Beşiktaş NuriyeSemih dayanışma eyleminde 43 gözaltı

İstanbul Beşiktaş’ta Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışma amacıyla, emek ve meslek örgütleri ve demokratik kurumlar   tarafından gerçekleştirilen basın açıklaması eylemine polis izin vermedi ve çok sayıda gözaltı yapıldı. Cumartesi günü yapılan eyleme polis izin vermedi göz yaşartıcı gazın kullanıldığı ve eylemciler yönelik şiddet uygulayan polis çok sayıda gözaltı yaptı. Gözaltına alınanlar Vatan […]

İstanbul Beşiktaş’ta Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışma amacıyla, emek ve meslek örgütleri ve demokratik kurumlar   tarafından gerçekleştirilen basın açıklaması eylemine polis izin vermedi ve çok sayıda gözaltı yapıldı.

Cumartesi günü yapılan eyleme polis izin vermedi göz yaşartıcı gazın kullanıldığı ve eylemciler yönelik şiddet uygulayan polis çok sayıda gözaltı yaptı. Gözaltına alınanlar Vatan emniyetine götürüldü. Yaşı küçük olan iki eylemcinin bir süre sonra salıverildiği ÇHD’li avukatlar tarafından açıklandı.

Duruma ilişkin açıklamada bulunan İHD İstanbul şubesi, İHD İstanbul şube başkanının ve yönetim kurulu üyesi bir kişinin de hukuksuz biçimde gözaltında tutulduğunu, gösteri hak ve özgürlüğünün engellendiğini belirtti. İHD, hukuksuz biçimde ve şiddet kullanılarak tutuklananların derhal salıverilmesini istedi.

İstanbul’da yapılan eylemlerde bu türden baskı ve gözaltıların yapılmadığı, ancak artık polisin sert tutumu tırmandırdığı, gaz ve plastik mermi kullanarak darp etme ve kitlesel gözaltı taktiğine başvurduğu gözlemleniyor. Dayanışma eylemlerine “NuriyeSemih sözü geçmeyecek aksi taktirde müdahale ederiz” derecesine indirilen yaklaşımla polisin tavır aldığı bildiriliyor. Buna rağmen birçok emek ve mesleki örgüt, demokratik kurum ve siyasi yapı, Nuriye ve Semih ile ilgili taleplerinde ısrar ediyor ve gösterilerine devam ediyor.

Uzun süre avukatlarıyla görüştürülmeyen eylemcilerin, Salı günü mahkemeye çıkarılabileceği bildiriliyor.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar