1 Mayıs mitingi için İstanbul-Maltepe’ye çağrı yapıldı

İşçi örgütleri, meslek örgütleri, siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında, 1 Mayıs mitinginin Maltepe’de emeğin talepleri ve demokrasi temalarıyla yapılacağı açıklandı. DİSK merkezinde yapılan toplantıya DİSK, TTB, TMMOB, KESK, siyasi partiler, devrimci kurumlar, demokratik kitle örgütleri katıldı. DİSK genel başkanı Kani Beko’nun yaptığı ortak açıklamada, Taksim meydanına ilişkin taleplerinin, bakanlık ve […]

İşçi örgütleri, meslek örgütleri, siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında, 1 Mayıs mitinginin Maltepe’de emeğin talepleri ve demokrasi temalarıyla yapılacağı açıklandı.

DİSK merkezinde yapılan toplantıya DİSK, TTB, TMMOB, KESK, siyasi partiler, devrimci kurumlar, demokratik kitle örgütleri katıldı.

DİSK genel başkanı Kani Beko’nun yaptığı ortak açıklamada, Taksim meydanına ilişkin taleplerinin, bakanlık ve valilik tarafından hukuksuz biçimde reddedildiğini belirtti. Taksim’den vazgeçmediklerini ve fakat bu yıl Türkiye’nin her yerinde 1 Mayıs’ı kutlayacaklarını ve İstanbul’da da Maltepe meydanında birleşik ve kitlesel 1 Mayıs mitingi yapacaklarını duyurdu.

Açıklamada şu vurgulara yer verildi:

“Bu ülkenin emeğiyle yaşayan çoğunluğu, ülkenin yok sayılmak istenen gerçek sahipleri 1 Mayıs meydanlarında buluşacak. 1 Mayıs meydanlarında işçiler, kamu çalışanları, mimar-mühendis-şehir plancıları, hekimler, emekliler, işsizler; kadın erkek, genç yaşlı çocuk milyonlar buluşacak! Ve bu görkemli buluşmaları gerçekleştirmek için, başta İstanbul Maltepe’de olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs’ı DİSK-KESK-TMMOB-TTB olarak, tüm dostlarımızla kol kola, omuz omuza, örgütleyeceğimizi burada ifade etmek isteriz.

  • Açlık/yoksulluk sınırının altında ücretlere mahkum edilenler, “geçinemiyoruz” diyenler, işsizler 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.
  • Çalışırken ölmek, sakat kalmak, tükenmek istemeyenler, yaşamı savunanlar 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.
  • Bize dayatılan bu vahşi sermaye düzenine karşı işini, ekmeğini, şekerini, deresini, ormanını, tarlasını, ülkesini ve geleceğini savunanlar 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.
  • “Bu daha başlangıç” diyenler, “hayır” diyenler, “barış” diyenler, “adalet” diyenler 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.
  • Emek, barış, demokrasi, eşitlik, özgürlük, laiklik ve halkların kardeşliği 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.
  • Emeğini, yaşamını, doğasını, aklını, bedenini ve memleketi; sermayenin ve tek adam rejiminin kuşatmasına karşı savunanlar 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.
  • Savaşa hayır barış hemen şimdi diyenler meydanlarda olacak,
  • Milyonlar OHAL ile dayatılan yeni rejimin karanlığına teslim olmayacağını 1 Mayıs meydanlarından görkemli bir biçimde ilan edecek.
  • Bu ülke için çalışan, emek veren ama en temel hakları yok sayılan milyonlar, yurttaş olduklarını hatırlatmak için, “Cumhur”un kim olduğunu göstermek için, birlik-mücadele ve dayanışma için buluşacak.

Biz dört emek ve meslek örgütü olarak sadece üyelerimizi ve bizlerle beraber 1 Mayıs alanlarında olacağını ifade eden onlarca dost kurumu değil, bu ülkede emeğiyle geçinen ve yok sayılmak istenen herkesi, 1 Mayıs 2018 için ilan ettiğimiz emeğin demokrasi seferberliğine güç vermeye çağırıyoruz.”

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar