Erdal EREN hikayesi

Erdal EREN hikayesi bir kez daha tiyatroda… Yönetmenliğini Halil Kırkayak’ın yaptığı oyun 11.02.2020 Salı günü Avcılar Barış Manço Kültür merkezinde sahneleniyor. Halil IŞIK’ın yazdığı Külrengi Sabahlar isimli eserinden uyarlanan oyunda, 12 Eylül dönemi, yargı sistemi, işkence ve konu etrafında  gelişmeler ele alınıyor. 25 kişilik oyuncu kadrosuyla sahnelenen oyun, Avcılar ilçesinde faaliyet sürdüren Pir Sultan Abdal […]

Erdal EREN hikayesi bir kez daha tiyatroda… Yönetmenliğini Halil Kırkayak’ın yaptığı oyun 11.02.2020 Salı günü Avcılar Barış Manço Kültür merkezinde sahneleniyor.

Halil IŞIK’ın yazdığı Külrengi Sabahlar isimli eserinden uyarlanan oyunda, 12 Eylül dönemi, yargı sistemi, işkence ve konu etrafında  gelişmeler ele alınıyor. 25 kişilik oyuncu kadrosuyla sahnelenen oyun, Avcılar ilçesinde faaliyet sürdüren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği şubesi ve Avcılar Kültür Sanat Derneği tarafından düzenleniyor.

Erdal Eren 17 yaşında hızlı bir yargılama sonucu idam edilerek yaşamdan koparılmıştı. Oyun, faşist askeri yargı sisteminin nasıl işlediğini, 12 Eylül döneminde devrimcilere, sosyalistlere yönelik saldırı ve baskıları işaret ediyor.

Külrengi Sabahları oyunu, kısa süre önce Şişli Profilo tiyatro salonunda sahnelenmişti..

Erdal Eren hikayesini anlatan oyun, dönemin sorgulaması ve doğru tarih bilinci oluşumuna yaptığı katkıyla, eğitici ve öğretici özelliği ile de seyirci karşısına çıkıyor.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar