Doğa Koleji’nde maaşları ödenmeyen öğretmenler iş bıraktı

Sendikalaşmanın hemen hemen hiç olmadığı özel okullardaki ağır çalışma koşulları ve eğitim emekçilerinin karşılaştığı yoksulluk, Doğa Koleji fiili greviyle tekrar gündeme geldi. Doğa Koleji emekçileri eğitim ödenekleri ve üç aydır maaşları ödenmediği için dün tüm şubelerde derslere girmedi. Türkiye genelinde yapılan iş bırakma eylemine İstanbul, Ankara ve İzmir’deki kampüslerden çok sayıda öğretmen katıldı. Doğa koleji […]

Sendikalaşmanın hemen hemen hiç olmadığı özel okullardaki ağır çalışma koşulları ve eğitim emekçilerinin karşılaştığı yoksulluk, Doğa Koleji fiili greviyle tekrar gündeme geldi.

Doğa Koleji emekçileri eğitim ödenekleri ve üç aydır maaşları ödenmediği için dün tüm şubelerde derslere girmedi. Türkiye genelinde yapılan iş bırakma eylemine İstanbul, Ankara ve İzmir’deki kampüslerden çok sayıda öğretmen katıldı. Doğa koleji okullarında 124 okul, 80 bin üzerinde öğrenci ve 13.000 eğitim emekçisi bulunduğu belirtiliyor.

İstanbul Fatih Doğa Kolejinde boykot ve protesto eylemi

Eğitim emekçileri, özel eğitim kurumlarında yoğun sömürüye tabi tutulurken, açlık sınırının biraz üzerinde yaklaşık 2.500 ila 3.000 lira civarında aylık ücret alıyor. Bazı okullarda örneğin 4.000 liralık ücretlerin görüldüğü özel okullarda ise öğrencilerin ödediği ücretlerin astronomik rakamlarda olduğu biliniyor. Sonuçta eğitim emekçileri yoğun çalışma temposu, akademik faaliyetler ve bürokratik işler altında eziliyor.

Doğa Kolejinde ne olmuştu?

Doğa koleji, holdingler arasında el değiştireceği tartışmalarıyla ve geçen yıl ücretlerin ödenmemesi ile gündeme gelmişti.

Kolejde, geçen dönem işten çıkarılan öğretmenlerin ağustos ayı maaşlarının hala yatmadığı ve devam eden öğretmenlerin ise dönem başında almaları gereken maaşlarını tam alamadıkları biliniyor.

Bu yıl da öğretmenler aynı sorunu yaşıyor.

Veliler de ödemelerini yapmalarına rağmen yaşanan sorun nedeniyle tepkilerini protesto ve basın açıklamalarıyla gösteriyor. Mağdur olan öğrencilerin aileleri ve öğretmenler sosyal medya hesaplarından Doğa Koleji’ne tepki gösterdi.

İstanbul Fatih’te bulunan Doğa Koleji’nde görevli öğretmenlerin üç aydır maaş alamadıkları için derslere girmediklerini belirten veliler de okul önünde protesto eyleminde bulundu. Veliler hem öğrencilerin hem öğretmenlerin mağdur olduğunu söyleyerek, yetkililerden çözüm istedi.

Veliler: “Öğretmenlerin bu duruma sokulması çok üzücü”

Basında yer alan haberlere göre, bazı okullarda yaşananlar şöyledir.

Ankara Çankaya’daki Çukurambar semtinde bulunan Doğa Koleji şubesinde çalışan öğretmenler de üç aydır maaşları ödenmediği için sabah saatlerinde derse girmedi. İlkokul, ortaokul ve lise kademelerinde eğitim gören yüzlerce öğrenci, öğretmenlerinin ders girmemesi üzerine durumu ailelerine bildirdi. Bunun üzerine veliler, çocuklarını alarak okuldan ayrıldı.

Velilerden Funda Aktan, okul yönetimine tepki göstererek, “Ödemelerimizi yaptık, karşılığında çocuklarımızın iyi bir eğitim almasını istiyoruz. Şu anda bize hiçbir açıklama yapılmadan dersler yapılmıyor” dedi.

Bir diğer öğrenci velisi Özlem Gündüz ise “Taksitlerimizi ödediğimiz halde öğretmenlerin bu duruma sokulması çok üzücü” diye konuştu. Öğrenciler de öğretmenleri adına üzüldüklerini kaydetti.

“Üç aydır tam maaşımızı alamıyoruz”

Okulun İngilizce Öğretmeni Aslı Genç Yanar da canla başla bugüne kadar çalıştıklarını kaydederek, “Dün itibarıyla sabrımız taştı. Yaklaşık üç aydır maaşımızı alamıyoruz. Ondan öncesinde de bölük pörçük aldık maaşlarımızı” ifadelerini kullandı.

Yetkililere seslenen Yanar, yaşanan duruma çözüm bulunmaması halinde öğrencilerin de mağdur olacağına dikkati çekti. Yönetimden gelen bilgilendirmeyle özel okulun satış sürecinde olduğunu ve kısa sürede sorunun çözüleceğini öğrendiğini ifade eden Yanar, “Ne olduğuyla ilgili öğretmenlerin maaşlarının aylardır ödenmediğini ve okul yönetimi tarafından öğretmenlere gönderilen bir yazıyla bu sürenin 3 ay daha uzatılacağının bildirildiğini, eylem kararının bu nedenle alındığını kaydetti. Öğretmenlerin eylem kararının arkasında olduklarını belirten veli, okul yönetiminin konuya olan ilgisizliğine dikkat çekti bir şey anlamadık” ifadelerini kullandı.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar