Çok sayıda emek ve meslek örgütü, demokratik kitle örgütü, demokratik, devrimci ve sosyalist siyasi parti ve oluşumun yer aldığı “İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri” platformu, yayınladığı basın açıklamasında ulaşım zammından etkilenen İstanbul halkını zamlara karşı çıkmaya ve mücadeleye çağırdı. “Ulaşım da tıpkı eğitim gibi, sağlık gibi, barınma gibi, beslenme gibi en temel haklardandır. Belediyenin […]

Çok sayıda emek ve meslek örgütü, demokratik kitle örgütü, demokratik, devrimci ve sosyalist siyasi parti ve oluşumun yer aldığı “İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri” platformu, yayınladığı basın açıklamasında ulaşım zammından etkilenen İstanbul halkını zamlara karşı çıkmaya ve mücadeleye çağırdı.

“Ulaşım da tıpkı eğitim gibi, sağlık gibi, barınma gibi, beslenme gibi en temel haklardandır.

Belediyenin görevi, bu ülkenin vergi rekortmeni emekçilerinin, halkın yaşam koşullarını iyileştirmek olmalıdır.” Uyarısının yapıldığı basın bildirisi metni şöyledir:

“ ULAŞIM ZAMLARI GERİ ÇEKİLSİN!

İktidar doğalgaz zamlarına çözüm olarak taksit seçeneği sunmuştu. Ulaşım için önerilerini merakla bekliyoruz. Onlar ne önerirler bilemiyoruz hayatımızı kolaylaştırmak için ama bizim yapabileceğimiz, süreden kaybetsek de yürünebilecek yerlere yürümek olacaktır.

Tıpkı doğalgaz zamlarına kendimizce bulduğumuz çözüm gibi. Doğalgazı taksitle de olsa ödemek zorunda olduğumuz ve gırtlağımıza kadar kredi kartı borcuna batmış olduğumuz için yöneticilerimizin önerisini değil, kendi bildiğimizi, kombileri açmayıp battaniye ile oturmayı bulmuştuk çözüm olarak!

Bu ülkede çalışan insanların neredeyse yarısının aldığı ücret olan asgari ücrete 2020 yılı için %15 zam yapılmıştı. Bu aynı zamanda tüm çalışanlar, emekçiler için referans oluşturdu. Yani biz emekçiler için ücretlerde %15 artış ‘makul’ olan olmuştu.

Asgari ücrete yapılacak zammın tartışıldığı 2019 yılı içinde, elektrik ve doğalgaza %50’nin üstünde zamlar yapılmıştı. Gıdada yaşanan zamların %50’nin altında olmadığını hepimizin pazar ve marketlerden biliyoruz. Buna rağmen asgari ücrete %15 zam bir müjde olarak verilmişti.

Yine 2019 yılı içerisinde, şirketleri kurtarmak için milyarlarca lira aktarılırken, vergileri de bir kalem de siliniyor, işçilerin maaşlarından kesilerek oluşturulan işsizlik sigortasında biriken milyarlar da şirketler için kullanılıyordu.

Yeni yılla birlikte zam yağmuru kesilmedi. Avrasya tüneline %57, tren ücretlerine %300’lere varan zam yapıldı. Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ulaşım ücretlerine %35 oranında zam yaptı.

Tüm bu zamlar yapılırken, şirketlere milyarlar aktarılıp vergileri silinirken bir dolu izahat yapılıyor. Herkes haklı! Bir tek biz işçiler, biz emekçiler, emeği ile geçinenler haksızız.

İBB de ulaşıma zam yaparken, zarar edildiğinden bahsetti. Bizler belediye başkanlarını şirketlere kar ettirsinler diye seçmiyoruz.  Halkın toplu ulaşım sorunu belediye için kar-zarar konusu olacak bir şey değildir. Ulaşım da tıpkı eğitim gibi, sağlık gibi, barınma gibi, beslenme gibi en temel haklardandır.

Belediyenin görevi, bu ülkenin vergi rekortmeni emekçilerinin, halkın yaşam koşullarını iyileştirmek olmalıdır.

Biz İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri olarak, ulaşıma yapılan zamların bir an önce geri çekilmesini bekliyoruz.

Tüm İstanbul halkını, evde battaniye ile oturmak, çocuklarımızın yiyeceğinden/giyeceğinden kısmak, yürüyerek ulaşım sağlamak gibi ‘çözümlere’ değil, insanca bir yaşam için mücadele etmeye çağırıyoruz.

İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri”

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar