayatını kaybetti.
    • Ölümlerin beşte biri sanayi işkollarında.
    • Covid-19 nedenli ölümler en çok sağlık ve eğitim/büro işkollarında meydana geldi.

Kasım ayında iş cinayetlerinde ölenlerin 7’si (yüzde 4,26) sendikalı işçi. Sendikalı işçiler tarım, eğitim, büro, tersane, sağlık ve belediye işkollarında çalışıyordu.

  • Covid-19 nedeniyle: 26 ölüm sağlık, 17 ölüm büro/eğitim, 3 ölüm güvenlik, 3 ölüm belediye, 1 ölüm tarım ve 1 ölüm metal, olarak açıklandı.

Çocuk işçiliğe devam ediliyor… 3 çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Çocuk işçiler tarım ve gıda işkolunda çalışıyordu. Yılın ilk on bir ayında ise hayatını kaybeden 2017 emekçinin 57’si çocuk işçi (20’si 14 yaş ve altı, 37’si 15-17 yaş aralığında) …

51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 48 emekçi bulunuyor: Çiftçiler ve esnaflar ile tarım, maden, eğitim, inşaat, enerji, taşımacılık, sağlık, konaklama, güvenlik ve belediye işçileri.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler