HDP’nin Bakırköy mitingi kalabalık ve coşkulu geçti

HDP’nin ve devrimci, demokratik ve sosyalist kurumların Bakırköy Halk Pazarı’nda düzenlediği “Büyük İstanbul Mitingi” yağmurlu havaya rağmen yüz bini aşkın insanın katılımıyla gerçekleşti. Mitingin yapıldığı alana girişte 14 kişi gözaltına alındı. Alana gelenler ellerinde kurumsal bayraklarıyla, özellikle HDP liler sloganlarla miting alanına giriş yaptı. HDP ‘liler alana, sloganlar atarak giriş yaptı. “HDP umuttur, umut dimdik […]

HDP’nin ve devrimci, demokratik ve sosyalist kurumların Bakırköy Halk Pazarı’nda düzenlediği “Büyük İstanbul Mitingi” yağmurlu havaya rağmen yüz bini aşkın insanın katılımıyla gerçekleşti.

Mitingin yapıldığı alana girişte 14 kişi gözaltına alındı.

Alana gelenler ellerinde kurumsal bayraklarıyla, özellikle HDP liler sloganlarla miting alanına giriş yaptı. HDP ‘liler alana, sloganlar atarak giriş yaptı. “HDP umuttur, umut dimdik ayakta”, “Jin, jiyan, azadî”, “Zindanlar boşalsın, Selo dışarı çıksın”, “Hak, hukuk, adalet HDP ile gelecek” şeklinde sloganlar atıldı.

HDP ‘nin İstanbul mitingine Eşbaşkan Pervin Buldan ile milletvekilleri ile milletvekili adayları katıldı. Adaylar tek tek kürsüye çıkarak konuşma yaptı. Adayların ardından Eski HDP milletvekili Ahmet Türk konuştu.

Konuşmacıların ortak yanı, 24 Haziran seçimlerinde AKP ye karşı demokrasi mücadelesinin birlikte verilmesi üzerine oldu.

HDP İstanbul 2. Bölge 1. sıra adayı Ahmet Şık, konuşmasına Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere tüm siyasi tutsakları selamlayarak konuşmasına başladı. Şık’ın konuşmasından başlıklar şu şekilde aktarabiliriz:

 AHMET ŞIK: GEZİ İLE KAVGA EDEN TEK BİR SİYASETÇİ KALDI, ONA DA SİZ TAMAM DİYECEKSİNİZ

♦ HDP’yi baraj altında bırakmak için ellerinden geleni yapacaklarını biliyoruz. 7 Haziran sonrası Suruç Katliamının neye hizmet ettiğini birkaç gün önce Suruç’ta yaşanan olayın neden olduğunu biliyoruz.

♦ Kara propagandaları artık tutmuyor yalan tünelinden birlikte çıkıyoruz. Sonunun geldiğini o da biliyor. Yalanlar karşısında hakikatin ışıklı yolu hepimizi aydınlatıyor.

♦ Türkiye’de artık çoğunluk barış ve demokratik toplum istiyor. Demokratik toplumu mutlaka kuracağız.

♦ Sözümü yıllarca yazıyla izah ettim. Hakikatten yana oldum bunu için de defalarca kez yargılandım, hapis yattım. Ama yargılandığım her duruşmada yanımda oldunuz. Bu yeni zorlu yolda da biliyorum ki omuz omuzayız.

♦ Hepimiz barışın yeşerdiği ülkede farklılıklarımızla bir arada yaşamak istiyoruz. Bizlerin seçimi barış, adalet, eşitlik özgürlük. Saray, şer ittifakı, savaş, düşmanlaştırma, mafya hukuku ve istibdat istiyor. Karşımızdaki organize kötülük örgütüdür.

♦ Demirtaş’ı hapsetmekle yetinmeyip idam edilmesini söyleyen, kindar nesil yetiştirmeye çalışan, grev hakkına OHAL ile müdahale eden, 301 maden işçisinin ölümlerine fıtratında var diyen, cihatçı çeteleri destekleyen “Kobanê düştü düşecek” diyen, “Bazı kitaplar bombadan tehlikelidir” diyen, anneleri yuhalatan bir karanlıkla karşı karşıyayız.

♦ Talan ve yağma sürsün diye her türlü kötülüğü yaptıklarını yapmaya hazır olduklarını biliyoruz. Bu kirli düzenin mafya iktidarının sonu geldi. Basit, tamam.

♦ Oyunu HDP’ye vermeyecek yurttaşlara seslenmek istiyorum. Nasıl ülkede yaşayacağımızın seçimini yapacağız 24 Haziran’da. Siyasi parti kılığına giren mafyayla mı, eşitlik, barış, özgürlük savunanlarla mı devam edeceğiz.

♦ Gezi’nin 5. yıl dönümümdeyiz. Gezi ile kavga eden bir tek siyasetçi kaldı ona da siz “vakit tamam” diyeceksiniz. Gezi’de el ele tutuşarak gaz bulutlarından koşan gençlerin öğrencisi olup onları dinleyelim. Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa diyen kadın hareketinin öğrencisi olalım jin jiyan azadi’yi hep birlikte söyleyelim.

♦ Gezi’de “Allah’ını seven defansa gelsin” sloganı vardı. O defansı faşizme karşı kuralım.

♦ HDP’siz Meclis, Meclisin baraj altında kalması demek. HDP Meclise girerse 6 partili, girmezse 5 partili değil tek partili tek adamlı Meclis olacak. Demokrasi adına akla ne geliyorsa HDP Meclis kürsüsünde gür sesle dile getirecek mücadelesini verecek.

♦ 24 Haziran bir kurtuluş savaşı, mafya iktidarından kurtuluş. Tek adam namzetinin stratejisi “dağıt-yönet”. Direncimiz hesaplarını bozuyor. Teslim olmadık birlikte ülkemizi yönetmeye hazırlanıyoruz.

♦ Hem barajları hem saray rejimini kıracağız. Barışın hakim olduğu ülkede farklılıklarımızla bir arada yaşamak istiyoruz.

♦ Sandıklara sahip çıkamazsak yıllarca Erdoğan’ın konuşmalarını dinlemek zorunda kalacağız. Güzel günler göreceğiz çünkü sabahın bir sahibi var biz kazanacağız.

Miting alanındaki atılımcılar, sık sık halaylar çekerek coşku ve kararlılıklarını ortaya koydu.

Akşam saatlerinde Selahattin Demirtaş’ın konuşmasının ekranla alana yansıtılması ayrı bir coşku kaynağı oldu.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar