Haziran ayında en az 188 işçi yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi Haziran ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Sakarya-Hendek ilçesindeki Coşkunlar havai fişek fabrikasında, 3 Temmuz günü gerçekleşen ilk patlamadan altı gün sonra tahliye işlemleri yapılırken ikinci patlama yaşandı. Bu patlamada da üç asker yaşamını yitirdi. Altı kişinin de yaralı olduğu açıklandı. Büyük Coşkunlar Piroteknik Kimya Sanayi Havai Fişek Tic. Ltd. Şti…MÜSİAD üyesi ve AKP […]

İSİG Meclisi Haziran ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı.

Sakarya-Hendek ilçesindeki Coşkunlar havai fişek fabrikasında, 3 Temmuz günü gerçekleşen ilk patlamadan altı gün sonra tahliye işlemleri yapılırken ikinci patlama yaşandı. Bu patlamada da üç asker yaşamını yitirdi. Altı kişinin de yaralı olduğu açıklandı.

Büyük Coşkunlar Piroteknik Kimya Sanayi Havai Fişek Tic. Ltd. Şti…MÜSİAD üyesi ve AKP destekçisi bir şirket… Tanınan ismiyle Coşkunlar bir aile şirketi ve birden fazla benzer isimli şirketi bulunuyor. Bu şirketlerde tespit edebildiği kadarıyla son 13 yılda 8 patlama yaşandı, 5 işçi hayatını kaybetti ve yaklaşık 100 işçi de yaralandı. Son patlamada 7 işçi yaşamını yitirirken 120 kadar işçi de yaralandı.

İlk patlamada işçi sağlığı iş güvenliği kurallarına uyulmadığı, işçilerin ve iş güvenliği uzmanının patlayıcı malzemelerin riskli biçimde ısındığına yönelik uyarılarına göre önlem alınmadığı ve işçilerin de bu durumu kabullenerek çalışmayı sürdürdükleri anlaşılıyor. İkinci patlamadan sonra yapılan uzman değerlendirmesinde de enkazdaki patlayıcıların gerekli sürede yeterli soğutma işlemi yapılmadan tahliye ve imha işlemine geçildiği vurgulanıyor.

Bu fabrikada yaşanan patlamaların nedenleri ve sorumlular açığa çıkarılarak yargılanmalıdır. Emek ve meslek örgütleri bu olayların açığa çıkması ve bir daha yaşanmaması iççin gerekli önlem ve denetimlerin bilince çıkarılmasını, pratik önlem ve çalışmaların yapılmasında üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmelidir.

İSİG Meclisi bu konuyla ilgili değerlendirmesinde:

“Geçtiğimiz yıllarda fabrikayı incelemeye giden uzmanların aktarımlarına göre de “işletme binaları patlayıcı bir maddenin üretildiği bir fabrikadan çok tavuk çiftliğini andıran binalardan oluşmaktadır”. Hemen hemen her yönden ciddi eksiklikler barındıran fabrikanın bu zamana kadar nasıl faaliyette olduğunu ise devlet ve sermaye örgütleriyle ilişkisinde aramak gerekiyor. Zira patlama sonrası MÜSİAD Başkanları, fabrikanın sahibi ve aynı zamanda MÜSİAD Sakarya İl Başkanı olan Yaşar Coşkun’a desteğe geldiler, hem de hala arama kurtarma çalışmaları devam ederken ve onca gözyaşı-acı varken yemekli bir görüntü ile karşılaştık. Diğer yandan Yaşar Coşkun’un devletin yerel ve merkezi erkanıyla fotoğrafları ve görüşmeleri de basına yansıdı.

Bu ilişkilerden çıkardığımız sonuç, bugüne kadar fabrikada yaşanılanlara göz yumulduğu ve bu işçi katliamına adeta davetiye çıkarıldığıdır.

İSİG Meclisi olarak, iş cinayetlerine karşı sessiz kalmayacağımızın ve İSİG mücadelesinin bölge bölge işyeri işyeri örülmesi noktasında üzerimize düşenleri yapacağımızın da tekrar altını çizelim.” Denildi.

İSİG Meclisi Haziran ayı iş cinayetleri raporunda şu bilgiler paylaşıldı:

Haziran ayında 188 iş cinayeti
Haziran ayında en az 188 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi…

  • İş cinayetlerinde Haziran ayında en az 188 işçi yaşamını yitirdi. 2020 yılının ilk yarısında iş cinayetlerinde en az 934 işçi arkadaşımızı kaybettik…
  • 188 emekçinin 147’si ücretli (işçi ve memur), 41’i kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor…
  • Ölenlerin 4’ü kadın işçi, 184’ü erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım ve sağlık işkollarında gerçekleşti…
  • Sekiz çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım işkolunda gerçekleşti…
  • Ölenlerin yaş ortalamasına baktığımızda: Kendi nam ve hesabına çalışanlar (çiftçi ve esnaf) 53 yaş, ücretliler (işçi ve memur) 39 yaş…
  • 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 57 emekçi bulunuyor: Çiftçi ve esnaflar ile tarım, tekstil, ağaç, büro, metal, inşaat, taşımacılık, sağlık, güvenlik ve belediye işçileri…
  • 8 göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi: 6’sı Afganistanlı, 1’i Suriyeli, 1’i Türkmenistanlı…
  • Ölen işçilerin 3’ü sendikalı. Sendikalı işçiler güvenlik ve belediye işkollarında çalışıyordu.
  • Ölümler en çok tarım, inşaat, taşımacılık, ticaret/büro, belediye/genel işler, sağlık, güvenlik, gıda, tekstil, ağaç ve enerji işkollarında gerçekleşti.
  • En fazla ölüm nedenleri sırasıyla trafik/servis kazası, ezilme/göçük, kalp krizi, yüksekten düşme, şiddet, Covid-19 ve elektrik çarpması.

Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya dair ayrıntılar da içeren İSİG Meclisi bileşeni kurum ve gönüllülerin yazıları olarak şunlar paylaşıldı:

Kaynak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi)

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar