Emeğin Sözü: Kadınlar üzerindeki şiddet, baskı ve sömürüye son! 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde birçok yerde kadın örgütleri eylemler ve etkinlikler düzenliyor.  Kadına uygulanan her türlü şiddet ve ulaştığı boyutlar protesto ediliyor, haklı talepler dile getiriliyor. Emek.org.tr olarak,  toplumsal yaşamın her alanında kadınların karşılaştığı şiddete, baskı ve sömürüye karşı […]

Emeğin Sözü: Kadınlar üzerindeki şiddet, baskı ve sömürüye son!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde birçok yerde kadın örgütleri eylemler ve etkinlikler düzenliyor.  Kadına uygulanan her türlü şiddet ve ulaştığı boyutlar protesto ediliyor, haklı talepler dile getiriliyor.

Emek.org.tr olarak,  toplumsal yaşamın her alanında kadınların karşılaştığı şiddete, baskı ve sömürüye karşı verilen mücadelenin yanındayız.

Ekonomik, sosyal, siyasal, cinsiyetçi şiddet, baskı ve sömürüye karşı verilen demokratik mücadeleler, toplumsal demokratik kültürün gelişmesi ve aynı zamanda toplumsal direniş zemini olarak çok büyük öneme sahiptir. Kadının, özellikle de örgütlü emekçi  kadınların, toplumsal muhalefet anlamında sesini daha gür çıkarması, baskı ve şiddete karşı tavır alarak demokratik toplumsal barikat yaratması, geleceğimiz açısından umutlu olmamızı sağlıyor. Yaşamın her alanında olduğu gibi kadın sorunu ve hakları alanında da mücadelenin yükseltilmesini çok değerli görüyoruz.

Gericilik dalgasının yaygınlaşarak etkisini sürdürdüğü güncel sürecimizde kadınlar üzerinde kurulmak istenen her türlü baskı ve sömürüye hayır diyoruz.

‘Kadının kurtuluşu’ sorunu, insanlığın tarihsel sorunudur.

Emperyalist-kapitalist ilişkilerinin, baskı, şiddet ve sömürünün hakim kılındığı ve yoğunlaştığı bir dönemde yaşıyoruz. Dünyanın hemen her köşesinde toplumlar ve elbette kadınlar zulüm altındadır.

‘Kadının kurtuluşu’ olgusunun, toplumsal kurtuluş mücadelesinden ayrı olmadığı bilinciyle, coğrafyamızda sınıfsal, ulusal ve cinsiyetçi baskı ve egemenliklere karşı sürdürülen mücadelelerin kazanımlara ulaşarak; sömürü ve baskıların son bulduğu, özgürlükçü, eşit ve daha demokratik toplumsal koşullarda insanca yaşam koşullarına ulaşmayı ilkesel olarak önemsiyor ve benimsiyoruz.

 

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar