HDP’nin İstanbul “Adalet ve Vicdan nöbeti” başladı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) düzenlediği İstanbul “Adalet ve Vicdan Nöbeti” başladı. Kadıköy Yoğurtçu parkında HDP li vekillerin, HDP merkez ve İl yöneticilerinin, devrimci ve demokratik kurumların, meslek örgütleri ve sendikaların, siyasal parti temsilcileri ve yurttaşların katıldığı “Adalet ve Vicdan nöbeti” başladı. Polisin yoğun önlemler ve yasaklar dayatmasıyla bir süre parka giremeyen vekiller ve kitle, daha […]

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) düzenlediği İstanbul “Adalet ve Vicdan Nöbeti” başladı.

Kadıköy Yoğurtçu parkında HDP li vekillerin, HDP merkez ve İl yöneticilerinin, devrimci ve demokratik kurumların, meslek örgütleri ve sendikaların, siyasal parti temsilcileri ve yurttaşların katıldığı “Adalet ve Vicdan nöbeti” başladı. Polisin yoğun önlemler ve yasaklar dayatmasıyla bir süre parka giremeyen vekiller ve kitle, daha sonra anlaşma yapılması üzerine adalet ve vicdan nöbeti eylemine başlayabildi.

Parka alınmayan yüzlerce inan Kadıköy boğa ve Kalkedon meydanına yürüyüş yaparak “hak, hukuk, adalet”, “Nuriye Semih yalnız değildir”, “faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını atarak yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe katılanlar, demokratik haklarla ilgili dövizler taşıdı.

“Adalet ve Vicdan Nöbeti”, park içerisinde hazırlanmış olan platformda “Faşizmin panzehiri adalettir”, “Demokratik siyaset tasfiye edilemez”, “Toplumsal barıştan vazgeçilmez”, “Emekçilerin sosyal hakları gaspedilemez” pankartları yer aldı. HDP’li milletvekillerin grup toplantısını, katılımcı kurum temsilcileri ve yurttaş katılımıyla gerçekleştirildi.

  

Grup toplantısına HDP Eş Başkanı Serpil Kemalbay ile milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Sırrı Süreyya Önder, Nadir Yıldırım, Mithat Sancar, Hişyar Özsoy, Ayşe Acar Başaran, Bedran Öztürk, Erdal Ataş, Leyla Birlik, Sibel Yiğitalp, Erol Dora, Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan’ın yanı sıra Tevgere Jinen Azad (TJA), HDK, EMEP, Haziran Hareketi, HTKP, Halkevleri, ESP, EHP, Diyalog Grubu, Demokrasi İçin Birlik, Devrimci Parti, Kaldıraç, Emek ve Özgürlük Cephesi, SYKP, Alevi kurumları, kadın kurumları, DİSK Gıda-İş, Keramik-İş, Limter-İş, İnsan Hakları Derneği başkan ve yönetim kurulu gibi kurum temsilciler grup toplantısına katıldı.

Grup toplantısında konuşan Eş genel başkan Serpil Kemalbay, AKP poliikalarını eleştirerek Adalet ve Vicdan nöbeti eylemlerini sürdüreceklerini vurgulayarak tüm halk kesimlerini birlikte mücadeleye çağırdı.

Bir saatlik HDP grup toplantısından sonra Adalet ve Vicdan nöbeti başlatıldı.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar