Uluslararası eylem gününde SGBP’den THY işçileriyle dayanışma eylemi

Gezi Parkı’nın yıkılmasına karşı başlayan ve iktidar karşıtı bir sürece dönüşen Taksim/Gezi direnişini desteklemek, AKP’nin baskıcı, otoriter politikalarına ve polis terörüne son demek için uluslararası sendikaların iki günlük eylem çağrısı kapsamında bugün Sendikal Güç Birliği Platformu’na bağlı sendikalar THY grevindeki işçilerle birlikte bir eylem yaptı. 156 ülkeden 200 milyon emekçiyi temsil eden, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu […]

Gezi Parkı’nın yıkılmasına karşı başlayan ve iktidar karşıtı bir sürece dönüşen Taksim/Gezi direnişini desteklemek, AKP’nin baskıcı, otoriter politikalarına ve polis terörüne son demek için uluslararası sendikaların iki günlük eylem çağrısı kapsamında bugün Sendikal Güç Birliği Platformu’na bağlı sendikalar THY grevindeki işçilerle birlikte bir eylem yaptı.

156 ülkeden 200 milyon emekçiyi temsil eden, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Küresel Sanayi İşçileri Federasyonu (IndustriALL), Uluslararası Ağaç ve Yapı İşçileri Federasyonu (BWI), Uluslararası Sanat ve Sahne Çalışanları Birliği (IAEA), Eğitim Enternasyonali (EI), Uluslararası Büro ve Ticaret İşçileri Birliği (UNI), Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Kamu Çalışanları Federasyonu (PSI), Uluslararası Taşıma İşçileri Feerasyonu (ITF) ve Uluslararası Gıda İşçileri Federasyonu (IUF) çağrısıyla SGBP hem THY grevini desteklemek hem de günlerdir yaşanan polis terörüne karşı grev alanından seslendi.

Eylemde “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı, “Hepimiz Çapulcuyuz” dövizleri taşındı.

Uluslararası Taşımacılık Sendikası (ITF) Denizcilik Operasyon Sorumlusu Angie Robinson’da eylemdeydi. Yaptığı konuşmada Hava-İş grevini ve sürecini desteklediklerini belirtti.

Basın açıklaması SGBP Dönem Sözcüsü Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş tarafından okundu. Uluslararası emek örgütlerinin sergilediği duyarlılığa ve gösterdiği dayanışmaya teşekkür eden Çetintaş, “Anti demokratik uygulamalara karşı Türkiye’nin emekçileriyle dayanışma içine olan kardeşlerimizle birlikte haykırıyoruz: Şiddete, baskıya ve zorbalığa karşı yaşasın dayanışma!” dedi

“Türk-İş Hükümete açıktan destek veriyor”

Türk-İş’in Gezi Parkı direnişi sürecindeki tavrını eleştiren Çetintaş şunları söyledi: “Sivil ve demokratik eylemlere karşı polis şiddeti kullanan hükümet yaşananların birinci derecede sorumlusudur. Bütün dünya bunu görmüş ve eleştirmiştir. Türk-İş’in de üyesi olduğu Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), hükümete yönelik eleştirileri ile getirip uluslararası eylem günü kararı alırken Türk-İş yönetimi hükümetin kolu kanadı altında beslenip büyüyen işveren örgütleriyle ve yandaşlığı emek örgütü kimliğinin önüne duran Hak-İş ve Memur-sen ile birlikte gazetelere ilan verip, hükümetin iddiaları tekrarladı. Hükümete açıktan destek vermek ve gerçeklerin üstünü örtmek üzere yapılan bu açıklamaya imza koyan Türk-İş’in ulusal ve uluslararası düzlemde emek örgütü kimliği iyice tartışmalı hale gelmiştir.” dedi.

“Talepler Kabul Edilsin”

Uluslararası emek örgütlerinin Türkiye emekçileriyle dayanışma günü vesilesiyle talepler birkez daha söylendi ve hükümet tarafından kabul edilmesi istendi. İşte o talepler:

– Sivil eylemlere yönelik polis şiddeti durdurulmalı, polis cadı avına son vermelidir.

– Halka uygulanan şiddetin sorumluları hesap vermeli, binlerce kişinin yaralanmasına yol açan, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve Mustafa Sarı’nın ölümünden sorumlu olanlar yargılanmalıdır.

– Gözaltına alınanlar ve tutuklananlar serbest bırakılmalıdır.

– Toplantı ve gösteri yasakları kaldırılmalı herkesin özgürce kendini ifade etmesinin önü açılmalıdır.

– THY’de süren grevi kırmak için sergilenen tutumdan vazgeçilmeli, sendika ile masada toplu iş sözleşmesi bitirilmeli, haksız biçimde işinden edilen 305 çalışan işine geri alınmalıdır.

Emek.org.tr

sgbp-thy-uluslararasi-destek-eylemi-1

İlgini çekebilecek diğer içerikler