Doktor intiharına SES açıklaması: baskı, mobbing ve uzun çalışma saatleri hayatlarımıza kastetmektedir

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde çalışırken yaşamına son veren Asistan Doktor Ece Ceyda Güdemek için, Sağlık Emekçileri sendikası (SES) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) açıklama yaptı. 29 Ekim 2017 günü intihar eden Doktor Ece Ceyda Güdemek’in 36 saaat nöbet tuttuğu ve çalışma koşulları nedeniyle intihar ettiği öne sürülmüştü. Doktorun İntihar etmeden önce bıraktığı mektupta, […]

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde çalışırken yaşamına son veren Asistan Doktor Ece Ceyda Güdemek için, Sağlık Emekçileri sendikası (SES) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) açıklama yaptı.

29 Ekim 2017 günü intihar eden Doktor Ece Ceyda Güdemek’in 36 saaat nöbet tuttuğu ve çalışma koşulları nedeniyle intihar ettiği öne sürülmüştü. Doktorun İntihar etmeden önce bıraktığı mektupta, ailevi sorunları ve çalışma koşullarıyla ilgili şikayetleri olduğu ileri sürüldü. Dr. Ece Ceyda Güdemek’in ölümüyle ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Dün de Sağlık Emekçileri sendikası (SES) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), Dr. Ece Ceyda Güdemek’in hayatını kaybetmesine ilişkin kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

SES Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Sağlık emekçileri üzerindeki baskı, mobbing, uzun ve yoğun çalışma saatleri, tükenmişlik artık hayatlarımıza kastetmektedir. Bu son olsun diyor, yetkilileri derhal önlemler almaya davet ediyoruz.”

Kötü çalışma koşullarının insan yaşamına neden olduğunun vurgulandığı TTB açıklamasında da ise, 

“İnsan yaşamının sorumluluğunu üstlendiğimiz ve onurla sürdürdüğümüz meslek hayatımızda düzelmeyen yoğun ve yorucu çalışma koşulları, uzun süren çalışma saatleri, mesleğimizi uygularken yaşadığımız duygusal fiziksel yüklenmenin getirdiği yıpranma, yetmezmiş gibi şiddete uğrama riskimiz, değersizleştirilen emeğimiz ve mesleki kimliğimiz, güvencesizlikle yaratılan geleceksizlik…

Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri, gencecik bir meslektaşımızın hayatını sonlandırmaya götüren koşullara ilgisiz kalmamaya davet ediyoruz.

Artık yeter! Gerekli adımlar atılsın, bir daha bu acılar yaşanmasın…” denildi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar