TGS İŞÇİLERİ İNSANLIK DIŞI ÇALIŞMA KOŞULLARINDA ÇALIŞTIRILIYOR!

TGS AŞ (Turkish Ground Services AŞ) ismiyle,Türkiye’de faaliyet gösteren şirkette ortalama 6.500 işçi çalışıyor. TGS’ de çalışma koşulları için “kölelik koşullarından farkı yok” deniliyor.

TGS işçileri insanlık dışı koşullarda çalıştırılıyor

Hava Limanlarında yer hizmetleri veren şirkette, sendikal faaliyetlere yasak koyulmuş!

TGS AŞ (Turkish Ground Services AŞ) ismiyle,Türkiye’de faaliyet gösteren şirkette ortalama 6.500 işçi çalışıyor. TGS’ de çalışma koşulları için “kölelik koşullarından farkı yok” deniliyor.

Sendikal örgütlenme çalışmalarını sürdüren Hava-İş sendikası, TGS AŞ. yöneticilerini bir süre önce “TGS’ sendikal suç işleniyor” iddiasıyla, İstanbul-Bakırköy Savcılığına şikayet etmiş. Sendikal faaliyeti engellemenin cezası TCK’da 2.5 yıla kadar çıkabiliyor.

Baskıların artması ve çalışma koşullarının çok kötü noktalara gelmesi üzerine sendika şimdi de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğünden teftiş istedi. Ciddi bir teftiş ve soruşturmanın, TGS şirketini birçok açıdan ciddi sıkıntılara sokabileceği ifade edilmektedir. 

Alınan bilgiler, işçilerin çoğunluğu “açlık sınırında kalan düşük ücretlerle” ve birçok sosyal haktan yoksun biçimde çalıştırıldığını gösteriyor.. 

TGS şirketi yakın zamanlarda medyada da sık sık “akraba kişilerin” ve “AKP yandaşlarının” yerleştirilerek, kadrolaşmanın yaşandığı, adeta “arpalık” olarak kullanıldığına dair haberler ve tartışmalarla gündeme gelmişti. “AKP yanlıları ve Rize’li hemşehriciliği” ile, işçiler arasında ciddi boyutlarda “ayrımcılık ” yapıldığı Hava-İş sendikasının şikayetinde de yer alıyor.

SKANDAL UYGULAMA!

Sağlık raporu olan işçilerin gruplar halinde soruşturmaya tabi tutularak işten çıkarıldığı iddiası ise, skandal bir uygulama örneği olarak sendikanın başvurusunda yer aldı.

TGS AŞ nin çalışma koşullarını ve işçilerin durumlarını, ayrıca Hava-İş sendikasının faaliyetlerini izlemeye ve gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Hava-İş sendikasının sitesinden aktardığımız ‘ Hava-İş TGS Yer Hizmetleri A.Ş’de Çalışma Koşulları İhlalleri ve İşçilere Yapılan Baskılar İle İlgili Bakanlık Teftişi Talep etti ‘ yazısını okumak için tıklayın.

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler