THY TEKNİK A.Ş’DE 26 İŞE İADE KARARI

Havacılık iş kolunda grev yasaklamasının meclis gündeminde olduğu gün eyleme katıldıkları gerekçesiyle isten çıkarılan 26 teknisyenin bugün Bakırköy 13. iş mahkemesinde görülen davalarında işe iade kararı çıktı.

thy-26-ise-iade

Havacılık iş kolunda grev yasaklamasının meclis gündeminde olduğu gün eyleme katıldıkları gerekçesiyle isten çıkarılan 26 teknisyenin bugün Bakırköy 13. iş mahkemesinde görülen davalarında işe iade kararı çıktı.

Teknik A.Ş’de işe iade kararı çıkan THY Teknik A.Ş’de eyleme katıldıkları için işten çıkarılan 25 kişi kıdemlerine göre 6+4 ve 4+4 maaş hakkının yanı sıra işe iade hakkı kazandı.

İşte işe iade hakkı kazanan THY Teknik A.Ş çalışanları:

Berk Duman
Necati Arslan
Mahmut Kaplanseren
Oğuzhan Gürsoy
Mehmet Emin Şişman
Esat Öztürk
Faruk Aslanbay
İsmail Gür
Halil Alkış
Fazıl Barut
Erkan Kartal
Fatih Yüksektepe
Bronz Pirinççioğlu
Murat Yahşi
Ömer Kalan
Deniz Turan
Salih Ulucan
Engin Türk
Birol Avcı
Halim Yıldırım
Hüseyin Uysal
Latif Yıldırım
Süleyman Taner Çelebi
Ercan Kıvanç
Çağdaş Uysal

Hava İş’ten yapılan açıklamada işe iadalere ilişkin şu yorum yapıldı:

“29 Mayıs 2012 tarihinde demokrasi ayıbı havacılık işkolunda grev yasağına karşı çıkmalarına rağmen, yasadışı eylem ve grev yaptıkları iddiaları ile acımasızca iş sözleşmeleri feshedilen 305 THY A.O ve THY Teknik A.Ş işçisinin bu haksızlığa karşı direnişleri sürerken hukukda bu işçilerimizin haklı olduklarına karar verdi. 12. İş Mahkemesinde bugün görülen davalarda 26 THY Teknik A.Ş üyesi işçinin işverence yapılan fesihleri haksız bulunarak işe iadelerine karar verildi. Demokrasi ayıbı grev yasağını 5 ay sonra kaldıran siyasi irade, bu nedenle iş sözleşmeleri feshedilen işçilere yapılan haksızlığı da ortadan kaldırmalıdır. 305 THY işçisi işe geri alınmalıdır. Hukuka saygılı olacağını kanal kanal dolaşarak ve bu haksızlığı çarpıtarak anlatan THY A.O ve THY Teknik A.Ş Yönetim Kurulu Sayın Hamdi Topçu bir kere olsun verdiği sözün arkasında duracak mı merak ediyoruz. Ancak biz direnişimizi Atatürk Havalimanı Dış Hatlar bölümünde 210 gündür nasıl inançla onurla sürdürdüysek, sürdürmeye devam edeceğiz. Bu direniş 305 işçinin işegeri dönüşü direnişidir. THY A.O. Yönetimini bir kez daha uyarıyoruz. Gelin bu şirketlerde bozulan iş barışı ve huzurunu tesis edelim. Bu haksızlığı sona erdirelim. Önümüzdeki günlerde başlayacak THY A.O 24. Dönem toplu iş sözleşmesinin kaderi de buna bağlı olacaktır. Direnişimizin onuru ile bizlere destek veren tüm emek dostlarına ve kamuoyuna duyurulur”

Evet bugün haksızca işten atılışımızın 211.günü ben ve arkadaşlarım haklı olduğumuzu kanıtlamak için hava alanı diş hatlar geliş terminalindeyiz 211.günü benimde içinde bulunduğum 25 arkadaşımın mahkemden çıkan iade kararı sonucunda haklı olduğumuzun gururuyla sevinçliyiz asıl sevincimiz mahkemeler 305 için vereceği iade kararıyla olacaktır.direnişte emek veren yağmur soğuk demeden mücadele eden herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum sıra hamdi beyde kanal kanal dolaşıp söylediği sözlerin. Arkasında. Durmasıdır. Yani mahkemenin kararına saygı duymasıdır.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler