19 Aralık 2000 “Hayata Dönüş” operasyonu yıldönümü etkinlikleri

18 yıl önce gerçekleştirilen operasyonların yıl dönümünde düzenlenecek olan etkinliklerde çok sayıda dernek, kuruluş ve kişinin katkılarıyla “Hayata Dönüş” operasyonu çeşitli yönleriyle ele alınıyor. 19-22 Aralık 2000 tarihleri arasında 20 ayrı hapishanedeki siyasi tutuklu ve hükümlülere operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda 30 tutuklu ve 2 asker olmak üzere toplam 32 kişi hayatını kaybetti. Yüzlerce tutuklu ise […]

18 yıl önce gerçekleştirilen operasyonların yıl dönümünde düzenlenecek olan etkinliklerde çok sayıda dernek, kuruluş ve kişinin katkılarıyla “Hayata Dönüş” operasyonu çeşitli yönleriyle ele alınıyor.

19-22 Aralık 2000 tarihleri arasında 20 ayrı hapishanedeki siyasi tutuklu ve hükümlülere operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda 30 tutuklu ve 2 asker olmak üzere toplam 32 kişi hayatını kaybetti. Yüzlerce tutuklu ise yaralandı ve sakat kaldı.

Operasyona “Hayata Dönüş” ismi verildi. Operasyonlar gerçekleştiğinde iktidarda DSP-MHP-ANAP koalisyonu bulunuyordu. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit operasyonu, “teröristleri kendi terörlerinden kurtarma” olarak tanımladı. 22 Aralık 2000 günü sonunda yakılıp yıkılan hapishanelerden alınan tutuklular F Tipi hapishanelere konuldular.

19 Aralık’ta cezaevleri vahşetine dikkat çekmek için belgesel bir film gösterimi yapılırken, 20 ve 21 Aralık’ta ise açılan sergide  fotoğraflarla 19-22 Aralık’a dikkat çekilecek. Ayrıca, ‘Yaşayan Kütüphane ‘de dönemin tanıkları soruları yanıtlayacak.

Dönemin yakın tanıkları, ölümler olmasın diye çaba sarfeden, devlet yetkilileri ve tutuklular ile görüşmeler gerçekleştiren akademisyen ve hukukçuların katılımıyla bir panel gerçekleştirilecek.

Moderatorluğunu İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Av. Gülseren Yoleri’nin  yaptığı panelde, dönemin Türk Tabibler Birliği(TTB)kinci başkanı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri  Dr. Metin Bakkalcı, Avukat Ercan Kanar o süreçte yaşananları anlatacak ve soruları yanıtlayacaklar.

19 Aralık 2000 Cezaevleri operasyonunda yaşamını titirenler:

Bayrampaşa: Cengiz Çalıkoparan, Ali Ateş, Mustafa Yılmaz, Murat Ördekçi, Nilüfer Alcan, Fırat Tavuk, Aşur Korkmaz, Şefinur Tezgel, Yazgülü Güder Öztürk, Gülser Tuzcu, Seyhan Doğan, Özlem Ercan.

Ümraniye: Ahmet İbili, Ercan Polat, Umut Gedik, Alp Ata Akçagöz, Rıza Poyraz, Haydar Akbaba, Muharrem Buldukoğlu.

Çanakkale: Fidan Kalşen, Fahri Sarı, Sultan Sarı, İlker Babacan.

Bursa: Murat Özdemir.

Çankırı: İrfan Ortakçı, Hasan Güngörmez, Ali İhsan Özkan.

Uşak: Berrin Bıçkılar, Yasemin Cancı.

Ceyhan: Halil Önder.

Askerler : Nurettin Kurt (Ümraniye), Mustafa Mutlu (Çanakkale)

PROGRAMDA NELER VAR

FİLM GÖSTERİMİ /SÖYLEŞİ

Şafağın Göz Yangını/ Yönetmen : Özgür Fındık
Tarih: 19 Aralık 2018 Çarşamba
Saat: 18.00
Yer: Cezayir Salonu
Kuloğlu Mah. Hayriye Cad. No:12. Beyoğlu/İstanbul
FOTOĞRAF SERGİSİ VE YAŞAYAN KÜTÜPHANE

Tarih: 20-21 Aralık 2018
Saat: 10.00 – 18.00 Arası
Yer: Divriği Kültür Merkezi
Asmalı Mescit Mahallesi, İstiklal Cad. No:166 D:Kat:2 (Suriye Pasajı) Beyoğlu/İstanbul
PANEL

Panelistler :
Dr. Metin Bakkalcı / İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri
Avukat Ercan Kanar
Ölüm Orucu Direnişçileri
Moderatör Gülseren Yoleri / İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı
Tarih: 22 Aralık 2018 Cumartesi
Saat: 16.30-19.30
Yer: Aynalıgeçit Salonu: Galatasaray Karşısı/ Meşrutiyet Caddesi/ Avrupa Pasajı Kat 2 Beyoğlu/İstanbul

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler