Almanya’da süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeki mültecilere destek eylemi

22 Haziran’da Almanya Münih‘de düzenlenen mitingin ardından Marienplatz Meydanı’na yakın olan Rindermarkt’ta çadırlar kurarak açlık grevine başlayan mülteciler, bugün su içmeyi de bırakarak grevi süresiz-dönüşümsüz biçime dönüştürdüler. Ayrıca bugün saat 19:00’da mültecilerin açlık grevine ve yaşam koşullarına dikkat çekmek için Münih’te Sendlinger Tor’da bir miting gerçekleştirildi. Mitinge 300 civarında insan katıldı, mülteciler ise Rindermarkt’taki çadırlarında […]

22 Haziran’da Almanya Münih‘de düzenlenen mitingin ardından Marienplatz Meydanı’na yakın olan Rindermarkt’ta çadırlar kurarak açlık grevine başlayan mülteciler, bugün su içmeyi de bırakarak grevi süresiz-dönüşümsüz biçime dönüştürdüler.

Ayrıca bugün saat 19:00’da mültecilerin açlık grevine ve yaşam koşullarına dikkat çekmek için Münih’te Sendlinger Tor’da bir miting gerçekleştirildi. Mitinge 300 civarında insan katıldı, mülteciler ise Rindermarkt’taki çadırlarında kaldılar. İzinli olan miting sırasında mültecilerin açıklaması okundu ve ardından Sendlinger Tor’dan mültecilerin çadırlarına kadar izinsiz bir yürüyüş gerçekleştirildi. Miting ve yürüyüş sırasında sık sık ’’Hiç bir insan illegal değildir, herkes için oturum hakkı’’, ’’Naziler katlediyor, devlet sınırdışı ediyor, hepsi aynı ayaktakımı’’,’’sınırlara hayır, uluslara hayır, sınırdışı edilmeleri durduralım’’ sloganları atıldı.

Mültecilerin çadırlarının olduğu yerde biten yürüyüşün ardından dayanışmanın pratiğe geçirilmesi için bir çağrı yapıldı. Ayrıca bir mültecinin yaşadığı tansiyon sorunu sebebiyle ambulans çağrıldı.

Mültecilerin merkezi talepleri ise şunlar:

– Mültecilerin siyasi ilticacı olarak görülmesi, iltica taleplerinin kabul edilmesi ve oturum izninin verilmesi.

– Sınırdışı edilmelerin son bulması.

– Konut yasasının kaldırılması, yani mültecilerin bulundukları konutundan sadece 50km uzaklaşabilmesini ifade eden yasanın kaldırılması.

– İstedikleri yerde ikamet etme hakkı.

Emek.org.tr

almanya-aclik-grevi-multeciler-3

Almanya'da süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeki mültecilere destek eylemi

almanya-aclik-grevi-multeciler-2 almanya-aclik-grevi-multeciler-1 almanya-aclik-grevi-multeciler-4

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler