Bomonti’de Kültürel Mirasın Yok Edilmesine Karşı Sanatla Direniş

Bomonti Hatıralarda Kalmasın, Yaşatılsın! İstanbul-Şişli’de Bomonti Hepimizin İnisiyatifi ve Doğa İçin Sanat platformunun, resim sanatçıları ve yurttaşların katılımıyla gerçekleştirdiği resim sanat etkinliğinde, Bomonti bira fabrikası binalarının yıkımına karşı çıkıldı ve demokratik talepler açıklandı. Bomonti Bira fabrikası ek binalarının yıkılarak, Diyanet Başkanlığıyla iş birliği yapan bir cemaat derneği tarafından otel, camii, otopark, yurt külliyesi yapılmasını amaçlayan […]

Bomonti Hatıralarda Kalmasın, Yaşatılsın!

İstanbul-Şişli’de Bomonti Hepimizin İnisiyatifi ve Doğa İçin Sanat platformunun, resim sanatçıları ve yurttaşların katılımıyla gerçekleştirdiği resim sanat etkinliğinde, Bomonti bira fabrikası binalarının yıkımına karşı çıkıldı ve demokratik talepler açıklandı.

Bomonti Bira fabrikası ek binalarının yıkılarak, Diyanet Başkanlığıyla iş birliği yapan bir cemaat derneği tarafından otel, camii, otopark, yurt külliyesi yapılmasını amaçlayan yıkıma ve projeye karşı, Şişli halk örgütleri ve yurttaşlar sanat etkinliği ile tavrını koydu.

Resim sanatçıları ve yurttaşların resim tuvalleri başında yaptıkları resimlerde, Bomonti yıkımı eleştirildi ve kültürel mirasa sahip çıkan, kentsel yaşamda yeşili ve insanı ön planda gösteren resimler yapıldı.

Şişli Halkı yıkıma karşı.

Mini halk oylamasında Bomonti bira fabrikası binalarının yıkılması değil, miras olarak korunması çıktı

Dün yapılan etkinlikte, Şişli halkının ve kurumlarının görüşü alınmadan yapılan yıkım ve tarihsel tahribata karşı mini halk oylaması düzenlendi. Şişli halkının iradesini açığa çıkaran mini-yerel ankette; deprem toplanma alanı, çocuk-yaşlı ve kadın bakım merkezi, park ve yeşil alan, kültür ve sanat merkezi yapılması gibi talepler dile getirildi.

Şişli’de faaliyet yürüten kültür sanat dernekleri, Emekli Dayanışma Sendikası, siyasi partiler ve sanatçıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlik üç saat sürdü.

 

Polisin ses düzeneğine ve etkinlik yerinin belirlenmesine zaman zaman müdahale ettiği, ses cihazı ve müzikal gösteriye izin vermeyerek baskı kurmaya çalıştığının da görüldüğü etkinlik coşkuyla sona erdirildi.

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar