Akbelen ormanı koruma direnişi-nöbeti devam ediyor

Direnen köylüler ve dayanışma kararlı: Akbelen ormanı şirketler için rant alanı olmayacak! Nöbet eyleminin 1.yılı biterken iki gün sürecek olan çeşitli etkinliklerle Akbelen ormanını koruma kararlılığı bir kez daha gösterilecek. Çok sayıda çevre, kültür-sanat ve halk örgütleri etkinlikte buluşuyor. Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy yakınındaki Akbelen Ormanı’nın Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye tahsisi ile […]

Direnen köylüler ve dayanışma kararlı: Akbelen ormanı şirketler için rant alanı olmayacak!

Nöbet eyleminin 1.yılı biterken iki gün sürecek olan çeşitli etkinliklerle Akbelen ormanını koruma kararlılığı bir kez daha gösterilecek. Çok sayıda çevre, kültür-sanat ve halk örgütleri etkinlikte buluşuyor.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy yakınındaki Akbelen Ormanı’nın Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye tahsisi ile ilgili İkizköylüler tarafından açılan davada mahkeme ikinci kez masraflı bir iş olan keşfin yenilenmesine karar vermişti.

Köylüler mahkemenin konuyu süründürmesine son verilmesini açıklayarak “Mahkeme burada artık daha fazla top çevirmemeli” diyor.

Üç yıldır Akbelen Ormanı’nın korunması için direnen İkizköylülerin, doğa ve yaşam savunucularının başlattığı nöbet eylemi, 17 Temmuz da birinci yılını dolduracak. Yaşam nöbetinin birinci yılında, İkizköyde 16-17 Temmuz tarihlerinde belgesel gösterimleri, müzik dinletileri, sergiler, panel ve forumlardan oluşan bir program gerçekleştirilecek.

İkizköy Çevre Komitesi Üyesi Deniz Gümüşel, mücadelenin değişik yönlerini şöyle özetliyor:

Geçen 1 yıl içinde nöbet sayesinde YK Enerjinin hukuksuz ağaç kesimi girişimlerini, orman işletmesinin dava sonucunu beklemeden ormanı ortadan kaldırma girişimini durdurduklarını söyledi. Geçen yıl, çok büyük bir yangın tehlikesi atlattıklarını, riskin hâlâ sürdüğünü belirten Deniz Gümüşel, “Yine bu süre içerisinde Akbelen Ormanı’nın içindeki ve çevresindeki zeytinliklerin ortadan kaldırılması için bir yönetmelik değişikliği yapıldığını gördük. Maden yönetmeliğinde zeytinlik alanların enerji üretimi için gerekli olan madencilik faaliyetlerinin açılmasını mümkün kılan bir düzenleme yapıldı. Şirketin iş makineleri ile girdikleri zeytinlikleri sökmesine engel olduk. Ayrıca 5 farklı davada hukuki mücadelemiz de devam ediyor” dedi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar