ROBOSKİ İÇİN 34 DAKİKA ADALET NÖBETİ

Roboski katliamının birinci yılında İnsan Hakları Derneği, üzerine bombalar yağarak katledilen 34 yurttaş için 34 dakika oturma eylemi yaptı, adalet talep etti.

ihd roboski için adalet nöbeti

Roboski katliamının birinci yılında İnsan Hakları Derneği, üzerine bombalar yağarak katledilen 34 yurttaş için 34 dakika oturma eylemi yaptı, adalet talep etti.

Katliamın birinci yılı dolmasına rağmen sorumluların yargılanmadığı gibi çözümsüzlüğün sürdürüldüğünün ve üzerinin örtülmeye çalışıldığının altı çizilen nöbette, katledilen 34 yurttaşın fotoğraflarının etrafı karanfillerle donatıldı, mumlar yakıldı. Gözyaşların aktığı eylemde, hüzüne öfke eşlik etti. Yüzlerce yurttaş hep bir ağızdan ‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’, ‘Roboski’yi unutmadık, unutturmayacağız’ sloganları attı.

Basın açıklaması İHD Yönetim Kurulu Üyesi Osman Özkan tarafından okundu. Roboski soruşturmasında bir arpa boyu yol alınamadığı ve gizlilik kararından dolayı savcılığın hangi işlemleri yaptığının bile belli olmadığını belirten Özkan, ‘Savcılık avukatların dilekçelerine yanıt vermemekte. Gizliliğin kaldırılması talebi Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. Maktul yakınlarının ifadeleri alınmadı. Kamu görevlileri ile ilgili bir işlem yapılıp yapılmadığı bilinmiyor. Bombalama emrini kim verdi, siyasi ve idari sorumlular kimler, hala ortaya konulmadı. Bu konuda kapsamlı meclis araştırması yapılması gerekirken, sadece bir meclis araştırma komisyonu kurulmuş ve bu komisyonda yürütmenin baskısı ve denetimi altında olduğundan çalıştırılmamıştır. Kısaca meclis gereğini yapmamıştır. Olayın aydınlatılması için GenelKurmay Başkanlığı da sağlıklı bir soruşturma yapmamıştır.’ dedi.

AKP hükümetinin, Kürt halkı ile yüzleşmek ve halkın ‘Roboski için Adalet’ talebini gündeme almak yerine yok saymayı, üzerini örtmeyi ve unutturmayı benimsediğini vurgulayan Özkan, ayrıca faillerinde belli olduğunu söyledi ve ekledi: ‘Failler bellidir. Savaş uçaklarını kullanan pilotlar, görevleri ve rütbeleri belli olan amir konumundaki komutanlar, Hava Kuvvetleri Komutanı, Genel Kurmay Başkanı. Başbakan ve adil bir soruşturma sonucunda açığa çıkartılacak siyasi otoriteler.’

Eylem, üzerinde “Roboski için Adalet” yazan çok sayıda fenerin gökyüzüne uçurulmasıyla son buldu.

Emek.org.tr

ihd-roboski-34-dakika-adalet-1

ihd roboski için adalet nöbeti

ihd roboski için adalet nöbeti

İlgini çekebilecek diğer içerikler