THY DİRENİŞÇİLERİNDEN, SENDİKA KARŞITLARINA BOZGUN

Türk Hava Yolları’nda işten çıkarılan 305 işçinin işe dönüş mahkemeleri sürerken, işe dönüş kararı verilen 2 işçi adına Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş terminali önünde kendilerine 29 Mayıs Birliği adını veren grubun basın açıklaması, direnen THY işçileri tarafından tepkiyle karşılandı.

thy işçileri hava-iş gökkuşağı protestosu

Türk Hava Yolları’nda işten çıkarılan 305 işçinin işe dönüş mahkemeleri sürerken, işe dönüş kararı verilen 2 işçi adına Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş terminali önünde kendilerine 29 Mayıs Birliği adını veren grubun basın açıklaması, direnen THY işçileri tarafından tepkiyle karşılandı.

İşten atılmaların hemen ardından, direnişe geçmeyi reddedip THY yönetimiyle görüşmeler gerçekleştiren ve sendika karşıtı tavrı ile dikkat çeken bir grubun oluşturduğu 29 Mayıs Birliği grubunun açıklaması, 211 gündür Dış Hatlar Geliş Terminali önünde sendikal hakları ve ise dönüş için mücadele veren işçilerin slogan sesleri arasında kayboldu.

Basın açıklaması yapmak için adres olarak direniş alanının üst katını seçen 9-10 kişilik 29 Mayıs Birliği Grubu’nun sesi, alt katta bulunan işçilerin halay ve slogan seslerini bastıramadı. Basın açıklaması yapan grubun, mutsuz ve isteksiz oldukları gözlenirken, direniş alanındaki THY işçilerine mücadele isteği, umut, kararlılık ve coşku hakimdi. 

‘305 Arkadaşımız Adına 211 Gündür Direnişteyiz’

Hava-iş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, 29 Mayıs Birliği Grubunun açıklamasına ilişkin çok önemli beyanlarda bulundu. 305 işçiyi isten atan THY yönetimine değil demokratik haklarını kullanan Hava-iş Sendikası’na tepki olarak kurulduklarını açıktan ifade eden 29 Mayıs Birliği’nin yönlendirildiğini belirten Ayçin, yalnızca direnişe katılan işçiler için değil 305 için mücadele ettiklerini belirtti. Örgütlü güç olmanın önemine vurgu yapan Ayçin, şunları ifade etti: ’29 Mayıs Birliği adı altında hareket eden üyelerine her fırsatta çağrıda bulunduklarını söyleyen Ayçin, onlara sırt çevirmediklerini ifade ederek, “Bir burada konuşurken daima 305 arkadaşımız adına konuşuyoruz. Geriye doğru bakarsanız, ben sadece direnişe gelen arkadaşların rakamını vermiyorum. “305 arkadaşımız adına biz 211 gündür direnişteyiz” diyoruz. Neden? Sendika olarak bizim bu arkadaşlara, yüreğimizle, kafamızla, sevgimizle, şefkatimizle açık olmamız gerekir. Onlar bize yanlış yapabilirler, birileri yönlendiriyor olabilir. Onlar kendileri de yanlış yapıyor olabilir. Ama biz her yanlış yapan üyemizi dışlayacak olursak, karşımıza alacak olursak, yani sendika olmanın örgüt olmanın gereğine uygun; şefkatli ve samimi olamazsak bu çatı altında üyelerimizi koruyamayız ve kollayamayız.’

Ayçin, 211 günden bu yana tüm işçilerle ile ilişki kurduklarını ve mücadeleye davet ettiklerini söyledi. Sendikanın direnişçi işçilerle dayanışmasını Ayçin su sözlerle anlattı:  ‘O nedenle biz bu arkadaşlarımızı sürekli çağırıyoruz. Kendilerini tek tek arayarak çağırdık. Basın açıklamalarında çağırdık. Dedik ki “Direnişin kaçıncı günü olursa olsun. Aramıza katılın. Sesimiz daha gür çıksın. Gittiğimiz yerlere daha kalabalık sayılarda gidelim ve oralarda biz kendimiz daha güçlü ifade edelim”. Buraya katılan tüm arkadaşların avukatlık masrafları, geliş-gidişleri, yemeleri-içmeleri ve bütün bunların dışında da kendilerine aylık belli bir miktarda ödeme yaparak işveren karşısında sahipsiz bırakmıyoruz.’

‘GÖKKUŞAĞI’NIN ARKASINDA İŞVEREN VAR’

Hava-iş Sendikası Genel Başkanı Ayçin, 29 Mayıs Birliği’nin işveren destekli, sendika muhalifi Gökkuşağı Hareketi tarafından yönlendirildiğini ve işçilerin çıkar ilişkisi doğrultusunda kandırıldığını ifade etti. ‘Direnişteki arkadaşlarımız 211 gündür burada. 211 gündür biz buraya gelen arkadaşlarımıza sahip çıkıyoruz da onlara neden sahip çıkmayalım? Onlar da bu sendikanın üyesi ama onların göremediği bir şey var. Onlar, işverenin kurduğu, beslediği ve geliştirdiği Gökkuşağı Hareketi’nin kurbanı oldular. Gökkuşağı, şuan ki mevcut sendikaya muhalif bir harekettir. Arkasında işveren var. Bu, 29 Mayıs’ta işten atılan 13 arkadaşımızı kendi siyasi amaçlarına, çıkarlarına uygun olarak kullanıyorlar. Diğer direnişlerde, eylemlerde yaptıkları gibi buradan da bir sonuç alınamadığı zaman bu arkadaşlarımızı da sokakta bırakacaklar. Zaten yukarıda yapılan toplantıya da 29 Mayısçı arkadaşlardan da sadece 3 kişi gelmiş’ diye konuşan Ayçin, Gökkuşağı Hareketi’nin THY işçileri ile bir bağının olmadığı mesajını da verdi.
Ayçin, ise iadesi yönünde karar verilen Yusuf Uçan adlı işçi için basın açıklaması yapmak isteyen 29 Mayıs Birliği grubunun, Yusuf Uçan ile hiç bir bağlantısının bulunmadığını söyledi. Yusuf Uçan’ın ‘ben onların karşısına çıkıp maskelerini düşüreceğim. Ben onlara böyle bir yetki vermedim’ sözlerini aktaran Ayçin, gerginlik çıkmaması adına buna müsaade etmediklerini belirtti. Basın açıklaması yapmak için toplanan gruptan yalnızca 5’inin işten atılan, 9 kişinin de şirketle alakası olmayan kişiler olduğunu belirten Ayçin, kapılarının tüm 305’e açık olduğunu ifade etti ve herkesi direnişe sahip çıkmaya çağırdı.

Emek.org.tr

thy işçileri hava-iş gökkuşağı protestosu

thy-hava-is-gokkusagi-protesto-2

thy işçileri hava-iş gökkuşağı protestosu

thy işçileri hava-iş gökkuşağı protestosu

İlgini çekebilecek diğer içerikler