Eylül ayında157 işçi hayatını kaybetti

İSİG Meclisi raporuna göre 2022 yılının ilk dokuz ayında en az 1359 işçi hayatını kaybetti. İşçi sınıfı ve tüm emekçilerin iş sağlığı iş güvenliği konusunda yapısal sorunlar yaşıyor. Yeterli önlemler alınmasa da işçi sınıfı toplumsal yaşamı üretmeye devam ediyor. Üretim yapılırken değişik sektörlerde can kayıpları da hız kesmiyor… Raporda 2022 yılının ilk dokuz ayında iş […]

İSİG Meclisi raporuna göre 2022 yılının ilk dokuz ayında en az 1359 işçi hayatını kaybetti.

İşçi sınıfı ve tüm emekçilerin iş sağlığı iş güvenliği konusunda yapısal sorunlar yaşıyor. Yeterli önlemler alınmasa da işçi sınıfı toplumsal yaşamı üretmeye devam ediyor. Üretim yapılırken değişik sektörlerde can kayıpları da hız kesmiyor…

Raporda 2022 yılının ilk dokuz ayında iş cinayetlerinin nedenlerine göre dağılımı şu şekilde yapılıyor:

Trafik, Servis Kazası nedeniyle 306 işçi;

Ezilme, Göçük nedeniyle 266 işçi;

Yüksekten Düşme nedeniyle 205 işçi;

Kalp Krizi, Beyin Kanaması nedeniyle 148 işçi;

Elektrik Çarpması nedeniyle 72 işçi;

Zehirlenme, Boğulma nedeniyle 63 işçi;

İntihar nedeniyle 56 işçi;

Şiddet nedeniyle 55 işçi;

Covid-19 nedeniyle 45 işçi;

Patlama, Yanma nedeniyle 38 işçi;

Nesne Çarpması, Düşmesi nedeniyle 18 işçi;

Kesilme, Kopma nedeniyle 11 işçi;

Diğer nedenlerden dolayı 76 işçi hayatını kaybetti…

Yaşanan ölümlü ve yaralanmalı iş kazaları gösteriyor ki “geleceksiz ve güvencesiz yeni bir işçi sınıfı” karşımızda… Geleceksizlik ve güvencesizlik olgusuna dikkat çeken İSİG Meclisi raporunda şu konulara dikkat çekildi.

1- Havaların ısınmasıyla (esas olarak tarım işkolundaki mobilizasyon ve üretim artışıyla) birlikte Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos döneminde iş cinayetlerinde bir sıçrama meydana gelmişti. Eylül ayından itibaren havaların soğumaya başlamasıyla tarım işkolundaki ölümlerde azalma gerçekleşti.

2- Gemi, Tersane işkolunda ise oransal olarak iş cinayetlerinde artış var. Güvencesiz çalışmanın hakim olduğu işkolunda özellikle kalp krizi nedenli ölümler dikkat çekiyor. Önümüzdeki dönem bu işkolundan başlayarak meslek hastalıkları mücadelesinin yeniden ivme kazanması gerekiyor. (Aliağa’da ilk öncü adımlar geçen aylar atılmıştı.)

3- Eylül ayında dört katı atık işçisi hayatını kaybetti. Kilis’te Suriyeli işçi Ahmet Binni’ye çekçek ile atık kağıt ve plastik toplarken otomobil çarptı. İzmir’de 67 yaşındaki işçi Gökmen Durmuş’a saat 03.30 atık kağıt toplarken taksi çarptı. İstanbul’da 4 yaşındaki oğlu Hüseyin ile atık kağıt toplayan Suriyeli işçi Rakam Elhamud’a (ve Hüseyin’e) minibüs çarptı.

İSİG Meclisi, şu uyarı ve öneriyi yapıyor. Sigortasız, sağlıksız koşulların ve çocuk-göçmen-yaşlı emeğinin yoğun olduğu, üç otuz para için belirsiz saatler çalışılan vb. işkolunda acil örgütlenme faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gerekiyor.

4- 40 yaşındaki Hülya Onaylı, İzmir Konak’ta Tramvay Köprü durağında güvenlik görevlisiydi. Saat 21.45 civarında duraktan tuvalete gitmek için ayrıldığı sırada araç çarptı, DİSK/Genel-İş 9 No’lu Şube Üyesiydi. Sendika şubesi yaptığı açıklamada “Bu bir kaza değil, iş cinayetidir. Sendika olarak tuvalet ve benzeri ihtiyaçlar için defalarca talepte bulunduk, böylesi sonuçlar yaşanmaması için uyarıda bulunduk ancak hiçbir adım atılmadı” açıklamasını yaptı. Tuvalet sorunu birçok işyerinde karşımıza çıkmakta, işçiler bu yüzden hastalanmakta ve ölmekte. 200 işçinin bulunduğu işyerinde bir tuvalet ya da burada olduğu gibi açık alanda çalışan işçiler için tuvalet olmaması vb. Mücadelemizde acilen bu başlığı yükselmemiz gerekiyor.

5- İşçi ölümlerinin şehirlere göre dağılımına baktığımızda İstanbul ve geçen yıllar onu takip eden İzmir, Kocaeli, Bursa ve Antalya gibi şehirler dışında Anadolu sanayi şehirlerindeki ölümler buradaki işçileştirme ve güvencesiz çalışma koşullarını açığa çıkarıyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Muğla, Aydın, Denizli, Ankara, Konya, Mersin, Samsun, Kayseri, Manisa vb. şehirlere dönük çalışmalara yoğunlaşmak gerekiyor.

6- Çocuk ve genç işçilere dönük bir mücadele başlığının hızla belirlenmesi lazım. Çocuk işçilik 4 ila 8 yaş arasında başlıyor. Bu yaşta mevsimlik tarım işçisi, çoban ya da sokakta mendil satan çocuk ölümlerine rastlıyoruz. Ancak mevsimlik tarım işçisi çocuklarda ve sokakta çalışan çocuklarda 8 yaşından itibaren bir artış var. 10-12 yaşlarda tekstil ve metalde çalışan çocukları görüyoruz. 13-14 yaşlarından itibaren tarım, inşaat, sanayi ve hizmetlerde çalışan sayıları milyonlara ulaşan çocuk işçi var. 18-27 yaş arasında ise (sanayi, inşaat, hizmetler işkolunda) büyük şehirlere yığılmış, geleceksiz ve güvencesiz yeni bir işçi sınıfı karşımızda… Kaynak İSİG MECLİSİ raporu)

İşçi sağlığı iş güvenliği, işçi sınıfının özel bir önemle örgütlenerek mücadele vermesi gereken bir konudur. İşçi sınıfı ve tüm emekçiler örgütlü olduklarında sorunlarını, özellikle ölümcül çalışma koşulları sorunlarını geriletebileceklerdir. Bu konu ayrıca işçi örgütlenmesinde de temel basamak yapılabilecek boyutta bir sorundur.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler