Ayrıntı Yayınları: “İbiş’ten ödül almak onur değil utanç getirir”

Ayrıntı Yayınları, Ankara Üniversitesi ve rektör İbiş’e ders verdi. Ankara Üniversitesi düzenleyeceği ödüllü roman ve öykü yarışması için yapılan davet, Ayrıntı yayınları tarafından reddedildi. Akademisyen ihraçları nedeniyle Ankara üniversitesi “güvenilmez” ve yarışma ödülü de “utanç verici” olduğu gerekesiyle, yarışma daveti geri çevrildi. Ayrıntı Yayınları Dergi Kurulu adına Dr. Dinçer Demirkent, üniversitenin yarışma  davetine verdikleri yanıtla […]

Ayrıntı Yayınları, Ankara Üniversitesi ve rektör İbiş’e ders verdi.

Ankara Üniversitesi düzenleyeceği ödüllü roman ve öykü yarışması için yapılan davet, Ayrıntı yayınları tarafından reddedildi.

Akademisyen ihraçları nedeniyle Ankara üniversitesi “güvenilmez” ve yarışma ödülü de “utanç verici” olduğu gerekesiyle, yarışma daveti geri çevrildi.

Ayrıntı Yayınları Dergi Kurulu adına Dr. Dinçer Demirkent, üniversitenin yarışma  davetine verdikleri yanıtla ilgili olarak yaptığı açıklamada:

Duyurunuz için teşekkür ederiz. Ancak Ankara Üniversitesi gibi bizim yazarlarımızın ve editörlerimizin içinde olduğu bilim insanlarını hiçbir gerekçeye dayanmadan kurumlarından atan, onlara karşı tacizlerini sürdüren, üniversite olmanın hiçbir refleksini gösteremeyen bir kurumun vereceği ödülleri güvenilir bulmuyor, yazarlarımızın Erkan İbiş’ten ödül almasının bize prestij değil utanç getireceğini düşünüyoruz.” dedi.

Okurlarımız için iki konuda yakın geçmişte yaşananları anımsatalım.

Rektör E. İbiş, AKP yandaşı davranışları nedeniyle hatta “sarayın ibişi” deyimiyle eleştiriliyordu. İbiş hakkında yolsuzluk soruşturması da açılmış ancak kısa sürede soruşturmalar sona erdirilmiş, YÖK yönetimi savcılığın gönderdiği dosyaları da rafa kaldırmıştı. İhraçlar konusunda da rektör sorumlu tutuluyor ve eleştiriliyordu.

İkinci konu ise şudur, Ankara Üniversitesi’nde onlarca akademisyen KHK ile ihraç edilmişti Bunların bir kısmı “biz bu suça ortak olmayacağız” anlayışıyla yazılan bildiriyi imzalamıştı. Ankara üniversitesi ihraçlar konusunda da ilk sırayı alıyordu.

Geçtiğimiz hafta Ankara Üniversitesi’nden “Bu Suça Ortak Olmayacağız” metnini imzaladıkları gerekçesiyle ihraç edilen akademisyenlerin de aralarında bulunduğu 54 kişi, AİHM’ ne başvurdu. Devletin insan haklarına yönelik ihlallerde bulunduğunu eleştirdiklerini ve bu nedenle kendilerine yönelik idari ve adli soruşturma ve ihraçlarla baskı kurulduğunu, bu tutumun da diğer ihraçlardan temelden farklı olduğu ve adaletsizliğin giderilmesi için başvurdukları açıklandı.

Ankara üniversitesinin hukuksuz ve siyaseten de baskı temelindeki akademisyen ihraçları ve ayrıca rektör hakkındaki yolsuzluk soruşturma dosyaları olması gerekçeleriyle, Ayrıntı Yayınları, etik açıdan da düzgün bir yerde durarak aydın onuruna yakışan saygın bir tavır almış bulunuyor.

 

emek.org.tr

 

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar