AYLIKLAR AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI ALTINDA! EMEKLİLER NASIL GEÇİNSİN?

EDS: BEKLİYORUZ… BİR AÇIKLAMA DA BU KONUDA YAPILSIN! Emekliler Dayanışma Sendikası, koronavirüs salgını koşullarında bir dizi sıkıntıyla birlikte evlere kapatılan emekli ve yaşlıları bir anımsatma açıklamasıyla gündeme taşıdı. EDS, emekli ve yaşlıların yoksulluğunu Koronavirüs bilim kurulu üyelerine anımsatıyor. Anımsatma, çoğu kez gerçeklikten kopuk biçimde yaşlılara yönelik önerilerde bulunan koronavirüs bilim kurulu üyelerine yönelik… Emekli ve […]

EDS: BEKLİYORUZ… BİR AÇIKLAMA DA BU KONUDA YAPILSIN!

Emekliler Dayanışma Sendikası, koronavirüs salgını koşullarında bir dizi sıkıntıyla birlikte evlere kapatılan emekli ve yaşlıları bir anımsatma açıklamasıyla gündeme taşıdı.

EDS, emekli ve yaşlıların yoksulluğunu Koronavirüs bilim kurulu üyelerine anımsatıyor.

Anımsatma, çoğu kez gerçeklikten kopuk biçimde yaşlılara yönelik önerilerde bulunan koronavirüs bilim kurulu üyelerine yönelik… Emekli ve yaşlılarımızın ekonomik, sosyal ve psikolojik durumlarını işaret ederek, bilim kurulu üyelerinden özellikle yoksulluk koşullarında geçinme konusunda bir açıklama yapılmasını istendi.

“Bilim Kurulundan bir ‘uzman’ 65 yaş üstü insanlara 16 maddelik bir listeyle ‘tavsiyelerde’ bulundu”. Dört saat için tam 16 madde; şaka değil saat başına dört madde düşüyor!

Listede, dışarı çıkarken hangi ilaçları yanlarına alacaklarından, kalp hastalıkları ve ani damar tıkanıklıkları riskine karşı dikkatli olmaları gerektiğine kadar, bir dizi uyarı bulunuyor.

Bu listeyi ‘göğüs hastalıkları uzmanı’ hazırlamış. Anlaşılan uzmanlık eğitimi sırasında verem, astım, KOAH, zatürre gibi hastalıkların tedavisi ya da bronkoskopi gibi teknik uygulamalarla ilgili eğitimin yanısıra “pandemilerde açık kamusal alanlara gerontolojik yaklaşımlar” gibi konular da ele alınmış.”

‘Uzman olmak’, ‘uzman gibi konuşmak’ durumlarına bazen şaşırıyoruz ama konumuz bu değil. İncelikli düşünülmüş yapılmış bir açıklama. Teşekkür ederiz.

Güzel!

Şimdi Bilim Kurulunda bir uzmandan bir açıklama daha bekliyoruz!

Dört saat için bu kadar ayrıntılı ve samimi bir açıklamayı, emeklilerin yaşlıların evde geçirdikleri otuz gün süre içinde yapmasını istiyoruz.

Nasıl ve ne yaparak geçirebilirler?

Emekli aylıkları açlık ve yoksulluk sınırının altında…

Yaşlı aylığı 672 lira…

Hatırlatalım 2020 nin Mayıs ayındayız.

Açlık sınırı 2.438 lira,

Yoksulluk sınırı 7.942 lira olmuş.

Açıklama Bekliyoruz!

Bilim kurulu üyeleri kamuoyuna pek çok konuda açıklama yapıyor.

İlk günlerde bu açıklamalar Koronavirüsle ilgiliydi; hastalığın kaynağı ne, nasıl bulaşır, semptomları neler, tedavisi ne kadar sürer, aşısı var mı, aşı bulunur mu ve benzeri konular. Zaman ilerledikçe konular çeşitlendi.

“Bilim Kurulu’ndan bir üye bir televizyon programına telefonla bağlanıp, falanca adadaki filanca otelde kahvaltı için saat başı kaç kişinin yemek kuyruğuna girebileceğini bildirdi, bir diğeri berberlerdeki ideal muhabbet süresinin formülünü verdi, başka biri milli turist politikamız ile ilgili izlenmesi gereken stratejileri sıraladı.

Okul kantinlerinden, pansiyon mutfaklarına, futbol maçlarından, sahil kenarlarına kadar birçok konuda görüş bildirdiler.

Evet bekliyoruz bu dönemde evde kaldığımız otuz günü bu koşullarda nasıl geçirelim. Bunun bir açıklaması mutlaka olmalı.

Vicdan, adalet, cesaret diyoruz!

Bilim Kurulu üyelerinden bir açıklama bekliyoruz.

Emekliler yaşlılar bir ay otuz gün evde nasıl yaşasınlar…

Evde Kal Türkiye!

#EmeklilerDayanışmaSendikası

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar