ROBOSKİ KATLİAMI UNUTULMADI

Bugün DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Roboski katliamını unutturmamak ve sorumluların yargılanması için bir meşaleli yürüyüş gerçekleştirildi. Sendikalar ve meslek örgütleri ‘Katliamların hesabını kardeşliğin ülkesini kurarak soracağız’ dedi.

roboski katliamı

Bugün DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Roboski katliamını unutturmamak ve sorumluların yargılanması için bir meşaleli yürüyüş gerçekleştirildi. Sendikalar ve meslek örgütleri ‘Katliamların hesabını kardeşliğin ülkesini kurarak soracağız’ dedi.

Roboski katliamının sorumlusu olarak AKP iktidarının gösterildiği yürüyüş, Tünelden başlayarak Taksim Meydanı’na kadar sürdü. Yol boyunca ‘Roboskinin katili AKP hükümeti’, ‘Roboski’yi unutma, unutturma’, ‘Biji bıratiya gelan’ sloganları atıldı.

Taksim meydanına gelindiğinde topluluk adına basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen 9 No’lu Şube Başkanı Mustafa Turgut okudu. Çorum, Malatya, Maraş, Sivas ve Taksim 1 Mayıs katliamlarını sıradanlaştıranların, Roboski katliamını da bir yıldır sıradanlaştırılmaya çalıştığını belirten Turgut şunları söyledi: ‘Evine bir lokma ekmek götürerek hayatlarını devam ettirebilmenin derdinde olan, çoğu 13-20 yaş arasındaki gencin acımasızca katledilişi AKP ve Genel Kurmay Başkanlığı’nca “yasadışı iş yapıyorlardı” gerekçeleri ile meşrulaştırmaya çalışıldı. Kimisi oku harçlığı, kimisi düğün parası, kimisi mayına basan abisine protez bir ayak alabilmek için yıllardır aynı yolu kullanarak sınır ticareti yapmaktan başka çaresi olmayanların adı bugünün Orgeneral Mustafa Muğlalı’larınca “kaçakçıya, soyguncuya, hayına”, çıkarıldı. Bombardıman ile kömürleşen bedenleri “savaş zayiatı” sayıldı.’

Katliamın üzerini kapatmak için, hayatını kaybedenlerin ailelerine dalga geçercesine “kan parası” teklif edildiğini ifade eden Turgut, ‘Ölüme fiyat biçilerek ailelerin acılarına acı katıldı. Evlatlarının hayatını paraya tahvil etmeye çalışan anlayışa karşı çıkan, “biz para değil, katillerin açığa çıkarılmasını istiyoruz” diyerek onurlarını satmayacağını ilan eden aileler baskılarla kuşatılmak istendi. Katliamdan bugüne hiçbir kamu görevlisi sorgulanmazken, onlar sorgudan geçirildiler, haklarında sudan gerekçelerle davalar açıldı. Yaşadıkları evlat acısı yetmiyormuş gibi yerlerinden yurtlarından göç ettirilmeye çalışıldılar.’ dedi.

Roboski katliamı kuşkusuz uzun süredir uygulanan baskıcı ve anti demokratik uygulamaların, AKP hükümetinin Kürt sorununda askeri çözüm ısrarının bir sonucu olduğunu ve bugün de sürdürülen askeri ve siyasi operasyonların yeni katliamların ve ölümlerin zeminini güçlendirmeye devam ettiğini vurgulayan Turgut, ‘AKP hükümeti artık gerçeği anlamalıdır. Kürt sorununda askeri çözüm ısrarı ile Kürt halkının demokratik taleplerini yok etmeye ve bastırmaya yönelik izlediği strateji kan ve gözyaşından başka bir sonuç vermemektedir. Artık bu tarihi yanlıştan dönmeli, özgür ve demokratik bir ülkede, bir arada yaşama umudunu koruyan halka karşı olan sorumluluğunu, demokratik talepleri kabul ederek yerine getirmelidir’ dedi.

‘Roboski Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız’ ve ‘Kürdistan Faşizme Mezar Olacak’ sloganlarıyla eylem son bulurken, sürecin takipçisi olunacağı bildirildi.

Emek.org.tr

roboski katliamı unutulmadı

İlgini çekebilecek diğer içerikler