ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ TAŞINMASIN: YENİDEN YAPILSIN YERİNDE KALSIN

Şişli Etfal hastanesinin bazı bölümlerinin taşınması ve geri getirilmesi konusundaki belirsizlik, hastanesiz kalma huzursuzluğunu yaşayan Şişli halkını ve demokratik kurumları harekete geçirdi. Depreme dayanıksız gerekçesiyle Etfal hastanesi taşındığında başta Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş ilçe halkı olmak üzere İstanbul ve diğer illerden gelerek sağlık hizmeti alan yurttaşlar bu olanaktan mahrum kalacak. İstanbul’un 122 yıllık ve 600 yataklı […]

Şişli Etfal hastanesinin bazı bölümlerinin taşınması ve geri getirilmesi konusundaki belirsizlik, hastanesiz kalma huzursuzluğunu yaşayan Şişli halkını ve demokratik kurumları harekete geçirdi.

Depreme dayanıksız gerekçesiyle Etfal hastanesi taşındığında başta Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş ilçe halkı olmak üzere İstanbul ve diğer illerden gelerek sağlık hizmeti alan yurttaşlar bu olanaktan mahrum kalacak.

İstanbul’un 122 yıllık ve 600 yataklı hastanesi Şişli Etfal, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle bölünüp Kağıthane’ye ve Sarıyer’e taşınıyor. Şişli Etfal Dayanışması, bugün hastane önünde bir araya geldi ve karara karşı eylem düzenledi.

Şişli Etfal hastanesi için halkı eylemde…

Hastane girişinde dün yapılan eyleme yurttaşlar, emek-meslek örgütleri, siyasi partiler devrimci, demokrat, sosyalist partilerin temsilcileri katıldı. Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası SES), Doğa İçin Sanat Platformu, Şişli Kent Konseyi temsilcileri, Emekli Dayanışma Sendikası (EDS) temsilcileri, Halkların Demokratik Partsi (HDP), Eyleme Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), sinema sanatçısı Nur Sürer, bölge esnafı ve hastaneye gelen yurttaşlar destek verdi.

Eylemden sonra caddelerde bildiriler dağıtıldı, yurttaşlar yapılan eyleme ve taleplere destek verdi.

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, iktidarın sağlık ve barınma haklarını hiçe sayarak rant peşinde olduğunu ifade ederek, “Derdiniz deprem olsaydı yerinde dönüşüm gibi bir organizasyon yapabilirdiniz. İstanbul’da birçok yerde ‘Deprem güvenliği yoktur’ diye insanlar zorla sürgün ediliyor” dedi.

Çok sayıda emek ve meslek örgütü, siyasi partiler, yerel platformlar, sanatçı birlikleri, muhtarlar, mahalle örgütlerinin oluşturduğu Şişli Etfal Dayanışması, dünkü eylemi ve kampanya çalışmalarını düzenledi. Eylemde dayanışma adına basın açıklaması yapan Özgür Kavuşer Vardar:

“Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapatılmamasını, sonradan geri dönmek üzere, bölünmeden, geçici bir süre ile taşınmasını veya yerinde dönüşümle yeniden yapılandırılmasını, hastanemizin şu anki yerinde, bölgenin ihtiyaçlarını daha iyi koşullarda karşılayacak biçimde, güvenli ve yenilenmiş binalarda mevcut tüm branşlarında hizmet vermeye devam etmesini, istiyor ve talep ediyoruz” dedi.

“Rant için ecdadı da satıyorlar”

Eyleme destek veren oyuncu Nur Sürer ise, Şişli Etfal hastanesinde beş yıldır Koah tedavisi gördüğünü belirterek, eleştiri ve talebini şöyle dile getirdi.

“Bu hastane o kadar önemli ki asla kapatılmasından yana değilim. Ecdat filan diyorlar ya, işte burayı ecdadınız açmış, ona bile saygınız yok. Rant için ecdadı da her şeyi de satıyorlar. Asla buradan çıkmasını istemiyoruz bu hastanenin.”

Eylemde, Şişli Etfal Dayanışması adına okunan basın açıklaması metni şöyledir:

Sevgili Dostlar, Değerli Basın Emekçileri,

Şişli ve çevre ilçelerdeki vatandaşlara nitelikli sağlık hizmeti veren 122 yıllık devlet hastanemiz Şişli Etfal, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle taşınıyor. Büyükdere ve Seyrantepe’de inşa edilen hastane binalarına taşınma işlemleri bitmek üzere, ama biz Şişli sakinleri, hastanemizin Şişli’ye geri dönüp dönmeyeceğini ya da dönerse, hangi kapasite ile, hangi üniteleri ile döneceğini bilmiyoruz.

Dostlar, Şişli Etfal 122 yıllık geleneğe sahip, köklü bir eğitim ve araştırma hastanesidir ve 600 yataklık kapasitesiyle, nitelikli, kamusal sağlık hizmeti veren bir kurumdur. Türkiye’nin ilk çocuk hastanesi olduğu gibi, bölgede çocuk cerrahisi yataklı servisi bulunan tek devlet hastanesidir. Şişli Etfal, halkın hastanesidir. Hastanemize günde 1000 hastayı aşan acil servis başvurusu olmakta, binlerce hasta da her gün poliklinikte muayene olmaktadır.

Hastanemizin bölünmesi ve bölgeden taşınarak kapatılması durumunda;

Bölgede yaşayanlar ve çalışanlar olarak nitelikli kamusal sağlık hizmetine erişimimizin kısıtlanması, büyük çoğunluğu dar gelirli insanlardan ve göçmenlerden oluşan bölge halkının özel sağlık kurumlarına mecbur bırakılması, özellikle bölgemizde yoğunluğa sahip olan yaşlı nüfusun sağlık hizmetlerine erişiminin kısıtlanması, yine acil servislere erişimde yaşanacak gecikmeler nedeniyle geri döndürülemez kayıpların yaşanılması kaçınılmaz sonuçlardır. Şişli Etfal Hastanesi kapandığında, Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş bölgesinde aynı özelliklerde hizmet veren kapsamlı bir hastane kalmayacaktır. Şişli Etfal Hastanesi kapandığında, ilçedeki toplam kamu hastane yatağı sayısı Cemil Taşçıoğlu (Okmeydanı) Hastanesi’ndeki artan kapasite ile bile eski rakamın altında kalacaktır.

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ana Binası’nın fiziki durumu depreme dayanıklı değildir ve bu nedenle hastane ve hizmet binalarının yenilenmesi bir gerekliliktir, bunu biliyoruz. Ancak bu, hastaneyi bölerek, bir daha dönmemek üzere taşıyarak, 122 yıllık gelenek yok sayılarak yapılmak zorunda değildir. Böylesine geniş kesimleri ilgilendiren ve nitelikli, erişilebilir kamusal sağlık hakkı gibi temel bir konuda idarenin hak sahiplerine danışmadan kendi başına yaptığı tasarruflara tabi olmamız beklenmesin.

Bizler bölgede yaşayan ve çalışan yurttaşlar, esnaflar, işyerleri olarak,

Erişilebilir, nitelikli sağlık hizmetini kamusal bir hak olarak gören meslek-kitle örgütleri, sendikalar, dernekler, partiler, forumlar, hareket ve inisiyatifler olarak,

Hastanemize ve bizlere miras kalan geleneğe, hastalarımızın sağlık hakkına sahip çıkan hekimler ve sağlık çalışanları olarak;

*Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapatılmamasını,

*Sonradan geri dönmek üzere, bölünmeden, geçici bir süre ile taşınmasını veya yerinde dönüşümle yeniden yapılandırılmasını,

*Hastanemizin şu anki yerinde, bölgenin ihtiyaçlarını daha iyi koşullarda karşılayacak biçimde, güvenli ve yenilenmiş binalarda mevcut tüm branşlarında hizmet vermeye devam etmesini, istiyor ve talep ediyoruz.

Taleplerimizin gerçekleşmesi ve Şişli Etfal’in yerinde yapılandırılması için bizler sokaklarda broşür dağıtarak, imza toplayarak, geniş halk toplantılarında bir araya gelerek kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz. Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden yararlanan tüm yurttaşlarımızı hastanemizin kapatılmaması için internet üzerindeki kampanyamıza imza vermeye, bu kampanyayı desteklemeye ve yaygınlaştırmaya çağırıyoruz.

Ve son olarak diyoruz ki,

Nitelikli ve erişilebilir kamusal sağlık hizmeti haktır!

Gölgesinde şifa bulduğumuz sağlık çınarını kesmeyin, hastanemizi kapatmayın!

Şişli Etfal Dayanışması

Şişli Etfal Dayanışması Sosyal Medya Hesapları:

Twitter: @EtfalSmas                      Instagram: @sislietfaldayanismasi

Facebook: https://www.facebook.com/sislietfaldynsma

Emek.org.tr

 

 

 

 

 

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar