Gezi iddianamesi tepkiyle karşılandı

Taksim dayanışması bileşeni kurumlar bugün düzenledikleri basın toplantısında, savcılık iddianamesine tepki göstererek, Gezi direniş hareketinin taleplerine ve savunduğu değerlere sahip çıktığını açıkladı. Gezi Halk Hareketi için İstanbul Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve mahkeme tarafından kabul edilen 657 sayfalık iddianame ile ilgili Taksim Dayanışması bileşenleri basın toplantısı yaptı. Gezi Dayanışma bileşenlerinin katıldığı toplantıda, hükümet ve yargı eliyle […]

Taksim dayanışması bileşeni kurumlar bugün düzenledikleri basın toplantısında, savcılık iddianamesine tepki göstererek, Gezi direniş hareketinin taleplerine ve savunduğu değerlere sahip çıktığını açıkladı.

Gezi Halk Hareketi için İstanbul Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve mahkeme tarafından kabul edilen 657 sayfalık iddianame ile ilgili Taksim Dayanışması bileşenleri basın toplantısı yaptı. Gezi Dayanışma bileşenlerinin katıldığı toplantıda, hükümet ve yargı eliyle kirletilmeye çalışılan Gezi Direnişi’nin, taleplerine ve değerlerine sahip çıkmaya devam edileceği ifade edildi.

Basın toplantısına Gezi hareketine katılan kurumların temsilcileri, milletvekilleri,sanatçı ve yazarlar katıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından geçtiğimiz hafta kabul edilen iddianameye ilişkin açıklamalar yapıldı. İddianamenin daha önce FETÖ den yargılanan savcı ve çoğunluğu tutuklu FETÖ cü polisler tarafından hazırlanan iddianamenin ve fezlekenin benzeri olduğu iddia edildi.

Basın açıklamasını okuyan Mücella Yapıcı “Hiçbir somut delile dayanmayan, tamamen komplo teorilerinden ilhamla yazılmış akıl dışı bir iddianameyle Gezi’nin tarihi yeniden yazılmak isteniyor. Çaresizce iddia ettiğiniz gibi içeriden veya dışarıdan bir şefi, reisi, yönlendiricisi, talimat vereni, tepe örgütü, finansörü yoktur! Gezi Direnişi’ni suçla, terörle, darbeyle, kalkışmayla anılan bir eyleme dönüştürmenize asla izin vermeyeceğiz.” dedi.

Yapıcı, 16 kişi nezdinde, Türkiye’nin 80 kentinde Gezi’ye katılarak anayasal haklarını kullanan, demokrasiye güç vermiş milyonlarca yurttaşın yargılanmak istediğini belirterek, “Milyonları da yargılasanız, bu gerçeği yok edemeyeceksiniz. Gezi Direnişi’ni suçla, terörle, darbeyle, kalkışmayla anılan bir eyleme dönüştürmenize asla izin vermeyeceğiz. Biz Taksim Dayanışması olarak; 2012 yılının Şubat ayında ilk toplantımızı yaptığımız andaki taleplerimizin de, Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesildiği ve çadırlarımızın yakıldığı günlerdeki tepkimizin de, gencecik çocuklarımıza kıyan polis şiddetinden hesap soran tutumumuzun da, parklarda, meydanlarda, sokaklarda özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam talep eden milyonların taleplerinin de kararlılıkla arkasında durmaya devam edeceğiz.” dedi.

DİSK,KESK,TMMOB, TTB  gibi msendika ve meslek örgütleri yanısıra birçok siyasi parti devrimci sosyalist parti, kültür ce sanat kurumları temsilcisinin katıldığı basın açıklama metni şöyledir.

 

Taksim Dayanışması bileşenleri basın açıklaması

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar