Hak mücadelesi eyleminde gözaltına alınan YU Group işçileri serbest

Bugün öğle saatlerinde savcılık ifadeleri alınan YU GROUP ve direnişe destek veren işçiler serbest bırakıldı. İşçiler haklarını alıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini açıkladı. Dün Üsküdar YU Group & Deniz Mimarlık Genel Merkezi önünde gasp edilen hakları için eylem yapan işçiler ve dayanışma için gelen işçiler gözaltına alınmıştı. Uzun süredir alamadıkları hakları için eylem yapan işçiler […]

Bugün öğle saatlerinde savcılık ifadeleri alınan YU GROUP ve direnişe destek veren işçiler serbest bırakıldı. İşçiler haklarını alıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini açıkladı.

İşçiler savcılık ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Dün Üsküdar YU Group & Deniz Mimarlık Genel Merkezi önünde gasp edilen hakları için eylem yapan işçiler ve dayanışma için gelen işçiler gözaltına alınmıştı.

Uzun süredir alamadıkları hakları için eylem yapan işçiler dün de gerçekleştirdikleri basın açıklaması sonrası polis baskısı ve gözaltı işlemiyle karşılaştılar.

Dün, basın açıklaması konuşmalarından sonra polis “Çevreden ve yakındaki kolejden şikayet geldiği” gerekçesiyle ses cihazının kapatılmasını istedi. Basın açıklamasına katılanlar “İşçiler burada aylardır gasp edilen haklarının ödenmesi talebiyle seslerini duyurmak için mücadele ediyor. İşçilerin haklarını gasp eden YU Grup ve Deniz Mimarlık patronlarına tek bir söz söylemeyen polis, işçilerin sesini kısmak istiyor. Okullarda ders yapılmıyor. Eğer bir öğretmen gelip ‘Ders yapamıyoruz’ dese biz cihazı kapatırdık.

Mücadele Birliği haberine göre, “Bunlar patronların talimatıyla işçileri susturmak için bahanedir” diyen işçiler oturma eylemine geçtiler.

Slogan ve konuşmalarla bir süre oturma eylemi yapıldıktan sonra YU Group patronlarına işçilerin hakları ödenmediği sürede eylemlerin güçlenerek devam edeceği uyarısı yapılarak eylem sonlandırıldı.

Eyleme KHK direnişçisi Kenan Güngördü, Emeğin Gücü derneği ve İTK temsilcileri destek verdi.

Eylemin ardından polis basın açıklaması yapanlar hakkında şikayet olduğu ve ifade vermeleri gerektiğini söyleyerek 8 işçi GBT sorgulaması yapılarak gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar dün Üsküdar Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Bugün öğle saatlerinde serbest bırakılan serbest bırakılan isimleri:

Abdurrahman Hezer, Zafer Hezer, Baran Kırgın, Kenan Güngördü, Cemal Bilgin, Abdülkerim Satış, Hüseyin Arif Sarıyaşar, Mustafa Emin Büyükcoşkun.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar