Ağustos ayında en az 174 işçi hayatını kaybetti

İSİG meclisi yaptığı açıklamada 2021 Ağustos ayında 174 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini belirtti. İş cinayetlerinde ölenlerin 5’i (yüzde 2,9) sendikalı işçi. Sendikalı işçiler tarım, eğitim, metal, sağlık ve belediye işkollarında çalışıyordu. İSİG Meclisi, Bakanlık İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya’yı eleştirdi. Çalışma Bakanlığı ve ilgili müdürlük, iş cinayetleri ve madenlerde yaşanan ölümlü […]

İSİG meclisi yaptığı açıklamada 2021 Ağustos ayında 174 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini belirtti.

İş cinayetlerinde ölenlerin 5’i (yüzde 2,9) sendikalı işçi. Sendikalı işçiler tarım, eğitim, metal, sağlık ve belediye işkollarında çalışıyordu.

İSİG Meclisi, Bakanlık İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya’yı eleştirdi.

Çalışma Bakanlığı ve ilgili müdürlük, iş cinayetleri ve madenlerde yaşanan ölümlü iş kazalarının sayılarını az göstermekle ve gerçekleri tahrif etmekle suçlandı.

Açıklamada konu şöyle anlatılmıştır.

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, AB tarafından finanse edilen projeler olan ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Destek ve Rehberlik Sisteminin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında Mersin’de ve yine AB tarafından finanse edilen ‘Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında Çorum’da, Sivas’ta vb. bir dizi etkinliğe katıldı. Burada hemen hemen aynı açıklamalarda bulundu. Uzunkaya’nın açıklamalarından iki hususun altını çizelim:

1- 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu sonrasında iş kazalarında yüzde 41,3 oranında bir azalma meydana geldi.

2- Madenlerimizde en fazla ölümlerin yaşandığı 2000’li yıllarda binde 88 olan ölümlü iş kazaları binde 35’lerin altına düştü.

Bu söylemler Çalışma Bakanlığı’nın (AKP ve Cumhur İttifakı’nın) PR çalışmasıdır. Böylece hem tüm işkollarında hem de madencilik alanında işçi ölümlerinin azalmasına dair adımlar atıldığı ve bu noktada çok önemli bir ilerleme sağlandığı algısı oluşturulmaktadır.

Oysa gerçekler farklıdır. Neden mi?

1- SGK, ölümlerin yoğun olduğu tarım, inşaat başta olmak üzere kayıt dışı istihdamı görmemektedir.

2- SGK, 2000’li yıllarda meslek hastalıkları sonucu ölümleri tamamen hasır altı etmektedir.

3- SGK’nın açıkladığı iş kazası istatistik verileri incelendiğinde birçok tutarsızlık mevcuttur.

4- SGK sözcüleri sürekli olarak bilimsel olmayan bir bakış açısının doğrultusunda yaptığı oransal açıklamalarla işçileri yanıltmaktadır.

Tablodan da görüldüğü üzere yıllık iş cinayetleri sayısı 2000 civarındadır. Son sekiz yılda büyüme hedefli üretim zorlamaları binlerce işçinin ölümüne neden olmuştur. Ek olarak 15 Temmuz sonrası sendikal faaliyetin yoğun bir baskı altına alınması ve son bir buçuk yılda salgında ölümüne çalıştırma koşulları bu süreci daha da derinleştirmiştir. 6331 Sayılı İSG Yasası’nın işçi ölümlerini engelleme hususunda bir etkisi gözükmemektedir.

Diğer yandan madenlerdeki ölümlü iş kazalarının azaldığını belirtiyorsunuz. Peki, Türkiye tarihinin en büyük madenci katliamı olan Soma’yı unuttunuz mu? Ermenek’i, Dursunbey’i, Karadon’u, Şirvan’ı… unuttunuz mu?”

İSİG Meclisi: Ağustos ayında 174 iş cinayeti!

İş cinayetlerinin aylara ve sektörlere göre dağılımı şu şekilde ifade edildi:

  • Ocak ayında en az 203 işçi,
  • Şubat ayında en az 142 işçi,
  • Mart ayında en az 144 işçi,
  • Nisan ayında en az 258 işçi,
  • Mayıs ayında en az 239 işçi,
  • Haziran ayında en az 179 işçi,
  • Temmuz ayında en az 155 işçi,
  • Ağustos ayında en az 174 işçi hayatını kaybetti.

2021 yılının ilk sekiz ayında yaşanan iş cinayetlerinde en az 1494 işçinin yaşamını yitirdiği vurgulandı.

Covid-19 nedenli ölümlerdeki artış nedeniyle sağlık işkolunda ölüm sayısı 12. Covid-19 nedenli ölümler artıyor. En az 22 işçiyi Covid-19 nedeniyle kaybettik.

Tarım, ticaret, inşaat ve konaklama işkollarında çalışan 11 çocuk işçi yaşamını yitirdiği açıklandı.

51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 44 emekçi bulunuyor: Çiftçiler ve esnaflar ile tarım, gıda, maden, tekstil, ağaç, metal, enerji, taşımacılık, gemi, sağlık, konaklama, güvenlik ve belediye işçileri…

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar