BAKIR İŞLETMELERİNDEKİ PATLAMALAR KAZA DEĞİL, İŞ CİNAYETİDİR – DR.CEM ŞAHAN

Samsun’un Tekkeköy İlçesi Kirazlık Mevkiinde bulunan Etibakır Tesislerinde meydana gelen patlamada 10 kişi yaşamını yitirdiği belirtiliyor..Patlama sırasında en az 50’den  fazla  yaralı olduğu bildiriliyor. Samsun’daki tüm sağlık kuruluşları ve tüm ambulanslar seferber oldu. Yaralı ve ölü sayısının artması  söz  konusu..

bakir-isletmelerindeki-patlamalar-iskazasi-degil-is-cinayetidir

Bakır İşletmelerindeki Patlamalar Kaza Değil, İş Cinayetidir. Ölüm, İşçiler İçin Kader Olamaz

Samsun’un Tekkeköy İlçesi Kirazlık Mevkiinde bulunan Etibakır Tesislerinde meydana gelen patlamada 10 kişi yaşamını yitirdiği belirtiliyor..

Patlama sırasında en az 50’den  fazla  yaralı olduğu bildiriliyor. Samsun’daki tüm sağlık kuruluşları ve tüm ambulanslar seferber oldu. Yaralı ve ölü sayısının artması  söz  konusu..

Tablo  bu.

Bu  acı  tablo  karşısında  insani  üzüntünün  anlamı  nedir  bilmiyorum.

Ölümlere  rağmen  bir  şeyler  söylemek  çok  zor..

İçimiz  acıyor.

Ölen  işçi  kardeşlerimizin  ailelerine  başsağlığı ve  yaralılara  acil şifalar  diliyoruz.

Denetimsizlik  ve  kamu yönetimsel  denetimsizliğin  bizi  hangi  noktalara  getirdiğinin bu  acı  örneklerini  facialarla  anlıyoruz.

Yıllardır  haykırıyoruz.

Ülkede  kapitalizm vahşileştikçe  iş  cinayetleri  artıyor  diye…

Sorumlular  bir  türlü  bulunamıyor.

Tıpkı üç yıl önce Davutpaşa’daki patlama sonrasında olduğu gibi. Tıpkı Bursa Kemalpaşa maden kazasında yaşandığı gibi. Tıpkı son Zonguldak maden kazasında olduğu gibi.

Tıpkı Türkiye’de her gün üç işçinin ölümüne yol açan diğer “iş kazaları”nda olduğu gibi!

 Unutmayınız ki  OSTİM  patlamalarından sonra da,Bütün bu bilinmezlere karşın, patlamaların ardından devlet ortaya çıktı ve ölenlerin yakınlarının acılarına bile hürmet etmeden “OSTİM gözbebeğimizdir”, “buradaki modern gelişmeyi gölgelememeliyiz” gibi açıklamalarla kazaları ve sorumlularını savunmaya çalıştı.

Hikaye  hep  aynı..

Ve binlerce işçi bu izbe, havasız, yeterince aydınlatılmayan, hiçbir iş güvenliği önlemi alınmayan işyerlerinde, mevcut tehlikeler ve riskleri konusunda bilgilendirilmeden, gerekli eğitimler yapılmadan, ihtiyaçları olan koruyucu donanımlar kendilerine verilmeden, sigortasız, güvencesiz olarak istihdam edilmektedir.

Çalışanlar daha üzerinde işlem yaptıkları malzemenin ne olduğunu, kendi sağlık ve güvenliklerini nasıl etkilediğini dahi bilmeden çalıştırılmaktadırlar. Oysa kullandıkları kimyasalların Malzeme Güvenlik Bilgi Formları olmalı, bunları okuyabilip, kendilerini koruyabilmelidirler. Kullanılan üretim araçları standartlara uygun olmalı, işyerleri yangın ve patlama güvenliğine sahip olmalı,  acil durum planları var olmalıydı.

Soruyoruz:

-Çalışanların ne kadarı güvenli bir ortamda çalışmaktadır?

-Kaç işyerinde gerekli iş güvenliği tedbirleri alınıyor, kaçında şimdiye kadar bir denetim oldu?

-İşyerlerinde çalışanların hayatı büyük paralarla alınan iş tezgahları kadar bile değerli değil midir?

Bu soruların cevaplarını aslında hepimiz biliyoruz.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 77. maddesinde açık bir ifade vardır: “İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli hertürlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmakla yükümlüdürler.” Bu Yasa ve Yönetmeliği yürütmek de Bakanlar Kurulu ve ilgili Bakanlıkların sorumluluğundadır.

Varolan mevzuat uygulansa başkentte böyle kazalar yaşanmaz, yaşansa da sorumlular derhal belirlenir ve gereken yapılırdı.

Bu adımın atılması gerekirken, sorunların görece daha az yaşandığı büyük işyerlerindeki hizmetin niteliğini değiştiren, işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerini dışsallaştıran, taşeronlaştıran düzenlemelerin yapılması, işyeri hekiminin ve iş güvenliği uzmanının eğitimlerini özel şirketlerden alınmasını düzenleyen son yönetmeliklerin yayınlanması süreci olumsuz etkilemektedir.

Hiç kimse Bakır  İşletmelerinde  yaşananları kazayla, kaderle açıklamaya çalışmasın.

Ölüm, emekçiler için kader olamaz.

Patlamalar kaza değil, açıkça iş cinayetidir.

Ve bu iş cinayetlerinin ve emekçi kardeşlerimizin can kayıplarının sorumlusu:

İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerini  maliyet arttırıcı gereksiz bir harcama olarak gören, işçileri sağlıksız ve güvensiz ortamlarda ve koşullarda çalışmaya zorlayan patronlardır.

Sahip oldukları siyasi iktidarı ve zamanlarını bütün çalışanların sağlığını ve güvenliğini korumak, geliştirmek  için kullanmak yerine işçi sağlığı ve iş güvenliği alanını piyasalaştırmak, özelleştirmek ve böylece sermayeye yeni bir rant alanı açmak için kullanan muktedirlerdir.

DR.CEM  ŞAHAN

SAMSUN  TABİP  ODASI  ESKİ BAŞKANI

İlgini çekebilecek diğer içerikler